Data modyfikacji:

6 złych nawyków, które rujnują twoje włosy

Myślisz, że największym wrogiem twoich włosów jest prostownica i suszarka? Niekoniecznie. Ty sama możesz mieć też wiele na sumieniu. O co chodzi? O złe nawyki, które rujnują kondycję twojej czupryny. Jeśli zatem chcesz cieszyć się pięknymi włosami, przekonaj się, jakich złych zachowań zdecydowanie należy unikać.

Świadoma pielęgnacja włosów i stosowanie dobrze dobranych kosmetyków to dopiero połowa sukcesu. Na nic bowiem się nie zda cała ta zabawa z maskami, olejami i innymi odżywkami, jeśli przez swoje złe nawyki, codziennie wyrządzasz krzywdę swoim włosom.

Jak dbać o włosy? Myj je z głową!

Mogłoby się wydawać, że w myciu włosów nie a żadnej skomplikowanej filozofii – ot moczysz czuprynę, nakładasz szampon, myjesz, spłukujesz i gotowe. Niestety mycie włosów to chyba najbardziej newralgiczny moment całej pielęgnacji, ponieważ właśnie wtedy są narażone na powstawanie najbardziej kłopotliwych uszkodzeń. Jak dbać o włosy podczas ich mycia i nie wyrządzić im przy okazji szkody?

Przede wszystkim zanim zaczniesz kąpiel, rozczesz włosy – w rezultacie po myciu będą mniej splątane. Szampon rozprowadź najpierw na dłoniach, a następnie delikatnie masuj skórę głowy opuszkami palców. Bo o to w tym wszystkim chodzi – myjesz skórę głowy, a nie włosy. Zabrudzenia znajdujące się na twoich kosmykach zostaną usunięte wraz ze spłukiwaniem piany. Mocne tarcie włosami spowoduje ich strzępienie i łamanie. Podobnie sprawa się ma, jeśli chodzi o osuszanie ich ręcznikiem. Po pierwsze zamiast szorstkiego ręcznika lepiej użyć np. bawełnianej koszulki – nie będzie ona niszczyć struktury włosa, jak ręcznik. Po drugie delikatnie odsącz wilgoć z włosów za pomocą materiału. Nie pocieraj nim włosów, ani nie wyżymaj ich. Zaoszczędzi ci to wielu postrzępionych końcówek. Aha – i na koniec – na mokro nie rozczesuj włosów.

Pielęgnacja włosów – nie chodź spać z mokrymi!

A jeśli już jesteśmy przy mokrych włosach, poświęćmy im jeszcze chwilę. Jak już wiesz, gdy włosy są wilgotne, są najbardziej podatne na uszkodzenia. Dlatego nie myśl, że idąc spać z mokrymi włosami oszczędzasz im katorgi w postaci bliskiego spotkania ze suszarką. Okazuje się bowiem, że bliskie spotkanie z poduszką, może wyrządzić znacznie większe szkody. Wszak przed zaśnięciem przewracasz się z boku na bok, wiercisz i kręcisz, a twoje mokre włosy trą w tym momencie o poduszkę. Niestety to prosta droga do ich łamania. Jeśli więc nie chcesz suszyć włosów suszarką, zaplanuj mycie głowy tak, aby włosy wyschły samoczynnie, zanim pójdziesz spać.

Chcesz mieć piękne włosy? Związuj je na noc!

Zatrzymajmy się jeszcze chwilę w łóżku, bo w kwestii włosów może się tu wydarzyć wiele. Czy ty też napatrzyłaś się na bohaterki filmów, które rano budzą się z promienną cerą i jakby podkreślonymi makijażem oczami, a na poduszkach wokół ich głów spoczywają pięknie rozsypane pukle włosów? Niestety, jak mówi to bezlitosne powiedzenie – życie to nie bajka. Bo w prawdziwym życiu spanie z rozpuszczonymi włosami jest tylko nieco mniej szkodliwe, niż nocowanie z mokrą czupryną Dlatego przed pójściem spać zapleć luźny warkocz lub koczek, co zaoszczędzi ci wiele połamanych włosów.

Jak dbać o włosy? Powiedz „stop” tapirowaniu

Niestety nie każda z nas może poszczycić się czupryną w stylu Shakiry lub obnosić się z włosami gęstymi jak Jennifer Aniston. Oczywiście nie ma co załamywać rąk, ponieważ istnieją skuteczne sposoby na dodanie włosom objętości, ale za nic w świecie nie rób tego metodą tapirowania. Gdyby to było jeszcze tylko okazjonalne tapirowanie np. przy okazji wielkiego wyjścia, to pół biedy. Ale jeśli codziennie tapirujesz włosy, wyrządzasz im bardzo wielką krzywdę. Tapirowanie sprawia, że łuski włosów się rozszerzają, a co za tym idzie, są jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia. Jak zatem bezboleśnie sprawić, że włosy będą wydawały się bardziej puszyste? Po pierwsze użyj preparatu dodającego objętość. Pianki do włosów będą mniej inwazyjna, niż tapirowanie. Po drugie na czas suszenia włosów zaczesz przedziałek na drugą stronę. Po ułożeniu właściwej fryzury włosy będą bardziej puszyste.

Piękne włosy? Uwaga na słońce i mróz

Filtry przeciwsłoneczne i ochrona skóry zimą to nawyki pielęgnacyjne, o których nikomu nie trzeba przypominać. Ale co z twoimi włosami? Pewnie w lecie zauważyłaś, że już po kilku słonecznych dniach na twojej czuprynie pojawiają się jaśniejsze kosmyki. Fakt, wygląda to pięknie, ale niestety jak podaje Poradnik Zdrowie, oznacza to również nadmierne przesuszenie włosów oraz możliwe uszkodzenie ich struktury.

Z kolei zimą twoje włosy narażone są na ciągłe zmiany temperatury – gdy wychodzisz na zewnątrz mogą mocno oberwać na mrozie, a z kolei gdy już wskoczysz do auta lub wrócisz do domu, ogrzewanie serwuje im wyższą temperaturę. Wahania te mogą osłabiać twoje pukle i powodować ich łamanie.

Jak zatem poradzić sobie z tym problemem? Po pierwsze twoja pielęgnacja włosów powinna zmieniać się wraz z porami roku. Ponadto w lecie staraj się nosić kapelusze, które uchronią włosy przed działaniem promieni UV. Z kolei zimą chowaj włosy pod czapką – dzięki temu będą nie tylko mniej narażone na zmiany temperatur.