Data publikacji:

Sukienka z poliestru – czy warto?

O syntetycznych materiałach i sukienkach z poliestru można przeczytać różne opinie. Dla jednych są one uosobieniem tanich włókien słabej jakości, inni natomiast podnoszą kwestię tego, jak praktyczny jest to materiał. Z pewnością ma on swoje wady, jednak nie brakuje mu również zalet, które zachęcają do przyjrzenia mu się bliżej. Ponieważ jest tani, sklepy są pełne ubrań z niego wykonanych. W czasie zakupów wpadła ci w oko sukienka z poliestru? Czy warto ją kupić?
Sukienka z poliestru

Czym jest poliester?

Poliester, którego używa się w przemyśle odzieżowym, to nic innego jak syntetyczny materiał, z którego wykonuje się ubrania, torby, plecaki, zasłony, koce czy pokrowce. Być może zdziwi cię, że oznacza się go skrótem PET, który kojarzy się z opakowaniami i butelkami na napoje, jest to jednak dokładnie to samo tworzywo. Właśnie z niego wykonana została twoja wymarzona sukienka z poliestru. Czy rzeczywiście warto ją kupić?
Tworzywo, o którym mowa, liczy sobie niespełna 100 lat. W tym stosunkowo krótkim czasie poliester podbił rynek odzieżowy do tego stopnia, że widać go w sklepach na każdym kroku. Jego specyficzne właściwości przysparzają mu tylu zwolenników, co przeciwników, i trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy sukienka z poliestru, podobnie jak inne ubrania z niego wykonane, zasługują na uwagę.

Sukienka z poliestru – czy warto ją kupić?

Zwiewne ubrania z poliestru w pięknych wyrazistych kolorach, które przyciągają uwagę od pierwszego spojrzenia, przy bliższym kontakcie nieco tracą. Niekoniecznie są przyjemne w dotyku i być może zastanawiasz się, jak będą się nosić oraz czy okażą się wytrzymałe. Syntetyczne sukienki prezentują się wyjątkowo korzystnie, ponieważ dobrze się układają, nie gniotą się i długo zachowują kolory. Czy jednak są to wystarczające argumenty przemawiające za zakupem sukienki z poliestru i czy warto mieć ją w swojej szafie?
Sukienka 100% poliester – jakie są jej zalety?
  • Nie gniecie się. W przypadku sukienek, które zawsze powinny wyglądać nienagannie, ma to duże znaczenie. Po wypraniu wystarczy, że odwiesisz ją do szafy i w każdej chwili będzie gotowa do ponownego założenia.
  • Jest wytrzymała. Materiały syntetyczne ulegają odkształceniom czy rozciąganiu dużo wolniej niż naturalne, co oznacza, że będziesz mogła długo nosić swoją sukienkę i nie będzie po niej widać zużycia.
  • Nie traci koloru, jej intensywna barwa długo się utrzymuje. Marzysz o tym, by ubranie długo wyglądało świeżo? Rozwiązaniem jest sukienka z poliestru. Jeśli zastanawiasz się, czy warto ją kupić, właśnie to może być argument, który cię przekona.
  • Jest odporna na plamy. Kreacja, którą zakładasz na urodziny, święta czy wesele powinna być odporna na zabrudzenia. W ferworze spotkań towarzyskich nie jest trudno o chwilę nieuwagi i jedzenie, wino czy kawa mogą z łatwością znaleźć się na ubraniu.
  • Łatwo ją pielęgnować. Jeśli nie lubisz tracić czasu, wybierz sukienkę z poliestru. W większości przypadków będziesz mogła bez problemu wyprać ją w pralce i po wysuszeniu odwiesić do szafy. Zero prasowania, zero problemu.
  • Zazwyczaj jest tańsza od innych. Lubisz mieć kilka różnych kreacji i na każde przyjęcie przychodzić w innym stroju? A może przeciwnie – uważasz, że nie warto wydawać dużej kwoty na eleganckie ubranie, skoro używasz go rzadko? W każdej z tych sytuacji argument finansowy może być przeważający.
Jakie są wady sukienki z poliestru?
  • Jest nieprzyjemna w dotyku. Ubrania syntetycznie nie zawsze są komfortowe. W przypadku sukienki z poliestru krążą opinie, że nasza skóra jej „nie lubi”. Rzeczywiście, często zdarza się, że materiał się elektryzuje, jest szorstki i powoduje nieprzyjemne uczucie gorąca na skórze.
  • Nie przepuszcza powietrza. Oprócz tego, że poliester bywa nieprzyjemny w dotyku, w jego przypadku trudno również mówić o przewiewności. Jeśli kusi cię letnia sukienka z poliestru, zastanów się, czy warto się w niej pocić w czasie upałów. Taki materiał będzie się również przyklejał do mokrej skóry. Zdecydowanie lepszym pomysłem na ciepłą porę roku są sukienki z naturalnych materiałów, szczególnie lniane, które przejawiają dodatkowe właściwości chłodzące.

Sukienka z poliestru – kiedy warto ją nosić?

Jak to możliwe, że liczba zalet ubrań wykonanych z włókien poliestrowych przewyższa liczbę ich wad, a jednak tak wiele osób ich unika? W przypadku odzieży sportowej nie mają one konkurencji. Słabe wchłanianie wody, szybkie schnięcie, lekkość, sprężystość i wytrzymałość – to plusy, których istnieniu nie sposób zaprzeczyć. Doceniają je biegacze, rowerzyści i osoby trenujące na siłowni.
Na codzienne stroje patrzymy nieco inaczej, zazwyczaj ważne jest, żeby były miłe w dotyku i oddychające, zapewnia to zwykle większy komfort. Są jednak sytuacje, gdy na pierwszym miejscu stawiamy wygląd. Jeśli wybierasz się na eleganckie przyjęcie, włóż sukienkę z poliestru, a będziesz miała pewność, że nie będzie wygnieciona, przebarwiona czy wypłowiała. Niechlujny wygląd jest ostatnią rzeczą, której chcemy, gdy zależy nam na odpowiedniej prezencji.
Kreacje z syntetycznych materiałów warto również kupować, jeśli okazje do ich zakładania zdarzają się rzadko, a większość czasu sukienki spędzają w szafie, gdzie czekają na swój wielki dzień. Niezbyt kosztowny strój jest w takich sytuacjach na wagę złota.

Ubrania z domieszką poliestru

Ciekawym rozwiązaniem, na które również warto zwrócić uwagę, jest odzież z domieszką syntetycznych włókien. Kto powiedział, że sukienka musi zawierać 100% poliestru lub wcale? Taki dodatek może poprawić właściwości materiału, na przykład jego sprężystość i wytrzymałość, przy jednoczesnym zachowaniu przewiewności, która jest dla wielu osób tak istotnym kryterium wyboru odzieży.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym