Data publikacji:

Rozmiary pierścionków: jaki pierścionek, na który palec wybrać?

Pytanie o rozmiar pierścionków spędza sen z powiek nie tylko przyszłym narzeczonym, którzy chcieliby zakupić biżuterię idealnie prezentującą się na palcu wybranki serca. Bogata oferta sklepów jubilerskich online również kusi różnorodnością i zachęca do zamówień w ciemno. Warto wtedy wiedzieć, jaki rozmiar pierścionka wybrać, by zakup był udany pod każdym względem. Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić rozmiary pierścionków? Czy lepiej udać się do jubilera czy można zrobić to komfortowo w domowym zaciszu? Odpowiedź czeka w artykule – sprawdź!
rozmiary pierścionków

Rozmiar pierścionka – czy zawsze jest taki sam?

Dobór pasującego pierścionka to czasami prawdziwe wyzwanie. Wygląd i obwód palca może zmieniać się pod wpływem temperatury czy towarzyszących schorzeń, więc zawsze warto mieć to na uwadze. Z kolei zły rozmiar pierścionków wiąże się często dla ich posiadaczek z dyskomfortem i może prowadzić do zaburzonego krążenia krwi – zwłaszcza wtedy, gdy biżuteria jest zbyt ciasna.
Część pań narzeka na opuchnięte dłonie i palce latem, a także w okresie ciąży. Pierścionek kupowany zimą może okazać się więc zbyt ciasny w sezonie wakacyjnym. Najbezpieczniej jest zatem kupować nową biżuterię stacjonarnie i skorzystać z profesjonalnej jubilerskiej porady. Idealnie, jeśli pierścionek nie będzie ani zbyt luźny, ani zbyt ciasny – powinien z łatwością dać się okręcić po palcu, ale u każdego jest to zawsze indywidualna sprawa.
Kiedy najlepiej sprawdzać rozmiar pierścionków? Idealnie, jeśli mamy taką możliwość w dniu o umiarkowanej temperaturze powietrza, ponieważ wtedy taka przymiarka da nam najbardziej miarodajne efekty.

Jak dobrać rozmiar pierścionka? U jubilera

Najbezpieczniej rozmiary pierścionków sprawdzać u jubilera. Znajdziemy tam bowiem zestaw metalowych pierścieni, które zakładamy tak jak biżuterię. Do każdego z nich przypisany jest rozmiar, dzięki czemu mamy szansę bardzo precyzyjnego dopasowania obwodu wybranego pierścionka.
Oprócz tego w każdym profesjonalnym sklepie jubilerskim znajduje się trzpień, który pozwala też na zmierzenie średnicy tej biżuterii. Jeśli chcemy zatem zadbać o jak najdokładniejsze dopasowanie rozmiaru pierścionka, to zdecydowanie lepiej wykonać pomiar przy użyciu profesjonalnych sprzętów.

Rozmiary pierścionków – sprawdź je domowym sposobem

Jak sprawdzić rozmiar pierścionka w domu? Panowie, którzy chcą zrobić to w dyskretny i w dość skuteczny sposób, mogą wykorzystać biżuterię partnerki. Wtedy wystarczy zmierzyć średnicę pierścionka suwmiarką lub linijką. Z tej techniki warto korzystać, gdy obręcz jest idealnie okrągła. A co zrobić, jeśli biżuteria ma bardziej asymetryczny kształt? Przyda się odrobinę matematyki! Jeśli pierścionek nie jest okrągły, pomiar wykonujemy w kilku miejscach, sumujemy wynik, a następnie dzielimy go przez liczbę wykonanych pomiarów.

Inne metody samodzielnego sprawdzenia rozmiaru pierścionka

Jak zmierzyć rozmiar pierścionka? Czasami nie musimy tego robić w konspiracyjnej atmosferze. Wtedy wystarczy też sięgnąć po sznurek czy miarkę krawiecką, zawinąć je wokół palca i następnie sprawdzić, ile wynosi nasz obwód. Warto pamiętać jednak, że jest to najprostsza, ale też zarazem jedna z najmniej precyzyjnych metod.
Po takim pomiarze może okazać się, że zamówiony przez nas pierścionek będzie albo zbyt ciasny, albo zbyt luźny. Tabela rozmiarów pierścionków zawsze jest uniwersalna, ale w praktyce nasze palce różnią się od siebie. Jeśli zależy nam na szybkim i efektywnym pomiarze, to zdecydowanie warto udać się do jubilera!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka