Data publikacji:

Kaszmirowe swetry - jak je prać i suszyć?

Każda dumna posiadaczka kaszmirowego swetra przyzna, że jest to skarb w jej garderobie. Kaszmir to tkanina naturalna i przyjemna w dotyku. Wymaga jednak troskliwej pielęgnacji - sweter kaszmirowy pierz w niskich temperaturach, najlepiej ręcznie. Suszenie swetra z kaszmiru powinno natomiast odbywać się na płasko. Jak prać i suszyć kaszmirowe swetry, by służyły jeszcze przez wiele lat w nienaruszonym stanie? Przedstawiamy dokładne wskazówki pielęgnacji swetrów z kaszmiru!
kaszmirowy sweter

Sweter z kaszmiru – właściwości

Kaszmir to tkanina wełniana. Swoją nazwę zawdzięcza kozom kaszmirskim, ponieważ to właśnie z tych zwierząt pozyskuje się to drogocenne włókno.
W swetrze z kaszmiru nie przepocisz się – kto posiadał sweter akrylowy wie, o czym mowa! W sztucznych swetrach (np. tych o składzie 100% akryl) przez pierwsze minuty jest faktycznie ciepło, następnie jednak ciało poci się jak w plastikowym worku. Temu, kto nosi taki sweter w zimę jest zimno, ale jednocześnie się poci. Niezbyt dobre połączenie! Z kaszmirem jest odwrotnie. Swetry z kaszmiru są niezwykle ciepłe, a jednocześnie zapewniają odpowiednie odprowadzenie wilgoci z ciała.
Cechą charakterystyczną kaszmiru jest również jego miękkość. Swetry z kaszmiru są bardzo przyjemne w dotyku. Włókno kaszmirowe jest jednak również delikatne. Każdy z nas zna historie sąsiadki czy kuzynki, która wyprała w pralce taki sweter i wyciągnęła go… dwa rozmiary mniejszy! A może taka historia przydarzyła się tobie? Nie zniechęcaj się! Wystarczy otoczyć sweter kaszmirowy właściwą opieką, by służył latami.

Kaszmirowy sweter – jak go wyprać, by nie stracił kształtu?

Zacznijmy od tego, że swetry z wełny pierze się dużo rzadziej niż swetry z akrylu. Wełna nie absorbuje tak silnie zapachów, co sprawia, że nie musisz go prać po każdym użyciu. Wiele fanek kaszmiru decyduje się na wietrzenie swetrów - kładą kaszmirowe swetry na płaskiej powierzchni np. na balkonie czy tarasie. Ważne, by sweter nie był ściśnięty między innymi ubraniami.
Jeśli jednak musisz wyprać swój kaszmirowy sweter, pamiętaj, że taki sweter najlepiej prać ręcznie. Niektóre pralki posiadają specjalny program „wełna”. Wówczas urządzenie działa na niskich obrotach i nie powinno dojść do uszkodzenia delikatnej tkaniny. Nie każdy jednak ufa w tym względzie maszynie. Jeśli zdecydujesz się użyć pralki, pamiętaj o umieszczeniu swetra w specjalnym woreczku do prania. Kaszmirowe swetry jednak rekomendujemy prać ręcznie – unikając nadmiernego pocierania delikatnej tkaniny.
Temperatura wody podczas prania kaszmirowego swetra nie powinna przekraczać 30°C – zarówno podczas prania ręcznego, jak i prania w pralce. Zdecydowanie pranie swetra z tak delikatnego materiału odbywa się w letniej, a wręcz chłodnej wodzie. Do prania używamy odrobinę płynu do prania wełny.

Suszenie swetra z kaszmiru

Kaszmirowy sweter po praniu można delikatnie odsączyć. Jednak słowem-kluczem jest w tym przypadku właśnie „DELIKATNIE”. Wykręcanie takiego swetra oraz pocieranie go, gdy jest mokry, spowoduje zdeformowanie się tkaniny.
Swetry z kaszmiru susz „na płasko”. Włókno kaszmirowe mocno chłonie wodę, więc powieszony sweter może rozciągnąć się pod ciężarem spływającej wody. Połóż więc sweter na suszarce bądź na stole. Dobrym patentem jest podłożenie ręcznika pod mokry kaszmirowy sweter. Ręcznik wchłonie część wody, co znacznie przyspieszy proces suszenia. Prasowanie kaszmiru najlepiej przeprowadzić prasownicą parową. Para również służy do odświeżania kaszmirowego swetra, podobnie jak jego wietrzenie.
Wyrobienie sobie nawyku odpowiedniej pielęgnacji swetrów z kaszmiru sprawi, że będziesz cieszyć się właściwościami takiego swetra jeszcze długie lata.
Zdjęcie: Envato Elements