Data modyfikacji:

Marynarka na co dzień

Autor: Sebastian Rogalski

Marynarka wciąż uchodzi za strój przede wszystkim elegancki. Czy jednak na pewno? W tym wpisie przyjrzymy się odrobinę mniej oficjalnym wersjom tego ubioru.

Marynarka kojarzy się głównie ze strojem formalnym: nadaje się zarówno do biura, jak też na wykwintne wesele. Dzięki Coco Chanel okazało się jednak, że ten typowo męski element ubioru pasuje także tym kobietom, które stawiają na styl nie tylko od święta. Czy jednak marynarkę można nosić także na co dzień? „Można” to za mało powiedziane – w Krainie Stylu uważamy, że jest to wskazane!

Bolerko

Pierwszym typem marynarki doskonale nadającej się do codziennego użytkowania jest bolerko, standardowo wykonywane z różnych dzianin. Wzorowane na tradycyjnym hiszpańskim ubiorze, bolerko doskonale wyglądać będzie z innymi przynależnymi tylko kobietom elementami odzieży, przede wszystkim sukienkami i spódnicami. Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni bolerek nie noszą. Z drugiej strony bolerko może też być składnikiem wzbogacającym stylizację unisex o kobiecą nutę. Dobrze wyglądać będzie także z dżinsami, chociaż na połączenie go dodatkowo z trampkami chyba byśmy się już nie odważyli.

Marynarka-narzutka

Sensu narzutki tłumaczyć nie trzeba. To po prostu coś, co „narzucasz” na siebie. Jednocześnie narzutka nie powinna być „narzucona” całej stylizacji, ponieważ mimo zwiewnej konstrukcji jest ona nader silnym elementem ubioru – inne elementy nie powinny przesłaniać jej wyrazu. Narzutka doskonale sprawdzi się zwłaszcza w cieplejsze dni, kiedy nada niepowtarzalnego charakteru strojowi, który mógłby się wydawać nijaki.

Marynarka-blezer

Ostatnim typem codziennej marynarki jest blezer. Bliźniaczo podobny do bolerka, odróżnia się jednak tym, że zakrywa całość tułowia. Blezer jest jednocześnie z zasady bardziej elegancki niż dwie wymienione wcześniej marynarki, co nie znaczy, że powinnaś go wkładać tylko do biura. Tak jak w przypadku narzutki, blezer potrafi doskonale dopełnić cały ubiór, jednak w trochę bardziej formalny sposób, a to z powodu bardziej „pudełkowego” kształtu osiąganego dzięki poduszkom w ramionach. Koniec końców jednak nie bój się eksperymentować – blezer doskonale potrafi „przegryźć się” z typowo casualową stylizacją.