Data publikacji:

Współczesne filozofie, czyli sposób na życie w pigułce

Autor: Klaudia Borycka

Pytanie jak żyć, aby być szczęśliwym od setek tysięcy lat zaprząta ludziom głowę. Współcześnie ludzie żyją niezwykle szybko i ciężko jest znaleźć czas na to, co naprawdę dla nas ważne, czyli rodzinę, miłość i przyjaciół. Czy istnieje więc przepis na życie, który powie nam jak nie zmarnować ani jednego dnia? Zapraszamy do artykułu, z którego dowiecie się jakie filozofie są nam dzisiaj proponowane oraz z których warto skorzystać, aby nasze życie stało się pełniejsze.

Hygge

Każda z Was z pewnością chociaż raz usłyszała o tym niezwykle popularnym terminie. Co jednak oznacza hygge i do czego się odnosi? Hygge to jedna ze współczesnych filozofii zaproponowana światu przez Duńczyków, którzy według różnych badań należą do najszczęśliwszych ludzi na świecie. Hygge jest więc pojęciem, które innymi słowy obejmuje sposób na szczęście według Duńczyków. Filozofia hygge polega na uczuciu błogości, relaksu i niespiesznej radości z danej chwili. Wszystko więc, co wprawia nas w dobry nastrój może być uznane za hygge.

Jak być hygge w Polsce?

Wydaje Ci się, że w naszym kraju nie jest możliwe osiągnięcie stanu błogiego spokoju i niespiesznego życia? Jeśli tak, to jesteś w dużym błędzie. Chcąc wieść życie w zgodzie z hygge, zacznij od kilku rytuałów, które niewątpliwie wprowadzą do Twojego życia kilka zmian na lepsze. Pierwszym z nich są regularne spotkania z rodziną lub przyjaciółmi. Duńczycy przynajmniej raz w tygodniu spędzają czas w gronie najbliższych. Dzięki temu poprawisz swoje relacje z bliskimi, co jest bardzo hygge. Kolejnym nawykiem, którego warto przestrzegać jest docenienie małych rzeczy. Słynne duńskie powiedzenie głosi „skromne, ale dobre”. Warto więc przewartościować swoje myślenie i przestać mieć wielkie oczekiwania wobec życia. W ten sposób będziesz zadowolony z wszystkiego, co od niego dostaniesz. Mimo że na początku może to wydawać się trudne, szczególnie kiedy życie rzuca kłody pod nogi, to w dalszej perspektywie staniesz się szczęśliwszym człowiekiem, który będzie wdzięczny losowi za każde dobre zdarzenie. Przeciętny Duńczyk należy średnio do 3 organizacji społecznych. Mieszkańcy Danii, chcąc być hygge, uwielbiają spędzać czas wspólnie z ludźmi, których interesują te same rzeczy. Może warto, abyś Ty także poszerzyła swoje horyzonty i w biegu dnia codziennego znalazła czas na bycie hygge?

Akcesoria, które musi mieć każda fanka hygge

Życie w stylu hygge potrzebuje pewnych akcesoriów, dzięki którym będziesz mogła w pełni żyć według tej popularnej filozofii. Aby stworzyć klimat hygge będziesz potrzebować świec, ulubionych książek, ciepłego koca, a także ciepłych skarpet. Nieocenione będą także zdjęcia, pamiątki i prezenty od najbliższych. Hygge to także sposób urządzania wnętrz czy ciuchy w tym stylu. Nieodłącznym elementem każdej hygge stylizacji będzie oversize'owy sweter o grubym splocie.

Przydadzą się także luźniejsze t-shirty i wszystkie minimalistyczne ubrania.

Jak spędzać czas wolny, aby być hygge?

Oprócz wymienionych wyżej spotkań z przyjaciółmi istnieją także inne czynności, które są typowo hygge. Jedną z nich jest oddawanie się ulubionej lekturze z kubkiem kawy w ręku (Duńczycy ją uwielbiają). Innym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w stylu hygge jest wspólne gotowanie z bliskimi, które niesamowicie zbliża, a przecież wiecie już, że dobre relacje w rodzinie jest przez hygge wyjątkowo cenione. Do innych zajęć, na które warto znaleźć czas w pędzie życie jest słodkie nic nie robienie. Snucie się po domu czy patrzenie przez okno powinno być przez Ciebie tak samo doceniane i ważne jak produktywna praca.

Kalsarikannit

Z lekkim przymrużeniem oka należy podejść także do kolejnej, tym razem fińskiej recepty na szczęście. Co oznacza ten skomplikowany termin? To nic innego jak samotne spożywanie trunków alkoholowych w domu bez krępującej nas dolnej części garderoby. Amatorzy tego typu spędzania wolnego czasu stawiają jednak na wygodę i oddają się przyjemnościom w bieliźnie. Mimo że cała filozofia brzmi zabawnie, to właśnie taką formą spędzania wolnego czasu preferują Finowie. W tym zjawisku nie chodzi jednak o to, aby upijać się w samotności. Ta filozofia to wyraz docenienia dobrej jakości trunków, którymi można delektować się w samotności. Znajdując, chociażby raz w tygodniu, czas na taki rytuał, możemy poczuć się swobodnie, zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, czemu szczególnie sprzyja dobre wino wypite w małej ilości. Niezbędnymi atrybutami tego typu spędzania wolnego czasu jest przyciemnione światło, świece, przytulny koc oraz ulubiona muzyka.

Mimo że wiele osób uważa współczesne filozofie za marketingowy wymysł, to jednak nie można im zaprzeczyć tego, że wiele z nich przypomina nam o tym, co jest naprawdę ważne. Warto więc chociażby w pewnym stopniu zrezygnować z pędu dnia codziennego i oddać się ulubionym rozrywkom ludzi ze Skandynawii. Nie przez przypadek przecież jeden z ich kraju zamieszkują najszczęśliwsi ludzie na świecie. A ty co sądzisz o hygge i kalsarikannit? Uważasz, że to totalny wymysł czy świetna alternatywa dla codziennych zajęć Polaków?