Data modyfikacji:

Moda sprzed dekad, lata 20-te – co jest modne do dziś? Jak inspirować się stylem z tamtych lat?

Autor: Klaudia Borycka

Lata 20-te XX wieku, to wyjątkowy czas jeśli chodzi o modę kobiecą. W wyniku przemian społecznych i gospodarczych panie zaczęły ubierać się zupełnie inaczej niż do tej pory. Pojawił się nowy styl, sposób życia, a więc projektanci, aby wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom ówczesnej płci pięknej, zaczęli projektować zupełnie nowe ciuchy. Czy jednak noszone kiedyś z chęcią fasony możemy wykorzystać także i dzisiaj? Przekonaj się i zainspiruj modą lat 20-tych! Dzięki naszym propozycjom rodem z tamtych lat, stworzysz niepowtarzalne looki w retro klimacie.

Historia mody lat 20-tych

Lata 20-te to burzliwy okres przypadający między jedną, a drugą wojną światową. W czasach powojennych całe społeczeństwo, gospodarka, a w tym także i moda zaczęły się odbudowywać. To zbiegło się z silną emancypacją kobiet, której pierwsze echa przypadają właśnie na ten okres. Kobiety nie chciały więc nosić już obcisłych i krępujących ruchy gorsetów oraz ciężkich halek. Przeszkadzało by im to przecież w studiowaniu czy uczestniczeniu w życiu towarzyskim, którego tak bardzo pragnęły. Marzeniem większości pań było wtedy sączenie drinków i palenie papierosów w miejscowym klubie.

Modowe trendy zaczęła więc w ówczesnych czasach wyznaczać grupa wyemancypowanych kobiet potocznie nazywanych chłopczycami. Należała do nich także Coco Chanel, której chyba nie sposób nie znać. To ona projektowała luźne sukienki i spódnice o krótszej niż do tej pory długości, a z czasem zaproponowała kobietom spodnie, które postanowiła przejąć z męskiej garderoby. Moda lat 20-tych miała być przede wszystkim wygodna. Wizerunek chłopczycy dopełniały krótko ostrzyżone włosy o maksymalnej długości do ramion i mocny makijaż. Do spódnic noszono najczęściej marynarki, które także stały się znacznie krótsze. Górą stroju była zaś przeważnie koszula damska z rękawem.

Kolejnym wydarzeniem, które miało niewątpliwy wpływ na modę lat 20-tych było...odkrycie grobu Tutenchamona. W modzie więc pojawiły się egipskie akcenty. Kobiety z upodobaniem zaczęły malować mocne kreski na powiekach. Dodatkowo na sukniach dominowały złote akcenty, frędzle czy bogata biżuteria.

A jak ubierały się panie, kiedy planowały nocne wyjścia do klubów? Wtedy niewątpliwie królowały cekiny. Wszystko miało się błyszczeć!

Kobiety lat 20-tych pokochały także dekolty na plecach i sukienki na ramiączkach. Ramiona zaś przysłaniały boa z piór, a obowiązkowym dodatkiem stały się perły. Aby nocne tańce nie były udręką panie rezygnowały z wysokich butów. Zastąpiły je tymi na płaskim obcasie lub nie za wysokimi pantoflami na słupku.

Jak zainspirować się modą lat 20-tych?

Mimo że minęły dziesiątki lat, to niektóre z modowych rozwiązań tamtych czasów są popularne i modne do dziś. Jak więc można się na nich wzorować i podrasować nimi swój styl?

Przede wszystkim latom 20-tym zawdzięczamy spodnie. Dzisiaj chyba każda kobieta nie wyobraża sobie bez nich życia. Minione lata znacznie jednak przemieniły ówczesne trendy dotyczące tej części garderoby. Jeśli chcesz więc zainspirować się modą tamtego okresu, to koniecznie musisz mieć w swojej szafie luźne cygaretki. Zapomnij o spodniach damskich przylegających do ciała, czyli tzw. rurkach. W swoich stylizacjach postaw na te z prostą i luźną nogawką.

Lata 20-te to niezwykle modne plisowane spódnice midi. Jakiś czas temu pisaliśmy już, że ta długość jest szczególnie ceniona w tym sezonie. Jeśli dodatkowo postawisz przy niej na plisy, to zdecydowanie zainspirujesz się modą lat 20-tych.

Lubisz nosić klasyczną, małą czarną? Jeśli tak, to powinnaś wiedzieć, że to właśnie Coco Chanel w latach 20-tych rozsławiła taki model i kolor sukienki. Czerń była wówczas zarezerwowana wyłącznie na pogrzeby. Odkąd jednak w kolekcjach projektantki pojawiły się sukienki w takim kolorze, kobiety zaczęły znacznie częściej po nie sięgać. Tak zostało już po dziś dzień.

Oprócz małej czarnej Chanel rozsławiła także perły. O ile kiedyś były one noszone przeważnie jako naszyjniki, tak współcześnie możesz zaszaleć i postawić na inne dodatki z ich wykorzystaniem, np. kolczyki złote. Oprócz tego w sklepach znajdziesz wiele ciuchów, które są zdobione przez perły. Taka ozdoba jest niezwykle stylowa i inspirowana modą lat 20-tych.

Lata 20-te to przede wszystkim złoto. Tym zdobione były szczególnie suknie przeznaczone na wielkie wyjścia. Jeśli więc masz w planach jakąś imprezę z formalnymi strojami lub wielkimi krokami zbliża się Twoja studniówka, to postaw właśnie na sukienkę w tym kolorze.

Wizerunek chłopczycy oznaczał, że kobiety nie dbały o podkreślanie atutów i kształtów swojej sylwetki. To samo dotyczyło talii, którą w dzisiejszych czasach chce wyeksponować i podkreślić chyba mieć większość z nas. Kupując nową sukienkę możesz zaszaleć i wybrać model z obniżoną talią tj. ten na poniższym zdjęciu. Z pewnością wyróżnisz się z tłumu dziewczyn, które z uporem podkreślają swoje wcięcie.

A Tobie jak podoba się styl i moda lat 20-tych? My jesteśmy nim zachwyceni i z chęcią przenieślibyśmy się w tamte czasy chociaż na jeden dzień. Zainspiruj się naszymi propozycjami z nutką retro klimatu i wykorzystaj je w swoich kolejnych stylizacjach.