Data publikacji:

Wełna pod lupą. Jak ją pielęgnować?

Autor: Kasia Szulik

Choć zimowa aura coraz częściej rozpieszcza nas wysoką temperaturą, większość z nas nie rozstanie się z ciepłymi swetrami aż do wiosny. By przetrwały również przyszły sezon warto wiedzieć, jakiej pielęgnacji wymaga wełna i dzianina.

Podstawą pielęgnacji jest profilaktyka, więc przed pierwszym praniem dokładnie przyjrzyj się metce, na której znajdziesz informacje o zalecanych metodach i temperaturze prania. Wełna zazwyczaj nadaje się do samodzielnej pielęgnacji, ale ubrania z jej wyjątkowo delikatnych odmian, takich jak alpaka czy kaszmir, mogą wymagać specjalistycznego czyszczenia.

Wełniane sweterki

Po praniu pod żadnym pozorem nie wieszaj swetra na sznurkach suszarki. By wełna nie straciła kształtu, na czas suszenia ubranie musi być rozłożone na płaskiej powierzchni. np. na oparciu kanapy nakrytej suchym i czystym ręcznikiem. Temperatura powinna być umiarkowana, więc wieszanie swetra na rozgrzanym kaloryferze nie wchodzi w grę.

Większych zabrudzeń z wełnianych ubrań można się pozbyć piorąc je w płatkach mydlanych – w ten sposób wywabisz na przykład plamy z tłuszczu lub smaru. Jeśli wełna zżółknie, włóż ją do roztworu perhydrolu i wypłucz dokładnie w letniej wodzie.

Jeśli prasujesz ubrania z wełny, rób to przez czystą, cienką ścierkę i za pomocą żelazka nastawionego na niską temperaturę.