Data publikacji:

Spodnie vintage. Moda na spodnie damskie w stylu retro

Trend retro i wpływy z poprzednich dekad w tym sezonie zaznaczają się dość mocno. Przeglądamy najciekawsze modele spodni vintage, w tym dzwony. Ale nie tylko.
spodnie vintage

Spodnie vintage – dzwony na pierwszym miejscu

Szalone lata 70. z rozkwitem wolności obyczajów, miłości i muzyki nie mogły dłużej mieścić się w grzecznych garsonkach z lat 60. Ciemne barwy ustąpiły kolorowym kwiatom, tęczowym wzorom i barwnym motywom. Symbolem hipisowskiego looku z tamtych czasów stały się właśnie dzwony. To o nich myślimy, gdy pojawia się hasło „spodnie vintage”. Najpopularniejsze były te jeansowe, ale nie tylko, lubiane były również te ze sztruksu w grube rządki lub z bawełny w kwiaty. Powróciły w latach 90., ale zaraz potem na długo ustąpiły miejsca obcisłym i wąskim rurkom. Właśnie nieśmiało powracają – we współczesnych kolekcjach sztruksowe dzwony miewa Gucci, a kolorowe modele znaleźć można u Vivienne Westwood. Dzwony w zestawie z marynarką proponuje też w jesienno-zimowej kolekcji Escada. Ciekawe modele spodni vintage ma Vivienne Westwood – rozszerzane jeansowe, a także kombinezony z jeansu, nawiązujące trochę do stylu zespołu Abba, ale nieco szersze niż te popularne w latach 70.

Jak spodnie vintage dobrać do sylwetki?

Spodnie dzwony są piękne, stylowe i nieco ekscentryczne – wymagają odwagi i nie są łatwe do noszenia. Modele w najbardziej klasycznym wydaniu mają nogawki dopasowane w udach, a rozszerzane od kolan, długość co najmniej do kostek, zaś w talii są wąskie i mają wysoki stan. Przez lata spodnie dzwony ewoluowały – bywały krótsze, jednak długość przed kostki sprawiała, że bardzo mało osób dobrze w tym kroju wyglądała. Dużo bardziej popularne stały się dzwony o obniżonym stanie, czyli biodrówki – ten model dobrze leży na krągłościach i przez fakt, że nie eksponuje talii, może go wybierać zdecydowanie więcej kobiet.

Czy każdy może nosić dzwony?

Tak, ale jednak najlepiej wyglądają one oczywiście na szczupłej sylwetce, długich nogach i wąskiej talii. Osoby o bardziej okrągłych kształtach powinny dobierać do dzwonów odpowiednie dodatki, np. buty na koturnach lub grubych, kwadratowych obcasach, za to muszą unikać krótkich kurteczek i topów odsłaniających brzuch – takie ubrania skracają sylwetkę i poszerzają ją. By wysmuklić wygląd, przyda się np. długi naszyjnik z piórami lub korale zawiązane na supeł. Możesz też dobrać brązową, zamszową torbę z frędzlami lub kurtkę w takim kowbojskim stylu.

Spodnie dzwony w sportowym stylu

Do dzwonów możesz też oczywiście założyć tenisówki lub buty sportowe, ale pamiętaj, że im bardziej płaskie buty w połączeniu z szerokimi dołami spodni, tym sylwetka będzie wydawała się krótsza. Szczególnie dobrze będą wyglądały markowe buty, np. Adidas lub Nike, gdy zestawisz je z jeansowymi dzwonami i dodasz kontrastujący, szykowny sweterek, np. z wiązaniem w dekolcie z tyłu. Będzie to ciekawe zestawienie casualowe do pracy i na co dzień.

Dzwony dodadzą elegancji

Spodnie dzwony mogą być też głównym elementem bardzo eleganckiego stylu. Wybierz te z dobrej jakości materiału, dobierz jedwabną lub żorżetową bluzkę oraz szykowne buty – szpilki, a jeśli jesteś wysoka i nie musisz dodawać sobie centymetrów – lordsy. Do biura sprawdzi się jeszcze elegancki żakiet. I oczywiście solidna torebka – duża, w stylu shoperki lub na bardziej eleganckie okazje, mniejsza, może być na cienkim łańcuszku.

Mom jeans – spodnie vintage, które prawie nikomu nie pasują, a noszą je wszyscy

Jeśli mówimy o spodniach w stylu vintage, to nie można nie wspomnieć o mom jeans. Popularne w latach 80. i na początku 90. spodnie z wysokim stanem, podkreślające talię, biodra, szerokie na udach, ale zwężające się ku dołowi to prawdziwy fenomen – noszą je dziś niemal wszyscy, choć tylko nieliczni wyglądają w nich dobrze. Trzeba mieć szczupłą figurę i być wysokiego wzrostu, by spodnie mom jeans najlepiej leżały. Jak nosić spodnie vintage w stylu mom jeans? Powinny właśnie odsłaniać talię – wybieraj więc krótkie koszule bez rękawów, których przody można zawiązać na supełek, topy i zwykłe T-shirty, których doły trzeba włożyć za pas – mom jeans muszą podkreślać talię i biodra, więc nie ma sensu łączyć ich z długimi bluzkami. Za to na wierzch można pokusić się o dłuższą marynarkę – bardzo w stylu lat 80. będą modele z szerokimi ramionami.

Palazzo – spodnie vintage dla każdej figury

Innym, również mocnym trendem, są spodnie o nogawkach szerokich na całej długości. I to jest właśnie ich zaleta. Te, w odróżnieniu od spodni z wysokim stanem typu mom jeans, pasują do każdej sylwetki i dobrze się w nich wygląda nawet przy szerokich biodrach i niezbyt wciętej talii. Można je nosić wysoko, jak i obniżyć. Krój spodni zawdzięczamy Coco Chanel, która spopularyzowała je w latach 60. XX wieku. Ich zaletą jest uniwersalność – sprawdzają się niemal w każdej stylizacji i o każdej porze roku, zwłaszcza w gorące dni – są szyte z lekkich, przewiewnych materiałów. Są zazwyczaj długie do kostek, ale występują też w wersji do łydek – nazywamy je wówczas kulotami (z jęz. francuskiego – cullote). Pojawiły się w XIX wieku jako odpowiedź na zakaz noszenia spodni przez kobiety – szerokie spodnie przypominały spódnice i nadawały się np. do wygodnej jazdy konnej.