Data publikacji:

Przechowywanie czapek. Jak przechowywać czapki, aby się nie niszczyły?

Czapki stanowią niezbędny element zimowej garderoby. Zwykle podczas chłodnych miesięcy używamy ich bardzo często. Wtedy chcemy, by były na wyciągnięcie ręki. W pozostałych miesiącach roku często nie wiemy, jak je przechowywać, aby wyglądały pięknie i zachowały swoje właściwości. Na szczęście przechowywanie czapek nie jest trudne i mamy na to kilka pomysłów. Sprawdź, jak przechowywać czapki zimowe i te z daszkiem!
przechowywanie czapek

Materiał to ważna sprawa

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie akcesoriów do przechowywania czapek, sprawdź, jakie czapki posiadasz w domu. Ważne jest przede wszystkim to, z czego zostały wykonane. Innego przechowywania wymagają czapki bawełniane, innego te z tworzyw sztucznych, a jeszcze innego czapki wełniane. 
Czapki bawełniane oraz te z tworzyw sztucznych możesz przechowywać w szufladach. Pamiętaj o ich dobrym złożeniu. Nie wrzucaj czapek do szuflad bez ładu i składu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ich rolowanie bądź składanie na płasko. Wówczas czapki zajmą niewiele miejsca. Czapki bawełniane oraz te z tworzyw sztucznych możesz również powiesić na haczykach czy wieszakach. 
Czapki wełniane wymagają nieco więcej uwagi. Tych pod żadnym pozorem nie powinno się wieszać. Siła grawitacji może sprawić, że podczas letnich miesięcy czapka wełniana straci swój kształt oraz miękkość. Tego typu czapki zawsze przechowuj złożone na płasko.

Akcesoria do przechowywania czapek

Jak już wspomnieliśmy, czapki możesz włożyć po prostu do szuflady. Czasem jednak jesteśmy w sytuacji, w której nie mamy możliwości zagospodarowania szuflady w przedpokoju czy innym pomieszczeniu. W takim przypadku dobrze sprawdzą się wiklinowe kosze do przechowywania. Nie są one szczelnie zamknięte, dzięki czemu do czapek będzie dochodziło powietrze. Oprócz tego wyglądają naprawdę szykownie i elegancko. Warto sięgać po to rozwiązanie do przechowywania czapek. 
Czapki możemy też przechowywać w ozdobnych kartonach. Jest to nieco mniej efektowne, ale pozwala na uporządkowanie akcesoriów. Musimy jednak pamiętać, że kartony mogą łapać wilgoć, co przekłada się na kondycję naszych czapek. 
Jeśli nie mamy wyjścia i musimy przechowywać czapki w piwnicy bądź na strychu, zabezpieczmy je przed wilgocią. Do trzymania czapek w takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się plastikowe, szczelnie zamknięte pojemniki. Dobrym pomysłem będą też worki próżniowe, z których odsysamy powietrze. W takim worku czapki zajmą niewiele miejsca, a równocześnie będą zabezpieczone przed wilgocią. 

Jak przechowywać czapki z daszkiem?

Czapki z daszkiem stanowią oddzielną kategorię czapek. Ich przechowywanie wymaga szczególnej uwagi. Czapki z daszkiem nie powinny być schowane w zbyt niskiej i wąskiej szufladzie. Takie przechowywanie czapek może narazić je na zniekształcenie. Podobny efekt wywoła przygniecenie czapki z daszkiem ciężkimi elementami garderoby. 
Do przechowywania czapek z daszkiem najlepiej sprawdzają się szerokie szuflady lub duże plastikowe albo wiklinowe pojemniki. Ważne, by czapka miała naprawdę sporo miejsca i nie była narażona na kontakt z innymi akcesoriami. Czapki z daszkiem możemy też przechowywać w pozycji wiszącej na haczykach bądź specjalnych wieszakach. Jeśli posiadasz jedynie kilka sztuk czapek z daszkiem, możesz też zdecydować się na specjalny pokrowiec dla każdej z nich. Pokrowce wraz z czapkami możesz swobodnie schować do kartonowego pudła. 
W miesiącach letnich i wiosennych, kiedy czapka z daszkiem jest często używana, możesz po prostu wieszać ją na haczyk w przedpokoju. Pamiętaj jednak, by nie przygnieść jej żadną kurtką czy parasolem.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.