Data publikacji:

Power dressing: co oznacza? Geneza powstawania

Ubiór podkreślający kobiecą siłę – tak najprościej można opisać trend power dressing, który od dekad nie wychodzi z mody. Nic w tym dziwnego, w końcu feminizm ma się obecnie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Chcesz poznać lepiej ten wyjątkowy nurt w modzie damskiej? W takim razie przeczytaj nasz artykuł, w który opowiadamy o historii trendu power dressing i podpowiadamy, kim się inspirować. Dzielimy się w nim także wskazówkami, jakie ubrania warto mieć w swojej szafie, aby móc tworzyć profesjonalne i ultrakobiece looki. Udanej lektury!
power dressing

Power dressing – co to takiego?

Czym tak właściwie jest power dressing? To trend, który pojawił się w latach 80. i szybko opanował mainstreamową modę. Jednak jego zalążki pojawiły się już wcześniej – w latach 60. i 70., w których kobiece garderoby przechodziły prawdziwą rewolucję dzięki Coco Chanel.
Power dressing w pierwotnej odsłonie ograniczał się wyłącznie do biznesu i polityki. To właśnie w tych środowiskach można było spotkać go najczęściej. Nie bez powodu. Nurt w modzie miał za zadanie umacniać pozycje zawodowe pań poprzez ubiór – pokazywać, że są one profesjonalnymi kobietami sukcesu i zasługują na taki sam szacunek w pracy, co mężczyźni. Z tego też powodu power dressing w latach 80. w dużej mierze bazował na stylu inspirowanym męską garderobą.
Za ikony nurtu power dressing w modzie damskiej uważa się Elsę Schaparelli, Margaret Thatcher, księżną Dianę czy Melanie Griffith. Nie brakuje także wielu współczesnych inspiracji, ale o nich opowiemy ci za chwilę.

Co dalej z power dressingiem? 80s i późniejsze lata

Power dressing, choć został entuzjastycznie przyjęty, to po kilku latach zaczął stopniowo odchodzić w zapomnienie. Wszystko się jednak zmieniło, gdy trend ten postanowiły wykorzystać luksusowe marki, dzięki którym ubrania w stylu power dressing trafiły ze środowiska biznesowego i politycznego do mainstreamu.
Jak to wyglądało w latach 80.? Kobiety nosiły garsonki i garnitury z przeskalowaną linią ramion, której sekretem były duże poduszki i bufki. Oprócz nich zaczęto coraz częściej nosić spodnie i spódnice ołówkowe, które łączono z czółenkami. Panie równie chętnie dodawały do swoich stylizacji efektowne broszki, klipsy i zegarki na łańcuszku. Spośród kolorów najczęściej wybierano granat, czerń i szarość, rzadziej odcień szmaragdowy.
Tym, co wyróżniało ubrania zgodne z nurtem power dressing na tle innych elementów damskiej garderoby, była ich maskulinizacja. W profesjonalnych stylizacjach nie było miejsca na tiule czy rozkloszowane spódnice ozdobione wzorami. Zamiast tego królowały proste i pudełkowe kroje oraz koszule z zakrytym dekoltem, które miały za zadanie odwracać uwagę od atutów figury kobiety, a zamiast tego pozwalać skupić się na jej profesjonalizmie i umiejętnościach.

Power dressing współcześnie – kim się inspirować?

Mnóstwo celebrytek pokochało styl power dressing. Zdecydowanie warto się nimi inspirować, tworząc stylizacje zgodne z tym trendem. U kogo szukać looków właśnie w takim wydaniu? Koniecznie obserwuj Carę Delevingne, Ivankę Trump, Victorię Beckham, Lady Gagę czy nawet Kim Kardashian, która chętnie wybiera damskie garnitury.
Równie znakomitą inspiracją jest Amal Clooney, Julia Roberts, Dakota Johnson, Blake Lively czy Emma Watson. Co ciekawe, trend power dressing można także podziwiać w serialach i filmach. Na liście naszych ulubionych bohaterek znalazły się Claire Underwood z „House of Cards”, Jessica Pearson z „Suits”, Alicia Florrick z „The Good Wife” czy Miranda Priestly z „Diabeł ubiera się u Prady”.

Ubrania damskie zgodne z trendem power dressing – musisz je mieć!

Wiesz już, czym jest power dressing i jak ten wyjątkowy, pokochany przez kobiety trend trafił do mody damskiej. Czas sprawdzić, co warto mieć w swojej szafie, aby ubierać się zgodnie z jego założeniami. Podstawą jest profesjonalizm oraz podkreślenie kobiecości. Czego w takim razie nie może zabraknąć w twojej garderobie?

Garnitur damski

Garnitur damski jest podstawą power dressingu. Jeśli nie masz go jeszcze w swojej szafie, to najwyższy czas to zmienić. Współcześnie masz do wyboru eleganckie komplety o prostym fasonie lub kroju oversize. Świetnie sprawdzi się też zestaw z marynarką z mocno podkreśloną linią ramion. Nie musisz ograniczać się do stonowanych kolorów. Równie doskonałym pomysłem będzie garnitur w odcieniu czerwieni, pudrowego różu albo trawiastej zieleni.

Biała koszula

To kolejny must have w stylizacjach w wydaniu power dressing. Biała koszula jest również podstawowym elementem stroju biznesowego, a do tego jest uniwersalna i odporna na zmieniające się trendy. Dzięki temu możesz nosić ją nie tylko do pracy, ale także na co dzień. Jaki model wybrać, aby móc tworzyć stylizacje w nurcie power dressing? Najlepiej sprawdzi się fason klasyczny, taliowany albo oversize. Oprócz jednolitej bieli możesz także wybierać subtelne wzory, na przykład jasne groszki i paski.

Ołówkowa spódnica

Stylizacje zgodne z trendem power dressing nie są również kompletne bez spódnicy ołówkowej. To kolejny biznesowy klasyk, który idealnie wpisuje się w ponadczasową modę. Minimalistyczny model wygląda najlepiej w wersji midi i stonowanym kolorze – beżowym, czarnym albo granatowym. Możesz także postawić na spódnicę ołówkową w kratę.

Mała czarna

Mała czarna jest kwintesencją ponadczasowej elegancji. Jej prosty krój nie wychodzi z mody i jednocześnie daje ci duże pole do popisu podczas tworzenia stylizacji nie tylko do biura. Aby nowa kreacja była zgodna z trendem power dressing, wybieraj minimalistyczne modele o ołówkowym albo trapezowym kroju, długości midi i z zakrytym dekoltem.
Zdjęcie: Unsplash
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.