Data publikacji:

Sukienki ślubne dla pan po 50. roku życia

Zawieranie związku małżeńskiego w dojrzałym wieku może wyglądać inaczej niż w przypadku młodych osób. Życiowe wybory w tym wieku są zdecydowanie bardziej przemyślane. Taka dojrzała para swoją pierwszą miłość ma już dawno za sobą. Ślub i wesele dojrzałej pary młodej to wydarzenie, które może zadziwiać młode pokolenie. Życie może zrestartować się po ukończeniu 50 lat. Sprawdź, jakie sukienki ślubne dla pan po 50. roku życia polecamy!

Kogo interesują suknie ślubne po 50-tce?

Ślub w dojrzałym wieku to uroczystość, którą chcą przeżyć osoby, które z wielu przyczyn weszły w nowy związek i poważnie traktują wspólną przyszłość. Najczęściej na ślub się zdecydują:
  • osoby, które aż do tej pory nie miały szczęścia w miłości. Każdy dotychczasowy związek nie sprzyjał zawarciu związku małżeńskiego. Mogły to być uczucia względem nieodpowiednich osób. Życiowe cele i wartości nie miały ze sobą nic wspólnego;
  • single, którzy przez wiele lat świadomie żyli w pojedynkę. Dość często kariera zawodowa i zbyt aktywny styl życia przeszkadza w zakładaniu rodziny;
  • rozwodnicy, którzy doszli do siebie po sprawie rozwodowej i chcą dać sobie szansę na nowy związek małżeński;
  • osoby w stanie wdowieństwa, które uznały, że już są gotowe na nową miłość;
  • osoby żyjące przez wiele lat w wolnym związku, które chcą go zalegalizować. Polskie prawo nie przewiduje przecież związków partnerskich, co w razie śmierci ukochanej osoby generuje całą masę problemów (nie tylko o charakterze spadkowym).

Jaka powinna być sukienka ślubna dla 50-latki?

Wiele zależy, jaką formułę przyjmie ceremonia ślubna. Jeżeli na ślubie będzie sporo gości, to można zdecydować się luksusową kreację ślubną. Nie jest to jednak żadna reguła, gdyż coraz mniej ludzi chce robić cokolwiek na pokaz. Nie chodzi tu nawet o kwestie finansowe. Ludzie zaczynają szanować swój osobiście wypracowany styl życia. Chcą brać ślub w wymarzonym klimacie. Takowy oczywiście może kosztować fortunę, ale równie dobrze może zamknąć się w niskim budżecie.
Jeśli para biorąca ślub kocha elegancję, to z pewnością wybierze eleganckie kreacje ślubne. Suknia ślubna dla pięćdziesięciolatki nie musi być jak z bajki. Może po prostu wyróżniać się prostym fasonem. Może to też być suknia określana jako koktajlowa lub wieczorowa. Nie musi to być kreacja zamawiana w salonie z sukniami ślubnymi.

W jakich kolorach mogą być suknie ślubne dla pań po 50-tce?

Jeśli chodzi o modę ślubną, to najpopularniejszym kolorem jest oczywiście kolor biały. Kobiety kochają écru lub barwę kości słoniowej. Przy czym dojrzałe panny młode nie muszą wcale bazować na takiej kolorystyce. Mile widziane będą kolory, które dana kobieta wychodząca za mąż po prostu kocha. Przykładem korzystnego koloru może być róż. Jego rozmaite odcienie wizualnie odejmują lat.
Trzeba mieć na uwadze, żeby kreacja była odpowiednia dla rangi uroczystości. Chodzi o to, by stylizacja miała odświętny charakter. Typowa moda uliczna nie za bardzo pasuje na taką okazję. Ślub w jeansach raczej się nie przyjmie, chociaż w Urzędzie Stanu Cywilnego pojawiają się pary, które uważają, że wpadły z obrączkami tylko na chwilę.

Jaka suknia ślubna dla 55-latki?

Dobrym rozwiązaniem na własny ślub może być sukienka o charakterze wieczorowym. Kolorystyka dowolna, ale nie może to być kolor krzykliwy i niemodny. Taka opcja pozwala na wykorzystanie stylizacji na inne okazje. Można wówczas sukienkę ozdobić inną biżuterią, apaszką lub dopasowanym kolorystycznie żakietem.
Suknię czy sukienkę ślubną dobrze jest kupić z wyprzedzeniem. To dobra taktyka na wypadek, gdyby się okazało, że kreacja nie leży zbyt dobrze na danej figurze. Suknia to nie jest jedyny niezbędny wydatek. Trzeba pamiętać o:
  • odpowiedniej bieliźnie – fason bielizny to już kwestia indywidualnych preferencji. Kolorystycznie powinna pasować do kreacji;
  • butach – obuwie powinno łączyć wygodę z elegancją. Mogą to być buty na wysokim, podwyższonym lub całkowicie płaskim obcasie. Niski obcas może być niezbędny dla dojrzałej panny młodej, która odczuwa dolegliwości związane ze stawami;
  • torebce – takowa powinna być niewielka. Musi pomieścić jedynie niezbędne rzeczy;
  • odzieży wierzchniej – nie zawsze sprawdza się prognoza pogody. Lepiej jest mieć taką odzież zawsze w pogotowiu;
  • biżuterii – takowa może być skromna, jeśli sukienka jest bogata w zdobienia, lub wyrazista, jeśli wybrana suknia objawia się prostotą elegancji;
  • wizycie u kosmetyczki – piękna cera jest przecież wizytówką kobiety;
  • wizycie u dobrego fryzjera – może to być fryzjer specjalizujący się w uczesaniach na tego typu okazje. Najlepiej jest wcześniej osobiście sprawdzić umiejętności fryzjerskie w danym salonie. Można umówić się też na fryzurę próbną.
  • zadbanych paznokciach;
  • odpowiednim makijażu – taki najlepiej jest powierzyć profesjonalistom.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.