Data modyfikacji:

Jak wybrać spodnie sztruksowe?

Zawsze lubiłaś sztruks? Na pewno więc ucieszy cię, że prążki wracają na ulicę. Dowiedz się, z czym łączyć sztruksowe spodnie. Sztruks to prążkowana tkanina – bawełniana, wełniana lub jedwabna. Najczęściej producenci odzieży oferują produkty bawełniane z domieszką elastanu. Czasem sztruksem jest nazywany także poliester z elastanem. Sztruksowe prążki mogą mieć różną grubość.
Sam sztruks znają wszyscy, nie wszyscy go jednak kochają. Po pierwsze, komponowanie stylizacji, w których występują sztruksowe elementy garderoby, nie należy do najłatwiejszych. Dużą rolę odgrywa tu intuicja.

Po drugie, o materiał ten trzeba odpowiednio dbać – prawidłowo prać, prasować, a także suszyć. Jednak – nie taki diabeł straszny. Podpowiadamy, jak pielęgnować sztruks oraz z czym go połączyć, aby wyglądać modnie i nie zaliczyć stylizacyjnej wpadki.

Jak dbać o sztruks?

Sztruksowe ubrania pierz wywrócone na lewą stronę. Najlepiej wybrać program do tkanin delikatnych, gdzie wartości temperatury i obrotów podczas wirowania są niskie. Po praniu warto wygładzić materiał zgodnie z kierunkiem włosa i dopiero wtedy przejść do suszenia.

Nie polecamy suszenia w suszarce. Co więcej, odzież sztruksową najlepiej rozłożyć na ręczniku lub powiesić na wieszaku, dzięki czemu zapobiegniesz powstaniu nieestetycznych załamań na materiale. A prasowanie? Prasuj lewą stronę, a stopień nagrzania żelazka niech będzie niski.

Jeśli jednak decydujesz się na prasowanie na stronie prawej, prasuj przez ściereczkę lub użyj parownicy. Żelazko przyłożone bezpośrednio do tkaniny spowoduje, że włókna się „wyświecą”, a prążki będą charakterystycznie błyszczeć.

Jakie sztruksowe spodnie są najmodniejsze?

Producenci odzieży oferują sztruksowe spodnie w rozmaitych fasonach. Już sam materiał jest mocnym akcentem stylizacji. Jeśli nie chcesz mocno eksperymentować, wybierz klasyczny model, który będziesz uzupełniać pozostałymi elementami.

Jeśli natomiast masz ochotę bardziej pobawić się modą, zdecyduj się na coś mniej typowego. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku sztruksowe spodnie podwójnie podbiją moc elementu stroju – poprzez materiał i fason.

W takim kontekście kolor nie będzie już miał znaczenia. Czy intensywny, czy stonowany – nieważne. Bo i tak spodnie będą bardzo mocnym akcentem całości outfitu. Wybierz carrot, kuloty, spodnie w wersji 7/8 (np. slim), boyfriendy, dzwony lub szwedy.

Z czym połączyć sztruksowe spodnie?

Sztruks to materiał odpowiedni na dni zarówno chłodne, jak i ciepłe (ale nie gorące). Najbezpieczniej łączyć go z nieco grubszymi tkaninami oraz pełnym obuwiem. Sztruks zresztą bardzo dobrze komponuje się ze wszystkim, co „grube”. Może to więc być zarówno grubość tkaniny, jak i rozmiar ubrania. Obcisły, bawełniany golf do sztruksowych boyfiendów? Świetnie! A cienka elegancka koszula? Również. Jednak dobierając taką koszulę, zdecyduj się na nonszalancki oversize zamiast klasyki i dobierz do tego dużą torbę – shopperkę. Jest dobrze? Oczywiście, że jest.

Warto zauważyć, że bezpieczne połączenia sztruksowych spodni z górną częścią garderoby, ze względu na prążkowaną strukturę, nie lubią dekoltów typu V. Na dekolt w serek decyduj się wtedy, gdy jesteś pewna, że właśnie taki jest twój zamysł i jedną nogą chcesz wejść w sferę łamania konwencji. Dopełnij wtedy jednak całość butami o okrągłych noskach.

Czy sztruks można łączyć ze sztruksem?

Można. Jednak jest to odważna decyzja. Jeśli planujesz włożyć na siebie więcej sztruksowych elementów, wybierz dla każdego inną grubość prążków. Pamiętaj, to już jednak krok od stylu ulicznego. Dopełnij więc stylizację w konwencji street fashion, a z pewnością będziesz wyglądać oszałamiająco.
Autorka: Barbara Szega