Data publikacji:

Rodzaje pilników do paznokci

Pilnik do paznokci służy do skracania płytki, wyrównywania i nadawania jej pożądanego kształtu. Istnieje wiele typów tego narzędzia, które charakteryzują się nieco innymi właściwościami. Jakie wyróżniamy rodzaje pilników do paznokci? Który z nich wybrać? Sprawdź w artykule!

rodzaje pilniczków

Rodzaje pilników do paznokci – jaki wybrać?

Pilnik do paznokci to gadżet, który ma w swojej kosmetyczce praktycznie każda kobieta oraz wielu mężczyzn. Służy on do skracania paznokci, wyrównywania ich, nadawania im kształtu oraz polerowania płytki. Nie wszyscy wiedzą jednak, że wyróżniamy wiele rodzajów pilników do paznokci. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, a także pełni nieco odmienne funkcje. W artykule opisujemy najpopularniejsze typy.

Jaki pilnik do paznokci wybrać? Zanim przejdziemy do opisu poszczególnych rodzajów, warto dowiedzieć się, czym jest gradacja pilnika. Opisuje ona, jak bardzo ziarnisty jest dany model, tzn. jak intensywny efekt ścierania można nim uzyskać. Poniżej opisujemy najpopularniejsze rodzaje pilników, jeśli chodzi o gradację.
  • Pilniki gruboziarniste (60-80, 80/100) – to pilniki o bardzo ostrym i intensywnym działaniu, nadają się głównie do zdejmowania żelu czy akrylu. Zdecydowanie nie powinno się ich stosować do piłowania normalnych paznokci ani nawet do ściągania hybrydy, gdyż można poważnie uszkodzić sobie płytkę.
  • Pilniki średnioziarniste (100/180) – służą do piłowania hybrydy, a także nadawania kształtu paznokciom hybrydowym czy żelowym. Pilniki 180 mogą ewentualnie nadawać się do pracy z naturalną, twardą płytką.
  • Pilniki drobnoziarniste (240) – świetnie nadają się do skracania i piłowania naturalnych paznokci.

Rodzaje pilników do paznokci – kształt

Pilniki do paznokci można podzielić również ze względu na kształt. Proste modele są najbardziej uniwersalne – nadają się zarówno do skracania, jak i piłowania paznokcia. Okrągły pilnik do paznokci świetnie sprawdza się do nadawania kształtu płytce przy skórkach. Istnieją również pilniki w kształcie półksiężyca (będące połączeniem prostych i zaokrąglonych), a także bloki do polerowania płytki.

Metalowy pilnik do paznokci

Metalowe pilniki do paznokci znane są od wielu lat. Choć niektórzy twierdzą, że niszczą płytkę i powodują jej rozdwajanie się, produkty te mają również wielu zwolenników. Są trwałe, sztywne, można je myć i dezynfekować. Ich dużym plusem jest obecność szpiczastej końcówki, którą można np. czyścić obszar pod paznokciami.

Papierowy pilnik do paznokci

Pilniki papierowe są tanie i bezpieczne w użytkowaniu. Skutecznie działają, a przy tym nie powodują rozdwajania się płytki i nie niszczą jej. Delikatny pilnik papierowy ma jednak swoje wady – szybko się niszczy i ściera, nie da się go również zdezynfekować ani umyć pod wodą.

Szklany pilnik do paznokci

Pilniki szklane są trwałe, odporne na ścieranie i delikatne zarazem. Ponadto można je myć i dezynfekować. Świetnie nadają się do pracy z naturalną płytką. Ich wadą jest fakt, że mogą łatwo się potłuc, gdy spadną np. na kafelki w łazience.

Ceramiczny pilnik do paznokci

Pilniki ceramiczne są trwałe i odporne na ścieranie, można je dezynfekować i czyścić pod wodą. Jednocześnie są delikatne dla naturalnej płytki. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena oraz to, że mogą się potłuc, gdy spadną z szafki.

Frezarka – elektryczny pilnik do paznokci (pilnik do hybryd)

Pilnik elektryczny do paznokci, inaczej zwany frezarką, służy do zdejmowania z paznokci hybrydy, żelu lub akrylu. Jest bardzo agresywny w działaniu, dlatego należy używać go wyjątkowo ostrożnie i pod żadnym pozorem nie dotykać nim naturalnej płytki. Do zdejmowania hybryd, akrylu czy żelu nadaje się jednak znakomicie.

Polerka do paznokci

Ostatnim rodzajem pilnika do paznokci w naszym zestawieniu jest polerka – gładki bloczek służący do wygładzania płytki. Ponadto matowi paznokieć i przygotowuje go do nałożenia lakieru, żelu czy hybrydy. Zdecydowanie warto mieć polerkę w swojej kosmetyczce.
Autorka: Olga Wacholc