Data modyfikacji:

Co zrobić, aby włosy się nie puszyły? Sposoby na puszące się włosy

Takie kosmyki to zmora wielu kobiet. Mimo używania wysokiej jakości kosmetyków nadal nie wiesz, co zrobić, aby włosy się nie puszyły? W poniższym wpisie wyjaśnimy przyczyny niesfornych pukli, a także polecimy kosmetyki i domowe sposoby, dzięki którym ujarzmisz swoją czuprynę. Z tymi sposobami na puszące się włosy gwarantujemy, że pozbędziesz się problemu na dobre.

Co zrobić, aby włosy się nie puszyły? Zdradzamy przyczyny puszących się kosmyków

Zanim zdradzimy co zrobić, aby włosy się nie puszyły, warto poznać przyczyny puszących się kosmyków. Czy jesteś pewna, że twoje włosy są w odpowiedniej kondycji?

Wpływ na to ma przede wszystkim ich codzienna pielęgnacja. Jeśli nie używasz żadnej odżywki i mimo wysuszonej czupryny nadal codziennie traktujesz ją szamponem do włosów tłustych lub przeciwłupieżowym, to właśnie znalazłaś odpowiedź na swoje pytanie.

Włosy puszą się wtedy, kiedy są odwodnione i przesuszone. Na ten ostatni czynnik ma wpływ także ich suszenie, prostowanie czy kręcenie. Jeśli któryś z tych zabiegów wykonujesz codziennie, to przyczynę twoich puszących się włosów już znasz.
Wpływ na puszenie ma również nieodpowiednie mycie głowy. Wydaje ci się, że nie ma nic prostszego? Większość kobiet podczas mycia szarpie włosy, a następnie mocno trze je ręcznikiem. 
Włosy puszą się także wtedy gdy:
  • zbyt często poddajesz je zabiegom fryzjerskim jak koloryzacja, tonowanie, rozjaśnianie;
  • pijesz zbyt małe ilości wody;
  • bez przerwy „bawisz się włosami”;
  • jest jesień i ciągle pada;
  • latem twoje włosy są narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

1. Sposób na puszące się włosy – odpowiednie kosmetyki

Wiele z nas ma kosmetyki źle dobrane do potrzeb włosów i skóry głowy, a zasada jest tutaj prosta: szampon kupujemy do rodzaju skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosa.

Jeśli więc twoje włosy często się przetłuszczają, to wybierz szampon do włosów przetłuszczających się, lecz nie zapominaj o odżywce. Włosy tłuste u nasady i suche na końcach ma bardzo wiele osób. Pamiętaj także o wykonywaniu raz w tygodniu maski.

Czym różni się maska od odżywki? Nakładasz ją na włosy na przynajmniej 30 minut. Przy puszących się włosach wybierz maskę do włosów zniszczonych, suchych lub osłabionych.

2. sposób na puszące się włosy – zadbaj o codzienne nawyki

  • Włosy myj od 2 do 3 razy w tygodniu.
  • W trakcie mycia, na końcu spłukuj je letnią wodą – taki zabieg sprawi, że łuski kosmyków się zamkną, a te nie będą napuszone.
  • Ogranicz używanie suszarki i innych sprzętów – jeśli masz czas, to pozwól włosom wyschnąć samodzielnie. Unikaj codziennego używania lokówki czy prostownicy.
  • Regularnie (co 3 miesiące) podcinaj końcówki w salonie fryzjerskim.
  • Do rozczesywania włosów używaj najlepszej jakości szczotek lub grzebieni.

3. sposób na puszące się włosy – domowe płukanki z piwa lub octu jabłkowego

Jak przygotować płukankę z piwa? Przede wszystkim kup ciemne piwo. Po umyciu włosów nasmaruj je trunkiem. Pozostaw na kilka minut, a po tym czasie spłucz włosy zimną wodą – rozprawi się ona z zapachem piwa, który mógłby pozostać na włosach. Pamiętaj, aby piwem smarować wyłącznie włosy, a nie skórę głowy!
Aby przygotować płukankę z octu jabłkowego niezbędna będzie ci również letnia, przegotowana woda. Ocet zmieszaj z wodą – zadbaj o równe proporcje. Po umyciu włosów, namocz je w tak przygotowanej mieszance. Później spłucz włosy letnią wodą. Taka płukanka nada kosmykom gładkości, a dodatkowo sprawi, że będą pełne blasku.

Przeczytaj także:

Zdjęcie: Envato Elements

Autorka: Klaudia Borycka