Data publikacji:

Skarpety do chodzenia po górach

Wyprawa w góry zawsze powinna być poprzedzona planowaniem i przygotowaniem odpowiedniego wyposażenia. Odpowiednio dobrany sprzęt, jaki zabiera się ze sobą na taką wyprawę, gwarantuje bezpieczeństwo i komfort podczas chodzenia po górach. Wśród niezbędnych przyrządów i akcesoriów powinny znaleźć się także odpowiednie skarpety, które są przystosowane do chodzenia po górach. Dobre skarpety trekkingowe zabezpieczają stopy i chronią je przed możliwymi otarciami, odparzeniami i innymi uszkodzeniami.
Skarpety do chodzenia po górach

Dobre skarpety trekkingowe w góry — czym się charakteryzują?

Dobrze dobrane skarpety znacznie zwiększają komfort chodzenia po górach oraz wpływają na bezpieczeństwo stopy. Wybierając model skarpet trekkingowych, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przede wszystkim skarpety, które zakłada się podczas chodzenia po górach, powinny mieć odpowiednią wysokość. Zbyt niskie mogą powodować otarcia, zwłaszcza na kostce i ścięgnie Achillesa. Z kolei za wysokie skarpety często krępują swobodę ruchu oraz wpływają niekorzystnie na wygodę. Wybierając tę część odzieży, tak jak w przypadku innego ubrania, należy zwrócić uwagę na wykorzystany materiał. Tkanina musi być przystosowana do tego typu aktywności, a konstrukcja i sposób uszycia skarpet powinien być zgodny z podstawowymi zasadami. Najlepsze modele to te, które posiadają grubszy materiał w okolicy palców i pięty, czyli w miejscach szczególnie narażonych na otarcia i powstawanie odcisków. Materiał na górze skarpety powinien mieć strukturę cienkiej siateczki, który zapewnia swobodny przepływ powietrza. Równie istotną cechą idealnych skarpet jest ich dopasowanie do stopy. Nie powinny być zbyt duże, ponieważ stopa może się w nich przesuwać, ale nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ zaburza to przepływ krwi.

Jakie skarpety w góry wybrać — syntetyczne czy wełniane?

Materiał, z jakiego tworzone są skarpety trekkingowe, znacznie różni się od tego wykorzystywanego do produkcji codziennych skarpet. Modele skarpet codziennych najczęściej wykonane są z bawełny. Taki materiał nie sprawdzi się w górach, ponieważ jest zbyt delikatny oraz za bardzo absorbuje wodę i pot. Dobre górskie skarpety powinny być wykonane z jednego z poniższych materiałów lub z ich mieszanki:
  • coolmax,
  • spandex,
  • poliester,
  • poliamid.
Wykorzystanie takich materiałów gwarantuje doskonałą jakość, wygodę oraz bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek.

Skarpety wełniane w góry

Popularnym materiałem, który także wykorzystuje się do produkcji skarpet do chodzenia po górach, jest wełna merino. Takie tworzywo cechuje się wysokimi zdolnościami termicznymi oraz świetnym odprowadzaniem nagromadzonej wilgoci. Skarpety z tego materiału, nawet jeśli ulegną zmoczeniu, nadal skutecznie grzeją stopę, zapewniając tym samym odpowiedni komfort cieplny. Dzięki swoim właściwościom wełna dobrze amortyzuje stopę podczas chodzenia lub w trakcie biegu. Unikalna, elastyczna konstrukcja skarpet z wełny merino sprawia, że nawet po rozciągnięciu swobodnie wracają do swojego pierwotnego kształtu, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne i trwałe. Taka wełna posiada także właściwości antybakteryjnie, dlatego nawet po długim chodzeniu, neutralizuje nieprzyjemny zapach potu.

Jakie skarpety na lato wybrać?

Skarpety przeznaczone do użytku w górach w okresie letnim są cieńsze niż te przystosowane do chodzenia po górach w zimie. Zazwyczaj wykonane są z podobnych materiałów, co ich zimowe odpowiedniki, ale różnią się grubością i strukturą. Skarpety letnie często mają w składzie wełnę merino, która nie tylko grzeje zimą, ale latem zapewnia ochronę przed przegrzaniem, utrzymując odpowiednią temperaturę. Włókna merynosowe posiadają właściwości antybakteryjne, dzięki czemu zapewniają świeżość znacznie dłużej niż inne materiały. Skarpety mające w składzie tę wełnę są miękkie i chronią stopy przed otarciami. Popularnym materiałem, który także świetnie się sprawdza w górskich wędrówkach jest poliestrowy Coolmax. Skarpety, które stworzone są z tego materiału, szybko odprowadzają wilgoć oraz zapewniają komfort nawet podczas długiego marszu.

Skarpety zimowe w góry

Najlepsze skarpety górskie na czas zimowy to te, które zawierają w składzie wełnę merynosów. Ten materiał popularność zawdzięcza swojej termostatyczności, która wpływa na regulację temperatury. W odróżnieniu od tradycyjnej wełny, włókna wełny merino są przyjemne w dotyku, nie drapią skóry i nie wywołują swędzenia. Skarpety z domieszką takiego tworzywa doskonale absorbują wilgoć i zapewniają odpowiednią ochronę przed wychłodzeniem.

Najlepsze skarpety do chodzenia po górach

Wybór odpowiednich skarpet do chodzenia po górach wcale nie musi być trudny i skomplikowany. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Z listy popularnych modeli skarpet, warto wyróżnić:
  • Comodo Skarpety trekkingowe TRE 12 – lekki model skarpet turystycznych, które świetnie się sprawdzą podczas górskich wędrówek. Ich skład zawiera 70 % wełny merino, 15% poliamidu oraz 5% polipropylenu. Taki materiał zapewnia komfort użytkowania i odpowiednią cyrkulację powietrza.
  • Spaio Skarpety trekkingowe Skinlife – świetnie sprawdzą się podczas wycieczek wysokogórskich, a także w czasie jazdy na nartach. Ten model to długie, całoroczne skarpety, które w 72% składają się z thermolitu, 10% składu zajmuje coolmax, 13% poliamid, a 5% elastan. Specjalnie opracowana technologia przędzy funkcyjnej Skinlife zapewnia uczucie suchości oraz wyjątkowy komfort podczas noszenia. Co więcej, ten model cechuje się właściwościami bakteriostatycznymi, dzięki czemu zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i innych szkodliwych substancji.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!