Data publikacji:

Pończochy czy rajstopy? Co wybrać?

Wiele kobiet z różnych powodów nie lubi pokazywać swoich nóg. Spowodowane może to być bliznami, przebarwieniami na skórze czy pajączkami. Rajstopy nie służą już tylko jako ocieplacz na chłodniejsze dni. Pomagają zakryć mankamenty, wyszczuplić i podkreślić nogi. Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele modeli rajstop i pończoch w różnych kolorach i o różnej grubości, że wybór tych odpowiednich może przyprawić o zawrót głowy.
rajstopy

Rajstopy a pończochy

Rajstopy to element kobiecej garderoby okrywający nogi i dolną część tułowia. Nosi się je zarówno pod spodnie, jak i spódnice czy sukienki. Niektóre panie nazywają je swoją „drugą skórą”.

Pończochy zaś okrywają tylko nogi, mniej więcej do górnej części uda. Niby niewielka różnica, ale nosi się je całkiem inaczej. Dodatkowo mamy do wyboru pończochy samonośne lub te noszone z pasem do pończoch.

O ile rajstopy przez lata były bardzo popularne i łatwo było znaleźć coś dla siebie, o tyle duża różnorodność pończoch na rynku pojawiła się stosunkowo niedawno — z czego liczba modeli pończoch samonośnych przewyższa liczbę tych, do których potrzebny nam będzie pas do pończoch.

Wybór między rajstopami a pończochami zależy od stroju, okazji lub po prostu od upodobań kobiet. Część z nich wybiera rajstopy, ponieważ uważają, że pończochy zsuwają się z nóg, ale bywa i odwrotnie — panie wybierają pończochy, ponieważ opadanie kroku rajstop powoduje, że czują się niekomfortowo.

Opadanie zarówno rajstop, jak i pończoch zazwyczaj spowodowane jest niewłaściwie dobranym rozmiarem lub złym uszyciem, a także nieprawidłowym wyprofilowaniem. Ile z nas spotkało się z rajstopami, które można podciągnąć pod sam biust?

Podobnie bywa z pończochami: zaraz po ich założeniu trzymają się górnej części uda, aby po jakimś czasie opadać w stronę kolan. Dlatego też warto rozejrzeć się i wypróbować kilka z dostępnych propozycji, aby znaleźć coś odpowiedniego i dobrze wykonanego.

Oznaczenie DEN

Skrót DEN służy do oznaczania grubości rajstop, a dokładniej — gęstości splotu włókien. Im większa liczba przy DEN, tym grubsze, a co za tym idzie — cieplejsze rajstopy. Możemy się spotkać z DEN w różnym zakresie — od 6 lub 8 DEN do nawet 300.

Modele o niskim DEN (6‒8) są najcieńsze, niemal przezroczyste, a jednocześnie bardzo delikatne i szykowne. Idealnie sprawdzają się na cieplejsze dni, gdy wymóg co do stroju nie pozwala nam wystąpić z gołymi nogami. Pasują najlepiej do zwiewnych sukienek z lekkich materiałów.

Najbardziej standardowe są rajstopy do mniej więcej 40 DEN. Są odpowiednie zarówno do pracy, jak i na wieczorne spotkania biznesowe. Rajstopy o 6‒8 DEN nie spowodują, że będzie nam cieplej, natomiast te o 40 DEN sprawdzą się idealnie na chłodniejsze dni, zarówno pod spodnie, jak i do spódnicy.

Jeśli zależy nam na całkowitym kryciu, musimy sięgnąć po rajstopy o DEN z przedziału 60‒300. Są to modele dobrze kryjące, idealne na zimę, lecz niekoniecznie do szykownych wieczorowych kreacji. Mogą bowiem zepsuć efekt elegancji.

Wzorzyste i kolorowe rajstopy

Jeżeli zależy nam na rajstopach w wyrazistym kolorze, najłatwiej będzie znaleźć takie wśród rajstop grubych (60‒300 DEN). Gęsty splot włókien zapewnia intensywność koloru i efekt głębi. Dostępne są rajstopy w niemal każdym kolorze — od jasnych, przez jaskrawe, po bardzo ciemne.

Wystarczy wybrać barwę odpowiednią do naszej stylizacji i okazji. Poza jednobarwnymi coraz popularniejsze stają się rajstopy wzorzyste. W tym przypadku można znaleźć zarówno rajstopy cienkie, jak i grubsze.

Producenci prześcigają się w dostępności wzorów. Bardzo popularne są te, które imitują pończochy bądź zakolanówki. Takie rajstopy są bardzo efektowne i sexy, szczególnie dla pań o szczupłych nogach. Inną propozycją mogą być rajstopy w kwiaty, pepitkę, a nawet panterkę czy wzory norweskie.

Każda z nas znajdzie coś odpowiedniego na każdą pogodę, do każdej stylizacji oraz dopasowanego do własnego gustu. Należy jedynie pamiętać, aby nie łączyć bardzo wzorzystych rajstop z wzorzystą stylizacją. Rajstopy w panterkę będą się „gryzły” z sukienką w kwiaty. Ważny jest tutaj umiar.

Rajstopy przeciwżylakowe — czy naprawdę działają?

Rajstopy przeciwżylakowe należą do grupy rajstop leczniczych. Co ciekawe, jest to rodzaj dostępny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Na czym polega ich działanie? Rajstopy przeciwżylakowe przez ucisk poprawiają krążenie, krew nie zalega już w żyłach, lecz swobodnie płynie do serca. Nie jest to rozwiązanie jedynie dla osób, które już mają na skórze nóg pajączki.

Ten typ rajstop sprawdzi się także jako profilaktyka dla osób ze skłonnościami genetycznymi do żylaków bądź tych, które wiele godzin spędzają w jednej pozycji — zarówno siedzącej, jak i stojącej.

W rajstopach przeciwżylakowych ważna jest siła ucisku (kilkustopniowa skala, w zależności od producenta). Te o najmniejszym ucisku są odpowiednie w profilaktyce lub dla osób z niewielkimi zmianami na skórze, a te o największej sile uciskającej — dla tych z zaawansowanym problemem z pajączkami i krążeniem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może je nosić.

Rajstop przeciwżylakowych nie powinny nosić osoby z miażdżycą czy niskim ciśnieniem.

Pończochy samonośne i noszone z pasem do pończoch

Do niedawna panowało przekonanie, że pończochy są odpowiednie tylko na specjalne i ważne okazje. Obecnie jednak stają się one coraz popularniejsze. Najczęściej noszone są do sukienek i spódnic.

Nie można nie zgodzić się z opinią, że jest to jeden z najbardziej zmysłowych elementów damskiej bielizny. Zarówno samonośne, jak i z pasem pończochy powodują, że kobieta nie tylko wygląda sexy, ale i tak się czuje.

Pończochy samonośne w dzisiejszych czasach produkowane są z elastycznych materiałów, dzięki temu idealnie dopasowują się do kobiecych nóg i nie zsuwają się, więc nie trzeba już korzystać z pasów do pończoch.

Podobnie jak w przypadku rajstop można znaleźć pończochy o różnej grubości, zarówno gładkie, jak i wzorzyste. Oczywiście najpopularniejsze są czarne lub cieliste, gładkie lub ze zdobieniami.

Pończochy samonośne doskonale sprawdzą się w cieplejsze dni, ponieważ pokrywają tylko nogi, a nie tułów i pupę. Nie powodują więc takiego efektu grzania, jak rajstopy

. Odpowiednio dobrany pas do pończoch jeszcze bardziej podkreśli efekt zmysłowości. Nie stanowi już on gadżetu retro, lecz seksowny dodatek do kobiecej garderoby. Pas do pończoch poza ich podtrzymywaniem może także modelować sylwetkę kobiety.

W sklepach znajdziemy różne rodzaje pasów. Możemy podzielić je ze względu na szerokość lub liczbę podwiązek, czyli klipsów, za pomocą których przyczepiamy pończochy. Można znaleźć modele z 4, a także z ponad 10 podwiązkami. Im jest ich więcej, tym lepiej podtrzymują pończochę.

Każda z pań, która chce nosić pas do pończoch, musi znaleźć model z optymalną dla niej liczbą podwiązek. Dla kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia lub pań o bardziej krągłych kształtach, odpowiednie będą pasy o większej liczbie podwiązek. Jeśli chodzi o szerokość, wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje: pas cienki, półpełny (ok. 15‒20 cm), pełny (ok. 25‒28 cm) oraz pas formujący (powyżej 28 cm). Właśnie ten ostatni najbardziej modeluje sylwetkę — może spłaszczyć brzuch, podkreślić wcięcie w tali i uwypuklić pośladki, dzięki czemu każda kobieta poczuje się atrakcyjnie.
Wybór między noszeniem rajstop, pończoch samonośnych a pasa do pończoch jest kwestią indywidualną. Dziś rajstopy nie tylko stanowią modowy dodatek do stylizacji, lecz także pomagają walczyć z żylakami (tzw. rajstopy przeciwżylakowe) oraz poprawiają wygląd nóg. Każda z pań powinna wybrać to, co będzie pasować do danej okazji i co sprawi, że poczuje się komfortowo. Nie trzeba już chować spódnic w kącie szafy i zawsze zakładać spodni. Wystarczy się rozejrzeć, a na pewno każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Zdjęcie: envato elements
Autor: Redakcja Krainy Stylu