Data modyfikacji:

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną do banku?                      

Rozmowa kwalifikacyjna to nie przelewki. W końcu od tego, jak przebiegnie, w dużej mierze zależy to, czy otrzymamy daną pracę. Pracujesz w sektorze bankowym i nie wiesz jaki dress code obowiązuje podczas takiej rozmowy? Przeczytaj nasz post i zrób dobre pierwsze wrażenie.

Dress code w sektorze bankowości

Praca w banku to szczególna profesja, podczas której klasyczne zasady savoire vivre i dress code średnio się sprawdzają. Zauważ chociażby, że każdy z pracowników pierwszego lepszego banku posiada nienaganny strój. Co więcej, wszyscy pracujący w danej placówce muszą nosić jednakowy komplet. Zacznijmy zatem od ogólnych zasad, według których ubierają się pracownicy bankowości. Co prawda, Ty dopiero starasz się o jego miano, jednak warto je poznać, aby na rozmowie wypaść jak najlepiej.          

Strój bankiera powinien być schludny i czysty. To wydaje się być podstawą na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, jednak jak się okazuje, wiele kobiet zakłada na siebie niewyprasowane ubrania. To podstawowy błąd, który rzuca się w oczy od razu. Nawet najmniejsze zagniecenie nie ujdzie oczom bankiera podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej. Schludnie oznacza też bez pozaciąganych rajstop czy nawet drobnych oczek w pończochach. Skoro już jesteśmy przy nich jesteśmy, to w sektorze bankowości kobiety muszą nosić je codziennie, niezależnie od pory roku. Rajstopy powinny być cieliste, ale bardzo ważne jest także to, aby nie połyskiwały. A co z czystością? Oczywiste jest, że nie przyjdziesz w brudnej marynarce. Prawda jest jednak taka, że nawet Twoje buty powinny być nienagannie wypastowane, a żółta plama pod pachami może Cię zdyskwalifikować.

Pamiętaj, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej w banku unikać obcisłych ciuchów. Nie będziesz mogła pozwolić sobie również na rozpiętą koszulę, która odsłania dekolt. Unikaj także bluzek wykonanych z lekko prześwitującej mgiełki. To totalne faux pass.

Dress code to także odpowiedni makijaż. Ten powinien być delikatny i jedynie podkreślić urodę. Odpadają więc kreski eyelinerem, czerwona pomadka, duża ilość bronzera, rozświetlacza czy kredka na linii wodnej. Nie powinnaś także malować paznokci na zbyt krzykliwy kolor. Najlepiej sprawdzi się odcień nude lub brązy.

Fryzura również ma znaczenie. Nie upinaj wysoko włosów, np. w modny koczek na czubku głowy czy kucyk. Niewskazane są nawet krzykliwe kolory włosów tj. popularny dzisiaj rudy. Najlepiej więc zrobisz jeśli zwiążesz włosy nisko w kitkę. 

Ciuchy na rozmowę kwalifikacyjną w banku – jakie wybrać?

Jakiś czas temu do sieci wyciekła instrukcja dotycząca tego, jak pracownicy znanego polskiego banku powinni się ubierać. Oczywiście w dokumencie znalazła się masa porad, która może przydać się również przyszłym pracownikom sektora finansowego. Z dokumentu wynikało m.in., że pracownice banku mogą przyjść do pracy w kilku zestawach: żakiet+spódnica, żakiet+sukienka i żakiet+spodnie.

Weźmy na tapetę pierwsze z proponowanych połączeń. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną do banku, zdecyduj się na żakiet w tzw. kolorach władzy. Należą do nich czarny, grafitowy, granatowy, ciemne brązy oraz odcienie szarości. Z tymi ostatnimi radzę być ostrożna: jasna szarość zarezerwowana jest wyłącznie na lato. A co ze spódnicą? Ta ma być o długości do połowy kolana. Unikaj jednak bardzo obcisłych i dopasowanych modeli. Oczywiście spódnica nie powinna mieć żadnych nadruków, a tym bardziej dużego rozcięcia. Inną dopuszczalną długością spódnicy jest ta do połowy łydki.

Kolejny zestaw składa się z żakietu i sukienki. Ta ostatnia może mieć krój rozkloszowany lub trapezowy.

Spodnie, które możesz założyć na rozmowę kwalifikacyjną do banku, mają zakrywać kostki i mieć prostą nogawkę. Odpadają spodnie dzwony, a także rybaczki i popularne dzisiaj rurki. Oczywiście spodnie powinny być utrzymane w kolorach władzy.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaką bluzkę założyć na rozmowę kwalifikacyjną, to najlepiej zdecyduj się na koszulę. Jeśli jej nie lubisz, to zdecyduj się na bluzkę w kolorze białym, kremowym lub jasno-niebieskim. Nie wypada ubierać jednak modelu z falbankami, żabotami czy dużym dekoltem. Jeśli idziesz na rozmowę latem, to możesz wybrać bluzkę z krótkim rękawem.

A teraz przejdźmy do ostatniej części Twojego stroju na rozmowę kwalifikacyjną w banku, czyli butów. Te powinny być zakryte, koniecznie w ciemnym kolorze i na delikatnym obcasie, który nie przekracza 8 cm.

Dlaczego strój na rozmowie kwalifikacyjnej w banku jest tak istotny?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to jedyna sensowna odpowiedź na to pytanie. Klienci przychodzący do banku powinni mieć pewność, że jesteś osobą odpowiedzialną, godną zaufania, a co najważniejsze o wysokich kompetencjach. Takie obostrzenia co do stroju sprawiają, że każdy wygląda jednolicie, a tym samym wzbudza zaufanie potencjalnego klienta. Ubierając się w powyższy sposób, sprawisz wrażenie prawdziwej profesjonalistki, która na pierwszym miejscu stawia swoje umiejętności i interesanta, a nie wygląd zewnętrzny.

Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną do banku, to masz nie lada orzech do zgryzienia. Każdy pracownik tego sektora musi przestrzegać ściśle określonych zasad dotyczących odpowiedniego ubioru. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy, to zastosuj się do naszych powyższych zasad. Opracowałyśmy je na podstawie materiałów udostępnianych przez największe w Polsce banki. A Ty co sądzisz o powyższych wytycznych? Przesada czy potrzebne reguły?

Autor: Klaudia Borycka