Data publikacji:

Szafa kapsułowa, czyli capsule wardrobe. Jak stworzyć bazę ubrań w szafie?

Szafa kapsułowa to rozwiązanie, które zyskuje wiele zwolenniczek. Jest to ograniczenie ilości ubrań w szafie i posiadanie tylko tych rzeczy, z których można stworzyć jak największą ilość stylizacji. Jak stworzyć własną garderobę kapsułową?
szafa kapsułowa

Zalety posiadania garderoby kapsułowej

Czy znasz to uczucie, gdy rano spieszysz się i chcesz szybko się ubrać, otwierasz szafę pełną ubrań i… totalnie nie masz czego założyć? Przebierasz się wielokrotnie, ale masz wrażenie, że nic do siebie nie pasuje, a połowa ubrań nie leży na tobie dobrze? Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie stworzenie własnej szafy kapsułowej!
Zwolenniczki mody kapsułowej podkreślają, że w dobrze skomponowanej kapsułce niemal każda rzecz pasuje do pozostałych. Pomimo ograniczenia się zaledwie do kilkunastu rzeczy, mogą stworzyć one wiele zestawów, a poranne przygotowania nie są już dla nich problemem. Kapsułowa garderoba zawiera wyłącznie ubrania, które ich posiadaczki lubią i w których czują się wspaniale. Zatem jak stworzyć taką garderobę?

Rewolucja w szafie – oceniamy to, co już posiadamy

Pierwszym etapem podczas tworzenia własnej szafy kapsułowej jest szczere ocenienie tego, co posiadamy. Nie ma tu miejsca na gryzące swetry czy koszulę, która ostatnio w użyciu była parę lat temu. Pozbywamy się również ubrań zniszczonych, które nie nadają się już do naprawy.
Po takiej selekcji pozostawiamy ubrania, które nas cieszą, które lubimy i dobrze się w nich czujemy. Dobrym ruchem będzie również ograniczenie wzorów i kolorów do kilku najbardziej przez nas ulubionych. Dzięki temu ułatwimy sobie łączenie ubrań w zestawy.

Garderoba kapsułowa – przykłady bazowych ubrań

Gdy rewolucja w szafie już za nami, nadszedł czas tworzenia bazy ubraniowej! Baza to ubrania o prostych fasonach, które możemy spokojnie łączyć z innymi. Przykładami bazowych ubrań są: biała koszula, T-shirty (biały, czarny, brązowy, kremowy), spodnie typu culotte, proste jeansy, body w neutralnym kolorze, marynarka, spódniczka mini bądź midi (według upodobań). Z ubrań bazowych tworzymy „szkielet” stylizacji.

Szafa kapsułowa – lista ciekawych dodatków

Niektórzy krytycy szaf kapsułowej twierdzą, że w takich szafach nie ma miejsca na indywidualność. Nic bardziej mylnego! Naszą bazę ubrań uzupełniamy kilkoma dodatkami, charakterystycznymi dla naszego stylu. Dzięki ograniczonej ilości rzeczy, możemy pozwolić sobie na wyjątkowe dodatki, które całkowicie oddają nasz gust. Takimi dodatkami mogą być: geometryczna biżuteria, jedwabna apaszka, kimono w szalone wzory, kwiecista bomberka, skórzana rockowa kurtka z klamrami, kapelusz. Ważne, by przed rzuceniem się w wir zakupów dodatków, najpierw posiadać skomponowaną, porządną bazę ubraniową. Wówczas będziemy znać swoje potrzeby i zdecydujemy się jedynie na te dodatki, które rzeczywiście będą odświeżać nasz styl, nie przytłoczymy się natomiast znów nadmierną ilością niepotrzebnych rzeczy.

Kapsułowa garderoba kluczem do spokoju ducha

To, jaką ilość spokoju i pewności siebie daje kapsułowa garderoba, wie tylko ta osoba, która przeszła przez cały proces jej tworzenia. Bądź cierpliwa i szukaj dobrych jakościowo ubrań, które świetnie leżą na twojej sylwetce. Posiadając szafę kapsułową, zyskujesz czas i energię – zawsze wyglądasz wspaniale, a stylizacje praktycznie tworzą się same! Nic dziwnego, że wiele posiadaczek szafy kapsułowej wyznaje, że przemiana w szafie rozpoczęła życiowe zmiany. Stworzenie tak dobrego systemu daje poczucie kontroli nad jedną sferą swojego życia, co przekłada się na pozytywną motywację do działania również w innych aspektach. Stworzenie garderoby kapsułowej może być zatem kluczem do osiągnięcia spokoju ducha – i nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Przekonaj się sama!
Zdjęcie: Envato Elements