Data publikacji:

Styl emo: charakterystyka i propozycje stylizacji

Chociaż styl emo lata swojej największej popularności ma już za sobą, wciąż przyciąga młodych ludzi, którzy przy jego pomocy chcą wyrazić swoją osobowość i poglądy. Charakterystyczne ubrania, fryzury i makijaż są lubiane przez młodzież obu płci. Emo to styl, który czerpie z innych subkultur, tworząc z nich zgrabną całość. Jakie są cechy, które go wyróżniają? Sprawdź, czy to styl dla ciebie!
styl emo

Charakterystyka subkultury emo

Styl emo, jaki znamy, ukształtował się po 2000 roku, chociaż swoje korzenie ma w muzyce hardcore punk z lat 80. Czasami postrzegany jest przez pryzmat negatywnych stereotypów, w rzeczywistości zarówno poglądy członków subkultury emo, jak i sama moda są bardzo interesujące, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej. Może to właśnie do ciebie pasuje emo – styl idealny dla wrażliwców.
Emo to subkultura, która pełnymi garściami czerpie z innych stylów: gotyku, punka, rapu czy metalu. Osoby, które się z nią utożsamiają, są często skupione na świecie przeżyć wewnętrznych, interesują się literaturą, zwłaszcza poezją, i same próbują swoich sił, tworząc własne strofy. Nie dla nich twardy, pełen luzu uliczny styl, emo chcą pokazać swoją wrażliwą naturę i nie obawiają się posądzenia o słabość. Dotyczy to zarówno dziewcząt, jak i młodych mężczyzn, którzy chętnie przybierają androgyniczny wygląd. Obserwując grupkę młodzieży emo, często trudno ocenić płeć poszczególnych osób.

Emo – najważniejsze elementy ubioru

Ulubionym kolorem emo jest czerń. Styl ten nie miałby racji bytu bez ciemnych, mrocznych barw. Bardzo chętnie wykorzystywane są również kontrasty – jasne napisy lub inne nadruki na ciemnych koszulkach, czarno-biała kratka, a także elementy w odcieniach różu, fioletu i czerwieni.
Jakie są najważniejsze elementy ubioru w stylu emo? Obcisłe spodnie rurki, koszulki z nadrukami zespołów lub kontrowersyjnymi napisami, dopasowane czarne bluzki w stylu gotyckim, koszule w kratę, paski z ćwiekami lub szachownicą, sportowe buty skaterskie lub trampki. Dziewczyny zakładają również chętnie krótkie spódnice, najlepiej jeśli będą one ozdobione łańcuszkami lub sprzączkami. Wśród wzorów dominuje kratka, czaszki, żyletki i czarne serca. Świetnie prezentują się również samodzielnie ozdobione trampki, plecaki i inne dodatki. Zespoły popularne wśród młodzieży emo to między innymi: My Chemical Romance, Fall Out Boys, Rites of Spring czy Saves The Day.

Fryzura – najbardziej charakterystyczny element emo

Chociaż ubrania są niezwykle istotne dla wszystkich wielbicielek i wielbicieli emo style, fryzura ma jeszcze większe znaczenie – podkreśla przynależność do subkultury i tworzy ciekawy, tajemniczy wizerunek, na którym tak zależy młodzieży emo. Grzywka to element obowiązkowy. Nie jest jednak wszystko jedno, jak będzie ona wyglądać. Powinna być asymetryczna, mocno pocieniowana, najlepiej jeśli będzie zasłaniać połowę twarzy.
Kręcone włosy i styl emo to nie jest dobrana para, dlatego jeżeli masz bujne loki lub fale, musisz je wyprostować. Klasyczna fryzura w stylu emo powinna mieć też ciemny kolor, najlepiej czarny, mile widziany jest też dodatek jasnych lub kolorowych pasm. Obecnie na głowie emo coraz częściej zamiast czerni można zobaczyć najbardziej szalone barwy. Nie zmienia się jednak główny zamysł – fryzura powinna być obszerna i asymetryczna.

Makijaż w stylu emo

Chcąc stworzyć spójną stylizację, musisz również zadbać o odpowiedni makijaż, przede wszystkim podkreślenie oczu czarną kredką i ciemnymi cieniami, które powinny kontrastować z bladą, porcelanową cerą, sprawiając mroczne wrażenie.
Co ważne, make-up pojawia się nie tylko na twarzy dziewczyn. Emo to styl, który robi ogromne wrażenie również w wydaniu męskim, wystarczy samo podkreślenie oczu czarnym eyelinerem. Makijaż mężczyzn budzi niekiedy negatywne emocje, jednak warto sobie uświadomić, że towarzyszy on ludziom obu płci od wielu tysięcy lat.
Styl emo można również podkreślić, malując na czarno paznokcie, chociaż obecnie coraz częściej bywają one kolorowe, nawiązując do barwy włosów i dodatków. Ciemne paznokcie prezentują się szczególnie efektownie w towarzystwie rękawiczek bez palców.

Jakie dodatki pasują do stylu emo?

Każdy styl prezentuje się najlepiej, kiedy dopełni się go odpowiednimi dodatkami, które są niczym wisienka na torcie, nie inaczej jest w przypadku emo. Do tego stylu pasują bransoletki i paski z ćwiekami, wisiorki z motywami czaszek lub żyletek i rękawiczki bez palców. Praktycznym i stylowym elementem stroju w stylu emo będzie plecak ozdobiony według własnego pomysłu, z naszywkami, napisami i przypinkami. Z pewnością wyróżni cię z tłumu w szkole i na ulicy.
Nie można również zapomnieć o piercingu, który stał się nieodłącznym elementem stylu emo. Kolczyki pojawiają się zazwyczaj w mniej oczywistych miejscach: w wardze, nosie, chrząstce ucha czy nawet na policzku. Zazwyczaj są srebrne lub czarne.

Emo – propozycje stylizacji

Jak wygląda przykładowy outfit w stylu emo? Do czarnych jeansów slim fit, ozdobionych paskiem z ćwiekami załóż koszulkę z zespołem popularnym w społeczności emo, do tego zestawu dobierz trampki i rękawiczki bez palców. Niezbędne drobiazgi możesz wrzucić do ulubionego plecaka lub torby listonoszki.
Bardziej kobiecą stylizację uzyskasz, łącząc krótką rozkloszowaną spódniczką w kratę z obcisłą czarną bluzką. Dopasowując do takiego zestawu buty z wysoką cholewką, uzyskasz odrobinę drapieżny wygląd, który w połączeniu z dodatkami zdobionymi ćwiekami, fryzurą emo i makijażem z pewnością wyróżni cię z tłumu.

Czy emo to styl dla ciebie?

Zastanawiasz się, czy odnajdziesz się w stylu emo? Jeśli lubisz bawić się modą i chcesz zaistnieć wśród rówieśników, a jednocześnie postrzegasz się jako osobę wrażliwą i zbuntowaną, spróbuj. To moda dla każdego, bez względu na płeć czy budowę ciała. Liczy się jedynie osobowość, gust i przekonania.
Zdjęcie: ASphotostudio/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym