Data publikacji:

Dlaczego warto wybierać odzież z bawełny ekologicznej?

Bawełna ekologiczna to coś, o czym w ostatnim czasie mówi się naprawdę sporo. Kwestia troski o środowisko objęła nie tylko produkcję żywności czy kosmetyków – coraz częściej mówi się również o ekologicznej produkcji ubrań. Czym różni się bawełna ekologiczna od tej pozyskiwanej tradycyjnymi metodami? Jakie są zalety ubrań z niej uszytych? Dziś postanowiliśmy to sprawdzić.

Bawełna standardowa kontra ekologiczna

Zapewne nieraz spotkałeś się z twierdzeniem, że bawełniana odzież jest o wiele lepsza od tej wykonanej z materiałów syntetycznych. Jest w tym 100% prawdy – bawełna pozwala na uszycie ubrań „oddychających”, w których skóra nie poci się szybko. Bawełna to materiał bezpieczny nawet dla osób ze skórą wrażliwą oraz dzieci. Sprawdza się zasada mówiąca, że warto czerpać z tego, co oferuje nam natura.
W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć o dylematach związanych z produkcja bawełny. To, że sama w sobie jest naturalnego pochodzenia to jedno, a to, jak się ją pozyskuje, to zupełnie inna kwestia. W odpowiedzi na konwencjonalną uprawę bawełny, szybko pojawiły się ekologiczne hodowle.

Jak uprawia się bawełnę?

Przy tradycyjnej uprawie bawełny, stosuje się pestycydy – środki mające na celu ochronę roślin przed pasożytami i zapewniające prawidłowy wzrost. Niestety – faktem jest, że pestycydy są groźne dla ludzkiego zdrowia, dlatego bawełna wyprodukowana z ich wykorzystaniem może mieć niekorzystny wpływ na skórę osoby, która ją nosi – w szczególności, gdy jest ona alergikiem. 

Dyskusyjna pozostaje dodatkowo kwestia wpływu tego typu środków na glebę. Bawełna tradycyjnie zbierana jest przy użyciu maszyn, co powoduje zmieszanie jej z nasionami i olejem, a to z kolei powoduje konieczność jej chemicznego oczyszczania.

Czym jest bawełna ekologiczna?

Bawełna ekologiczna to odpowiedź dla konwencjonalnej produkcji ubrań. Zasady jej uprawy przedstawiają się następująco:
  • Rośliny rosną bez wspomagania środkami chemicznymi – stosuje się tylko naturalne nawozy,
  • Zbiór bawełny przebiega zgodnie z naturalnym cyklem wzrostowym rośliny – nie stosuje się uprawy szklarniowej,
  • Zbierana jest ręcznie – bez użyci maszyn,
  • Jest czyszczona delikatnymi środkami, które nie są drażniące.

  • Kwestię etyki produkcji bawełny należy pozostawić do samodzielnej refleksji – faktem jest natomiast, że bawełna ekologiczna jest o wiele lepszej jakości. Wszystko dzięki większej uwadze, jaka jest poświęcona plantacjom, jak również samemu sposobowi traktowania bawełny.

    Zalety ubrań z eko-bawełny

    Do zakupu ubrań z bawełny uprawianej ekologicznie, z pewnością przekonają cię następujące argumenty:
  • Ubrania z ekologicznej bawełny nie uczulają. Jako, że do ich produkcji nie stosuje się silnych środków chemicznych, ryzyko, że odzież wywoła alergię skórną, jest naprawdę niewielkie.
  • Odzież z eko-bawełny jest wytrzymała. Ponownie, jest to zasługą braku kontaktu z silną chemią.
  • Jest milsza w dotyku i bardziej miękka.
  • Ma naturalny, bardzo przyjemny zapach.

  • Eko-bawełna w ubrankach dziecięcych

    Ubrania z bawełny ekologicznej coraz częściej polecane są w przypadku najmłodszych dzieci. To właśnie wśród niemowląt zauważa się najczęstsze przypadki alergii skórnych, będących odpowiedzią m. in. na materiały, z jakich wykonane są ich ubranka, czy też barwniki  zastosowane w ich produkcji. Bawełna produkowana ekologicznie, jest bezpieczna dla każdego malucha.

    Nie tylko ubrania

    Bawełna ekologiczna wykorzystywana jest przede wszystkim w produkcji ubrań. To jednak nie jedyny obszar, w którym możesz ją spotkać – produkuje się z niej również ręczniki, torby na zakupy, ścierki kuchenne, czy środki higieniczne, jak na przykład podpaski czy płatki kosmetyczne. Olej z nasion bawełny ekologicznej możesz spotkać w wielu, naturalnych kosmetykach lub zakupić w wersji „solo”.

    Jak rozpoznać ubrania najlepszej jakości?

    Jeśli chcesz kupować ubrania z bawełny uprawianej ekologicznie, najlepiej wybierać te w naturalnym kolorze – białym lub kremowym. Brak kontaktu z barwnikami czyni bawełnę jeszcze przyjaźniejszą skórze, ale i trwalszą. Jeśli jednak chcesz kupić ubrania z eko-bawełny w konkretnych kolorach, nic nie stoi na przeszkodzie – ich producenci konsekwentnie stosują się do zasad bezpiecznej produkcji, dlatego w ubraniach z ekologicznej bawełny wykorzystuje się barwniki bez groźnych związków azowych.

    Szukaj certyfikatu GOTS

    GOTS, czyli Global Organic Textiles Standard, to certyfikat należący się wyłącznie naturalnym, ekologicznie produkowanym tkaninom. Warunkiem jego przyznania jest brak domieszek włókien konwencjonalnych tego samego surowca w materiałach (inaczej: nie można mieszać bawełny ekologicznej ze zwykłą). Dodatkowo, aby tkanina została oznaczona certyfikatem GOTS, musi spełnić następujące kryteria:
  • W jej produkcji nie użyto pestycydów i herbicydów,
  • W uprawie nie używano nawozów sztucznych,
  • Nasiona nie mogą być poddawane GMO,
  • Środki użyte do uprawy muszą być biodegradowalne,
  • Uprawa powinna minimalizować zużycie wody,
  • Gotowa tekstylia muszą być pakowane w opakowania przyjazne środowisku.

  • Wady bawełny ekologicznej

    Główną, słabą strony ubrań z bawełny ekologicznej, jest wyższy koszt ich produkcji, co przekłada się na finalną cenę. Ten minus nie jest jednak tak znaczący, biorąc pod uwagę większą wytrzymałość ubrań z ekologicznej bawełny.

    Odzież z bawełny ekologicznej bez wątpienia docenią osoby, ceniące sobie ubrania dobre jakościowo, ale i produkowane w sposób przyjazny środowisku. Wybierasz bawełnę ekologiczną, czy uprawianą konwencjonalnie?