Data publikacji:

Rodzaje okularów. Przewodnik po typach opraw

Szukasz okularów, które będą nie tylko wygodne, lecz także modne i stylowe? Dobre oprawki powinny być dopasowane nie tylko do twojego gustu, lecz także do kształtu twarzy. Jakie wyróżniamy rodzaje okularów i które z nich wybrać? Sprawdź w artykule!
Rodzaje okularów

Rodzaje okularów – jakie wybrać?

Okulary korekcyjne powinny być lekkie, wygodne i funkcjonalne. Nie zaszkodzi jednak, aby dodatkowo prezentowały się modnie i były dopasowane do naszej twarzy! Modne oprawki mogą być wspaniałym dopełnieniem stylizacji. Czasy, gdy okulary oznaczały coś brzydkiego i nieatrakcyjnego, dawno już minęły. Na rynku znaleźć można mnóstwo rodzajów oprawek okularów, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie.

Poszczególne typy okularów różnią się od siebie materiałem wykonania, kształtem i budową. Oprócz wyboru oprawek należy oczywiście dobrać odpowiednie szkła, jednak tym zajmuje się okulista lub optometrysta. Koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, zanim zamówisz szkła. Oprawki natomiast możesz bez problemu wybrać samodzielnie!
Okulary warto dobierać nie tylko do swojego stylu i preferencji, lecz także do kształtu twarzy. Niektóre rodzaje okularów korekcyjnych pasują idealnie osobom z okrągłą buzią, a inne posiadaczom kwadratowej twarzy itp. Oto nasze wskazówki:
  • twarz okrągła – doskonale sprawdzą się okulary typu kocie oczy oraz wszelkie kanciaste modele,
  • twarz trójkątna – pasować będą okulary korekcyjne okrągłe oraz kocie oczy,
  • twarz kwadratowa – świetnym wyborem będą okulary okrągłe, owalne i bezramkowe,
  • twarz owalna – sprawdzą się praktycznie wszystkie rodzaje okularów korekcyjnych.

Typy okularów – jaki materiał?

Oprawki okularów mogą być wykonane z różnych tworzyw, które mają zarówno zalety, jak i wady. Oprawki plastikowe są łatwe w czyszczeniu i lekkie, nie każdemu jednak może odpowiadać ich wygląd. Oprawki metalowe wyróżniają się tym, że mogą być naprawdę cienkie i eleganckie, natomiast drewniane prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie, jednak zachowanie ich higieny może być trudniejsze. Przeanalizuj wady i zalety poszczególnych typów i zdecyduj, który rodzaj oprawek okularów najbardziej ci odpowiada.

Jakie wyróżniamy rodzaje okularów ze względu na kształt? Trzy główne typy to okulary pełne, bezramkowe i żyłka. Jednak rodzajów jest znacznie więcej. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych typów oprawek!

Rodzaje oprawek – okulary pełne

Okulary pełne to jeden z trzech głównych typów oprawek. Charakteryzują się tym, że szkła są całkowicie otoczone przez oprawki, które mogą być wykonane z plastiku, drewna czy też metalu. Prezentują się stylowo i wyraziście, idealnie będą pasować osobom z owalną oraz okrągłą twarzą.

Rodzaje oprawek – okulary typu żyłka

Okulary typu żyłka były niezwykle modne kilkanaście lat temu. Zwykle oprawki otaczają szkła jedynie od góry, natomiast w dolnej części przytrzymywane są przez cieniutkie żyłki. Będą świetnym wyborem dla tradycjonalistów i osób, które nie chcą, by ich okulary przyciągały wzrok i rzucały się w oczy.

Okulary prostokątne – rodzaje oprawek

Prostokątne oprawki to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kształtów. Okulary takie mogą być pełne, półpełne lub nawet bezramkowe. Doskonale sprawdzą się u posiadaczy okrągłej buzi oraz u wszystkich osób, które nie lubią wyróżniać się z tłumu. .

Okulary kwadratowe – rodzaje oprawek korekcyjnych

Szukasz okularów, dzięki którym będziesz wyróżniać się z tłumu? Wybierz oprawki kwadratowe, które prezentują się oryginalnie i niebanalnie. To świetna opcja dla osób o pociągłej i owalnej twarzy. Jeśli okulary korekcyjne w tak odważnym kształcie to dla ciebie zbyt wiele, wybierz model przeciwsłoneczny z kwadratowymi oprawkami!

Okulary typu aviator – rodzaje okularów

Aviatory, inaczej zwane pilotkami, to okulary z cienką, metalową ramką o charakterystycznym kształcie. Warto dodać, że ten rodzaj okularów pasuje nie tylko kobietom! Panowie również będą świetnie się w nich prezentować. Możesz wybrać okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne typu aviator. Obie opcje sprawdzą się świetnie u osób z owalną, kwadratową i trójkątną twarzą.

Okulary okrągłe – rodzaje oprawek

Okulary okrągłe to doskonały wybór dla osób o kwadratowej i trójkątnej twarzy, gdyż łagodzą rysy i dodają buzi opływowych kształtów. Kiedyś niemodne, jakiś czas temu wróciły do najgorętszych trendów. To doskonały wybór dla miłośników oryginalnego stylu.

Okulary owalne – typu okularów

Nie możesz się zdecydować, czy wybrać okulary prostokątne, czy okrągłe? Postaw na oprawki owalne, które stanowią połączenie tych dwóch modeli! Powinny dobrze wyglądać na praktycznie każdej twarzy. Jeśli chcesz się wyróżniać z tłumu, postaw na odważne okulary z grubą ramką. Natomiast miłośnikom klasyki polecamy modele bezramkowe.

Okulary typu wayfarer – typy oprawek okularów

Wayfarery to niezwykle modny rodzaj okularów, który został wprowadzony przez markę Ray-Ban. Pasują praktycznie każdemu, sprawdzą się zarówno na co dzień, na imprezę, jak i do pracy czy na ważną uroczystość. Świetną opcją będą także wayfarery w wersji przeciwsłonecznej.

Okulary kocie oczy – typy okularów korekcyjnych

Ostatnim rodzajem okularów korekcyjnych w naszym zestawieniu są oprawki typu kocie oczy. Model ten uznaje się za wyjątkowo kobiecy. To okulary o odważnym, modnym kształcie. Są eleganckie i nieco uwodzicielskie. Doskonale sprawdzą się u osób o okrągłej i trójkątnej twarzy.
Autor: Olga Wacholc