Data publikacji:

Sukienka szlafrokowa: jak dobrać do sylwetki? Stylizacje

Jakie fasony sukienek najchętniej wybierają kobiety? Ponadczasowe, klasyczne, eleganckie i uniwersalne – to w końcu dzięki nim zawsze wyglądamy zachwycająco! Przyjrzyjmy się więc z bliska modelowi sukienki szlafrokowej, który od drugiej połowy lat 70. XX w. nie wychodzi z mody. Wylansowały go nasze babcie i mamy, a dziś z jego potencjału korzystamy również i my. Na czym polega fenomen właśnie tej sukienki? Dlaczego warto mieć ją w swojej szafie? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule. Zdradzamy również, jak nosić szlafrokowe modele ubrań i komu będzie w nich do twarzy. Zapraszamy do lektury – mamy nadzieję, że po lekturze wpisu wybranie swojej idealnej sukienki szlafrokowej stanie się jedynie formalnością!
sukienka szlafrokowa

Sukienka szlafrokowa – co to za krój?

Sukienkę szlafrokową możemy z powodzeniem nazywać również kopertową. Inspiracją dla stworzenia tego fasonu stały się zwiewne kimona noszone przez Japonki, które przypominają oczywiście lekkie szlafroki. Łatwo można się domyślić, że tak zaprojektowana sukienka wywołała niemałą sensację w Europie XX w. Przed jej powstaniem kobiety sięgały po bardzo tradycyjne kreacje – zakładane przez głowę, zapinane na guziki lub ekspres. I nagle okazało się, że sukienka przed zapięciem (czy raczej zawiązaniem!) może odsłaniać całe ciało. Była to więc niemała rewolucja nie tylko modowa, ale w pewnym sensie i obyczajowa!

Przyjrzyjmy się z bliska modelowi sukienki szlafrokowej. Poły materiału z przodu owijają się wokół ciała i nakładają na siebie, tworząc przy tym zakładkę i klasyczny dekolt w kształcie litery V. Ten model przewiązujemy w talii paskiem i… gotowe! Oczywiście wyróżniamy znacznie więcej klasycznych fasonów sukienek szlafrokowych. Maxi, midi, z długim rękawem, ołówkowe, rozszerzane ku dołowi, z falbanami – jest w czym wybierać! Jak zatem kupić model skrojony na miarę nie tylko naszej estetyki, ale i sylwetki?

Jak dobrać sukienkę szlafrokową do sylwetki?

Sukienkę szlafrokową śmiało można mianować jedną z najbardziej uniwersalnych kreacji. Przypadnie do gustu nie tylko szczupłym paniom. Doskonale będą wyglądać w nich kobiety o nieco pełniejszych kształtach czy przyszłe mamy. Regulowany dekolt w sukience sprawia, że rozmiar biustu również nie powinien być dla nas ograniczeniem. Wykończenie sukienki w kształcie litery V zostało stworzone wręcz z myślą o większych piersiach. Działa to jednak w drugą stronę – panie z drobną klatką piersiową także będą wyglądały fenomenalnie. Kobiety, które chciałyby jednak optycznie uwydatnić biust, mogą sięgnąć po fasony wzbogacone dziewczęcymi falbanami. Dekolt w kształcie litery V wydłuży szyję, a także umożliwi ekspozycję starannie dopasowanej biżuterii.

Jakie jeszcze zalety mają szlafrokowe sukienki? Przede wszystkim umożliwią podkreślenie talii i nadanie sylwetce pożądanych proporcji. Fasony rozszerzane ku dołowi skutecznie zamaskują tęższe nogi. Proste modele z rozcięciami stworzą z kolei dobrą okazję do subtelnego eksponowania atutów sylwetki. W bogatej ofercie kopertowych krojów znajdziemy także sukienki mini i midi – każda kobieta wybierze więc model idealny!

Sukienka szlafrokowa – na co trzeba uważać?

Mocne strony sukienek szlafrokowych można wymieniać w nieskończoność. Kiedy decydujemy się jednak na noszenie tych konkretnych fasonów, pamiętajmy o kilku cennych wskazówkach. Po pierwsze, ważne jest dopasowanie rozmiaru do sylwetki – dotyczy to w szczególności pań o bardziej kobiecych kształtach. Zbyt mała sukienka może się rozejść na brzuchu i odsłonić te części ciała, które powinny być zakryte.

Gdy zakładamy szlafrokową sukienkę, sprawdźmy również, czy nasz biust dokładnie przylega do materiału. Dzięki temu unikniemy niedyskretnej wpadki. Stańmy przed lustrem i pochylmy się do przodu! Jeśli okaże się, że w takiej pozycji widać zdecydowanie za dużo, wystarczy zadbać o mocniejsze ściśnięcie sukienki w pasie.

Nie sposób przejść również obojętnie obok materiałów, z jakich zostały wykonane kreacje. Sukienki szlafrokowe są lekkie i zwiewne – niezbyt dobrze będą wyglądać więc modele z ciężkich, grubych tkanin. Najlepiej sięgać więc po stroje uszyte z cienkiej bawełny, wiskozy czy szlachetnego jedwabiu. Ten fason najlepiej nosi się w sezonie wiosenno-letnim. Unikajmy więc poliestrowych sukienek – nasza skóra nie będzie mogła w nich swobodnie oddychać.

A jaka kolorystyka najlepiej sprawdzi się w przypadku stylizacji z sukienką szlafrokową w roli głównej? Tutaj właściwie nic nie powinno nas ograniczać. Możemy postawić na klasyczne rozwiązania lub sięgać po soczyste, neonowe barwy – wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Sukienki szlafrokowe w subtelne wzory kwiatowe lub groszki idealnie sprawdzą się na co dzień, gładkie fasony będą z kolei najlepszym wyborem do pracy lub na ważne uroczystości.

Stylizacje z sukienką szlafrokową

Jak nosić sukienkę szlafrokową, by zawsze wyglądać modnie? Zastanówmy się na początku, na jaką okazję ją zakładamy. Ten konkretny fason świetnie będzie wyglądać zarówno w zwyczajnych stylizacjach, jak i wtedy, gdy planujemy wielkie wyjście!

Lekka sukienka szlafrokowa stworzy ponadczasowy duet ze szpilkami. Jeśli jednak nie jesteśmy fankami tego obuwia, możemy sięgnąć też po subtelne baleriny, sandałki na słupku lub – na co dzień – po espadryle lub koturny. Panie, które cenią sobie modowe przełamywanie utartych schematów, nie powinny obawiać się zestawiania sukienek kopertowych z obuwiem sportowym!

Podobna różnorodność może dotyczyć także torebek. Do biura wybierzmy klasyczną shopperkę lub aktówkę. Jeśli nie obowiązuje nas ścisły dress code, w sezonie letnim zadbajmy o powiew świeżości i dumnie nośmy wiklinowe koszyki. Dodatki na wesele, chrzciny lub inną ważną imprezę powinny z kolei tworzyć z wybranym przez nas modelem spójną, harmonijną całość. Możliwości starannego wystylizowania sukienki szlafrokowej jest zatem bardzo dużo – wzbogaćmy nią swoją garderobę i cieszmy się zawsze modnym wyglądem!

Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Autor: Anna Mlonka