Data publikacji:

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa o pracę to dla wielu kobiet ważne i dość stresujące wydarzenie. Mówi się, że zaraz za umiejętnościami najważniejsze jest pierwsze wrażenie. A to zrobisz pozytywne tylko w dobrej stylizacji. Najlepiej takiej, która jest dopasowana do sytuacji i budzi zaufanie. Zatem jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
business outfit
O tym, że pierwsze wrażenie bywa decydujące nie trzeba przekonywać. Dowodzą tego liczne badania i eksperymenty naukowe. Tło rozmowy budowane jest przez początkowe sekundy rozmowy kwalifikacyjnej. To, w jaki sposób "zobaczą cię" rekruterzy najprawdopodobniej wpłynie na jej atmosferę, a być może w kluczowym momencie, w którym trzeba będzie wybrać spomiędzy dwóch tak samo silnych kandydatów, przechyli szalę zwycięstwa.

Na pierwsze wrażenie składa się twój wyraz twarzy i jakość kontaktu wzrokowego, uścisk dłoni, a także ubiór. Pamiętaj, słynne powiedzenie "jak cię widzą, tak cię piszą", mimo że niepoprawne politycznie, także w dzisiejszych czasach nie traci na znaczeniu.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Propozycje stylizacji

Wybierając się na rozmowę o pracę, nie warto bagatelizować stylizacji. To dzięki niej zrobisz dobre pierwsze wrażenie i wzbudzisz zaufanie potencjalnego pracodawcy. Ponadto od stylizacji na rozmowę kwalifikacyjną powinien bić profesjonalizm. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Stawiaj na kolory takie jak beż, granat, szarość, fiolet, biel i czerń, wszelkie odcienie niebieskiego, a także czerwień, która jest odbierana jako kolor prestiżowy. Unikaj z kolei ubrań w odcieniu żółtym i pomarańczowym. Te wzbudzają niepokój, a ponadto nosząc je, możesz zostać odebrana jako osoba szybka i taka, która nie myśli zbyt długo nad podejmowanymi decyzjami i działaniami.

Ponadto stylizacja na rozmowę o pracę nie powinna być zbyt krzykliwa. Unikaj również głębokich dekoltów, bardzo krótkich spódniczek czy sukienek, a także prześwitów, np. na koszuli, spod której widać biustonosz. To nie wygląda profesjonalnie. I nie zapominaj, że fryzura i makijaż to także część stylizacji. W makijażu stawiaj więc na sprawdzone rozwiązania. Najlepszy będzie delikatny make-up, bazujący na odcieniach nude. Na rozmowę kwalifikacyjną nigdy nie maluj ust intensywnym kolorem, np. czerwienią czy fuksją.

A teraz zerknij poniżej i sprawdź, jakie stylizacje sprawdzą się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Koszula i spodnie – idealny strój na rozmowę kwalifikacyjną

Zastanawiasz się, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Koszula i eleganckie spodnie to zawsze dobry wybór. Klasyczna koszula i spodnie typu chino to zawsze dobre rozwiązanie. Jak go uzupełnić? Szpilkami, balerinami lub mokasynami. Na ramiona możesz z kolei zarzucić swoją ulubioną marynarkę. Nie lubisz stonowanych stylizacji? Postaw na jeden kolorowy element, np. białą koszulę, granatowe spodnie plus czerwone szpilki i torebkę. Najlepiej, aby wybrana koszula miała jaśniejszy odcień, np. klasyczną biel, beż, pudrowy róż czy odcień pastelowy. Spodnie mogą być wówczas ciemniejsze, np. granatowe, czarne czy ciemnozielone. I pamiętaj, aby wybrane ubrania nie miały zbędnych dodatków, np. koszula cekinowej aplikacji, a spodnie mocnego wzoru.

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną? Postaw na damski garnitur

Stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną nie muszą być nudne. A te z damskim garniturem zdecydowanie takie nie są! Taki look jest szalenie prosty do wystylizowania. Po prostu zakładasz damski garnitur, do tego eleganckie buty i gotowe. Pod marynarkę możesz założyć z kolei białą koszulę lub nawet klasyczny biały T-shirt. Sprawdzi się także top na ramiączkach z eleganckiego materiału, np. satyny. Jaki kolor garnituru wybrać? Stawiaj na odcienie nude, granat, brąz, ciemną zieleń, bordo, odcienie fioletu czy niebieskiego. Czarne garnitury będą zbyt smutne i przytłaczające. Pamiętaj też, że zakładając ciemny garnitur, np. brązowy, lepiej ubrać do niego jaśniejsze dodatki, aby nieco rozjaśnić look.

Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną – stylizacje ze spódnicą

A co powiesz na elegancką spódnicę i koszulę? Albo spódnicę plus elegancką bluzkę z krótszym rękawem? Taki look też świetnie sprawdzi się podczas rozmowy o pracę. Jaką spódnicę wybrać? Klasyczną ołówkową midi z wysokim stanem. Krótką spódniczkę w kształcie trapezu, np. z tweedowej tkaniny, które są ostatnio szalenie modne. W looku z taką spódniczką możesz dobrać do niej identyczny żakiet i stworzyć outfit z damską garsonką w stylu lat 60.

Mała czarna – idealna stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną

Jeśli masz w szafie klasyczną małą czarną, to rozmowa kwalifikacyjna będzie idealną okazją, aby ją wykorzystać. Taką sukienkę możesz nosić w pojedynkę albo zarzucić na ramiona żakiet w jaśniejszym odcieniu – ten nieco rozjaśni cały look. Nosisz małą czarną z uciętymi ramionami? Zamiast marynarki świetnie sprawdzi się też kamizelka. Oczywiście ta, która nieco tę marynarkę przypomina, np. dwurzędowa. Takie kamizelki nierzadko mają pasek w talii, co z kolei wspaniale podkreśli wcięcie. Zakładając małą czarną na rozmowę kwalifikacyjną, zwróć uwagę, aby wybrana sukienka nie była zbyt krótka. Jakie buty dobrać do takiej stylizacji? Sprawdzą się szpilki, a także czółenka na niższym słupku.

W co się ubrać na rozmowę o pracę? Postaw na kombinezon

Jaki strój na rozmowę kwalifikacyjną wybrać? Świetnie sprawdzi się chociażby elegancki kombinezon. Taki strój jest szalenie wygodny, a przy tym nie mniej efektowny. Dobrze dobrany kombinezon potrafi optycznie wysmuklić i wydłużyć sylwetkę. Wybierając kombinezon, zadbaj o to, aby miał on wcięcie w talii. Skup się także na wyborze odpowiedniego dekoltu. Masz bardziej rozbudowaną górną partię sylwetki i dość spory biust? Załóż kombinezon z dekoltem kopertowym, który optycznie wysmukla i wydłuża szyję. Jesteś smukła i wysoka? Dla ciebie będą kombinezony z dekoltem okrągłym lub typu halter. Na rozmowę kwalifikacyjną unikaj kombinezonów bez ramion.

Dopasuj strój do branży

To ważne, ponieważ w zależności od tego, gdzie i na jakie stanowisko aplikujesz, twój strój może być bardziej lub mniej oficjalny. Jeśli starasz się o pracę biurową na wysokim (dyrektorskim, kierowniczym, managerskim) stanowisku, twoja stylizacja powinna być biznesowa.

Tak samo, gdy planujesz podjąć pracę, w której masz kontakt z klientem w kwestiach formalnych. Będziesz wizytówką firmy. To, w jakim stroju przyszłaś na rozmowę kwalifikacyjną wskazuje, w jaki sposób podejdziesz w przyszłości do dbałości o wizerunek swój oraz organizacji.

Jeżeli starasz się o pracę w miejscu, o którym wiesz, że panuje tam swoisty lub luźny dress code (agencja kreatywna, sklep odzieżowy), zastosuj smart casual. Także, kiedy aplikujesz na stanowisko usługowe, ale nie typowo biurowe (stacja benzynowa, zakład fryzjerski, escape room), wybierz stylizację casualową.

Gdy jednak starasz się o pracę w branży modowej, pokaż siebie i wpleć w stylizację nietuzinkowy element, który wyróżni cię spośród pozostałych kandydatów.

Strój biznesowy - co to znaczy?

Zawsze rajstopy do spódnicy, zawsze buty o zasłoniętych palcach, zawsze zakryte ramiona. Spódnica lub sukienka niech odsłania najwyżej kolana. Dekolt nie może być głęboki. Niezależnie od pory roku, rajstopy powinny być cienkie i cieliste.

Punktem odniesienia niech będzie dla ciebie temperatura pokojowa. Zimą na dworze panuje tęgi mróz, latem – skwar. Pogoda woła o odpowiednie ubranie. Zrezygnuj jednak z grubych rajstop i wysokich kozaków, nie decyduj się na przyjście w sandałach i gołych nogach. Zimą odpowiednie będą mimo wszystko krótkie botki lub czółenka, w które przebrać się można przed wejściem do gabinetu rekrutera. Latem – szpilki na średnim obcasie.

Trzymając się tych wytycznych, nie popełnisz stylizacyjnego błędu. Dobór samych części garderoby zależy już tylko od ciebie. Zdecyduj się na białą koszulę. Pasuje i do spodni, i do spódnicy. Unikaj wzorów. W twoim outficie niech przemawia forma, a nie kolor czy wzór. Do jasnej (najlepiej białej) koszuli dopasuj dół oraz marynarkę.

Czarny jest dozwolony, ale w stroju na rozmowę kwalifikacyjną lepiej sprawdzi się granat (najlepsza opcja) lub szarości. Wpuść koszulę w spodnie. Nie zapomnij o delikatnym pasku! Tak samo, gdy zakładasz sukienkę, zdecyduj się na ołówkową lub szerszą, do której możesz dołożyć pasek. Sukienka z paskiem w talii dzieli sylwetkę, podobnie jak zestawy dwuczęściowe, co wkomponowuje się w biznesowy look.

Styl casualowy – kiedy pasuje?

Ubierz się casualowo, gdy aplikujesz na stanowisko, które nie będzie wymagało od ciebie specjalnego dress codu. Stosuj jednak trzy zasady: schludnie, zachowawczo, minimalistycznie. Zamiast spodni z materiału, możesz założyć ciemne dżinsy, zamiast marynarki - elegancki sweter.

Pamiętaj, by mimo wszystko buty były pełne, a długość sukienki czy spódnicy oraz rękawów odpowiednia. Wciąż nie wyróżniaj się kolorem. Można założyć, że to, co odróżnia smart casual od stroju biznesowego to rodzaj materiału. Powiedzmy, że pozwalamy sobie na więcej dzianiny. Jednak forma i kolor stroju niech pozostaną „przezroczyste”, co z pewnością wpłynie na kreowanie profesjonalnego wizerunku.

Intensywny kolor ubrania na rozmowę kwalifikacyjną?

Raczej nie. Chyba, że ubiegasz się o stanowisko w branży kreatywnej lub modowej. Postaw wtedy na mocniejszy kolorowy akcent. Tak samo – na wzór czy krój. Zwróć jednak uwagę na to, by nie pójść o krok za daleko. W końcu cały czas wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną.

Elementy niech łamią typowy strój aplikujących o pracę. W zależności od stanowiska, o które się starasz, łam styl biznesowy lub casualowy. Żółty pasek w spodniach? Tak! Kolorowa stójka koszuli? Oczywiście. Kolorowe szpilki… Wzorzysta marynarka… Coś niezwykłego nada twojej stylizacji indywidualnego charakteru i przedstawi cię jako osobę, która potrafi myśleć nieszablonowo.
Jak widać, istnieje wiele pomysłów na stylowe zestawy idealne na rozmowę kwalifikacyjną. Grunt to w takim looku zachować umiar i odpowiednio dobierać kolory, które nie powinny być zbyt krzykliwe. Pamiętaj, że podczas rozmowy o pracę też możesz wyglądać stylowo i wzorować się na najnowszych trendach. Warto jednak robić to z głową. A ty, który z tych looków założyłabyś na rozmowę o pracę?

Artykuły, które również cię zainteresują:

Autor: Barbara Szega, Arkadiusz Kobylański