Data publikacji:

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Stylizacje na rozmowę kwalifikacyjną

Zastanawiasz się, jak ubrać się na rozmowę o pracę? Twoja szafa jest pełna stylizacji, ale nie jesteś pewna, co wybrać? Podpowiadamy, co założyć na rozmowę kwalifikacyjną.

O tym, że pierwsze wrażenie bywa decydujące nie trzeba przekonywać. Dowodzą tego liczne badania i eksperymenty naukowe. Tło rozmowy budowane jest przez początkowe sekundy rozmowy kwalifikacyjnej. To, w jaki sposób "zobaczą cię" rekruterzy najprawdopodobniej wpłynie na jej atmosferę, a być może w kluczowym momencie, w którym trzeba będzie wybrać spomiędzy dwóch tak samo silnych kandydatów, przechyli szalę zwycięstwa.

Na pierwsze wrażenie składa się twój wyraz twarzy i jakość kontaktu wzrokowego, uścisk dłoni, a także ubiór. Pamiętaj, słynne powiedzenie "jak cię widzą, tak cię piszą", mimo że niepoprawne politycznie, także w dzisiejszych czasach nie traci na znaczeniu.

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Schludnie. To zasada numer jeden. Zachowawczo. To zasada numer dwa. Zasadą numer trzy jest natomiast, że niezależnie od branży, w której ubiegasz się o pracę, "mniej znaczy więcej". Wszystkie pozostałe rady, które przedstawimy poniżej wypływają z powyższych zasad.

Dopasuj strój do branży

To ważne, ponieważ w zależności od tego, gdzie i na jakie stanowisko aplikujesz, twój strój może być bardziej lub mniej oficjalny. Jeśli starasz się o pracę biurową na wysokim (dyrektorskim, kierowniczym, managerskim) stanowisku, twoja stylizacja powinna być biznesowa.

Tak samo, gdy planujesz podjąć pracę, w której masz kontakt z klientem w kwestiach formalnych. Będziesz wizytówką firmy. To, w jakim stroju przyszłaś na rozmowę kwalifikacyjną wskazuje, w jaki sposób podejdziesz w przyszłości do dbałości o wizerunek swój oraz organizacji.

Jeżeli starasz się o pracę w miejscu, o którym wiesz, że panuje tam swoisty lub luźny dress code (agencja kreatywna, sklep odzieżowy), zastosuj smart casual. Także, kiedy aplikujesz na stanowisko usługowe, ale nie typowo biurowe (stacja benzynowa, zakład fryzjerski, escape room), wybierz stylizację casualową.

Gdy jednak starasz się o pracę w branży modowej, pokaż siebie i wpleć w stylizację nietuzinkowy element, który wyróżni cię spośród pozostałych kandydatów.

Strój biznesowy - co to znaczy?

Zawsze rajstopy do spódnicy, zawsze buty o zasłoniętych palcach, zawsze zakryte ramiona. Spódnica lub sukienka niech odsłania najwyżej kolana. Dekolt nie może być głęboki. Niezależnie od pory roku, rajstopy powinny być cienkie i cieliste.

Punktem odniesienia niech będzie dla ciebie temperatura pokojowa. Zimą na dworze panuje tęgi mróz, latem – skwar. Pogoda woła o odpowiednie ubranie. Zrezygnuj jednak z grubych rajstop i wysokich kozaków, nie decyduj się na przyjście w sandałach i gołych nogach. Zimą odpowiednie będą mimo wszystko krótkie botki lub czółenka, w które przebrać się można przed wejściem do gabinetu rekrutera. Latem – szpilki na średnim obcasie.

Trzymając się tych wytycznych, nie popełnisz stylizacyjnego błędu. Dobór samych części garderoby zależy już tylko od ciebie. Zdecyduj się na białą koszulę. Pasuje i do spodni, i do spódnicy. Unikaj wzorów. W twoim outficie niech przemawia forma, a nie kolor czy wzór. Do jasnej (najlepiej białej) koszuli dopasuj dół oraz marynarkę.

Czarny jest dozwolony, ale w stroju na rozmowę kwalifikacyjną lepiej sprawdzi się granat (najlepsza opcja) lub szarości. Wpuść koszulę w spodnie. Nie zapomnij o delikatnym pasku! Tak samo, gdy zakładasz sukienkę, zdecyduj się na ołówkową lub szerszą, do której możesz dołożyć pasek. Sukienka z paskiem w talii dzieli sylwetkę, podobnie jak zestawy dwuczęściowe, co wkomponowuje się w biznesowy look.

Styl casualowy – kiedy pasuje?

Ubierz się casualowo, gdy aplikujesz na stanowisko, które nie będzie wymagało od ciebie specjalnego dress codu. Stosuj jednak trzy zasady: schludnie, zachowawczo, minimalistycznie. Zamiast spodni z materiału, możesz założyć ciemne dżinsy, zamiast marynarki - elegancki sweter.

Pamiętaj, by mimo wszystko buty były pełne, a długość sukienki czy spódnicy oraz rękawów odpowiednia. Wciąż nie wyróżniaj się kolorem. Można założyć, że to, co odróżnia smart casual od stroju biznesowego to rodzaj materiału. Powiedzmy, że pozwalamy sobie na więcej dzianiny. Jednak forma i kolor stroju niech pozostaną „przezroczyste”, co z pewnością wpłynie na kreowanie profesjonalnego wizerunku.

Intensywny kolor ubrania na rozmowę kwalifikacyjną?

Raczej nie. Chyba, że ubiegasz się o stanowisko w branży kreatywnej lub modowej. Postaw wtedy na mocniejszy kolorowy akcent. Tak samo – na wzór czy krój. Zwróć jednak uwagę na to, by nie pójść o krok za daleko. W końcu cały czas wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną.

Elementy niech łamią typowy strój aplikujących o pracę. W zależności od stanowiska, o które się starasz, łam styl biznesowy lub casualowy. Żółty pasek w spodniach? Tak! Kolorowa stójka koszuli? Oczywiście. Kolorowe szpilki… Wzorzysta marynarka… Coś niezwykłego nada twojej stylizacji indywidualnego charakteru i przedstawi cię jako osobę, która potrafi myśleć nieszablonowo.
Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny moment w karierze zawodowej i trzeba wiedzieć, jak się ubrać na rozmowę o pracę. Jeśli chcesz dostać wymarzoną pracę, zrób wszystko co możesz, aby jak najlepiej zaprezentować się przed pracodawcą. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Wykorzystaj to.

Artykuły, które również cię zainteresują:

Autorka: Barbara Szega