Data publikacji:

Bielizna modelująca nie tylko dla plus size

Choć nie widać jej na pierwszy rzut oka, potrafi dodać pewności siebie. Bielizna modelująca to coś, co powinno znaleźć się w szafie każdej kobiety – niezależnie od figury i wagi. Dziś podpowiadamy, jakie elementy bieliźnianej garderoby będą najbardziej odpowiednie dla twojej sylwetki.

Krótka historia bielizny

Historia bielizny jest fascynującym obszarem, który ukazuje, jak się zmieniały trendy i spojrzenie społeczeństwa na intymną część garderoby. Początki bielizny sięgają starożytności, kiedy to ludzie nosili proste tkaninowe przepaski, które miały na celu zarówno zabezpieczenie i podtrzymanie ciała, jak i ochronę przed elementami atmosferycznymi.

Wraz z upływem czasu i rozwojem cywilizacji, bielizna ewoluowała. W średniowieczu popularne stały się halki i gorsety, które nadawały sylwetce odpowiedni kształt. Jednak to w XVIII wieku bielizna zaczęła zyskiwać na znaczeniu jako element mody i statusu społecznego. W tym okresie pojawiły się krynoliny, które nadawały sukniom obszerność i widowiskowy wygląd.

Wraz z nadejściem XIX wieku bielizna stała się bardziej skomplikowana i wymyślna. Panie nosiły gorsety, które szczupliły ich talie i podkreślały kształty, często zagrażając zdrowiu. Jednak rewolucja przemysłowa i zmieniające się społeczne normy doprowadziły do stopniowego luzowania tych ograniczeń i powstania bardziej komfortowych opcji.

W XX wieku bielizna zaczęła być bardziej dostępna i różnorodna. Powstały nowe materiały, takie jak nylon, dzięki czemu bielizna stała się bardziej wygodna i elastyczna. Z biegiem lat zmieniały się trendy, od minimalistycznej bielizny lat 20. po kultowy biustonosz bullet bra lat 50. i koronkowe kompletne bielizny lat 80.

Współczesna moda bieliźniana jest zdecydowanie bardziej różnorodna i zorientowana na indywidualne preferencje i wygodę. Biustonosze, majtki i body w różnych fasonach, kolorach i wzorach pozwalają każdemu wyrazić swoją osobowość i styl. Ponadto, rosnąca świadomość ekologiczna prowadzi do powstawania bielizny z materiałów organicznych i recyklingowanych, co przyczynia się do bardziej zrównoważonego podejścia do mody.

Bielizna modelująca jest dla każdego

Jednym z mitów na temat bielizny modelującej sylwetkę jest ten mówiący, że dedykowana jest ona tylko kobietom z nadmiarem kilogramów. Nic bardziej mylnego! Modelująca bielizna sprawdzi się praktycznie w każdym typie sylwetki, a jedną z jej głównych funkcji – poza ukrywaniem mankamentów – jest doprowadzenie sylwetki do równowagi. Odpowiednio dobrana bielizna pomoże ci również podkreślić twoje atuty.

Rodzaje bielizny modelującej

1. Gorsety

Ich funkcją jest przede wszystkim wyszczuplenie talii oraz uniesienie biustu. Są stosowane osobno – pod ubranie – ale też jako element ubioru, na przykład w wielu sukniach ślubnych. Gorset pomoże ukryć tzw. boczki.

2. Majtki i szorty korygujące

Idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą poprawić wygląd pupy (unieść ją) oraz wyszczuplić uda. Sprawdzają się, stosowane pod obcisłe ubrania, jak jeansy czy ołówkowe spódnice.

3. Stanik push-up

Zgadza się – stanik push-up to również bielizna modelująca. Jego zadaniem jest sprawienie wrażenia pełniejszego i bardziej uniesionego biustu.

4. Halka

Wyszczuplająca halka to lżejsza alternatywa dla gorsetu, łącząc jego działanie z funkcją majtek korygujących. Doskonale sprawdzi się noszona pod sukienkami.

Jaką bieliznę modelującą wybrać?

1. Figura typu „gruszka”

„Gruszki” cechują się drobnymi ramionami, wąską talią, małym biustem oraz wydatną pupą i udami. Aby zrównoważyć dysproporcje figury, „gruszki” powinny stosować staniki push-up wraz z korygującymi majtkami. Dzięki takiemu połączeniu, górna część sylwetki odrobinę zyska, zaś masywny dół wyda się lżejszy.

2. Figura typu „jabłko”

Jeśli masz bardzo wystający brzuch i duże piersi, najprawdopodobniej jesteś „jabłkiem”. Twoja sylwetka wyda się szczuplejsza, jeśli zastosujesz gorset wyszczuplający lub halkę. Śmiało sięgaj również po figi z wysoką talią, które „schowają” brzuszek.

3. Figura typu „kielich”

Ten typ sylwetki poznasz po szerokich ramionach i dużym biuście w połączeniu z wąską talią i biodrami. W tym wypadku, warto sięgnąć po coś, co zaznaczy talię – idealnie sprawdzi się gorset modelujący.

4. Figura typu „dzwon”

„Dzwon” charakteryzuje się wydatnym brzuchem i masywnymi pośladkami. Jeśli jest to twój typ sylwetki, postaw na bieliznę, która uniesie i wyszczupli te właśnie partie. Wybieraj majtki i szorty z wysokim stanem, które jednocześnie uniosą pośladki oraz spłaszczą brzuch.

5. Figura z małym biustem

Nie masz zastrzeżeń do swojej sylwetki, jednak nie jesteś zadowolona z rozmiaru swojego biustu? Z pomocą spieszą staniki push-up, po które bez obaw możesz sięgać na co dzień. Dobrze dobrany stanik zagwarantuje ci naturalny, subtelny efekt. Alternatywą dla stanika push-up będą specjalne wkładki, które można włożyć do standardowych biustonoszy.

Jak widać, bielizna modelująca nie jest propozycją wyłącznie dla kobiet plus size. Dzięki niej, zrównoważysz proporcje sylwetki tak, by wydawała się lżejsza. Który z modeli bielizny modelującej zamówisz dla siebie?