Data modyfikacji:

Czy ubrania w paski pogrubiają? Jakie poszerzają, a jakie wyszczuplają?

Jedne z najważniejszych zasad w doborze ubrań brzmią: czarny wyszczupla, pionowe pasy wysmuklają sylwetkę, a poziome ją poszerzają. To pierwsze twierdzenie wciąż jest aktualne, ale kolejne dwa zostały zweryfikowane badaniami… i obalone. Jakie paski wyszczuplają w świetle najnowszej wiedzy?

czy ubrania w paski pogrubiają

Pionowe i poziome paski – co tak naprawdę „robią” z sylwetką?

Przez dziesiątki lat poziome paski były skazane na niełaskę kobiet, które pragnęły odjąć sobie kilogramów za pomocą ubioru. Jak się jednak okazuje – niesłusznie. W jednym z eksperymentów poproszono kobiety, aby założyły sukienki w poziome i pionowe paski – należy przy tym podkreślić, że panie nosiły te same rozmiary. Następnie poproszono innych uczestników badania, aby ocenili, które kobiety wyglądają na szczuplejsze. Okazało się, że najczęściej wskazywali oni… panie w sukienkach w poziome paski.

Odpowiedź na pytanie „jakie paski pogrubiają?” nie jest zatem oczywista – wszystko zależy nie tyle od samych pasków, co od kroju i koloru sukienki, a także od gęstości i szerokości wzoru.

Poziome paski, pionowe paski – jak je dobierać?

Skoro to, czy paski pogrubiają, zależy od rożnych czynników, to jak dobrać spodnie, bluzkę czy sukienkę do własnych potrzeb? Oto kilka podpowiedzi:
  • Dla wyszczuplenia
Jeśli chcesz optycznie odjąć sobie kilogramów, wybieraj wąskie i gęste poziome paski. Twoim wrogiem są masywne pasy – one, zwłaszcza gdy są źle umiejscowione, rzeczywiście mogą dodać ci krągłości.

Pamiętaj również o tym, że efekt wyszczuplający gwarantują cienkie paseczki na ciemnym tle. Z pewnością optycznie wyszczuplisz sylwetkę, jeśli założysz np. granatową kreację w srebrne, cienkie i poziome paski.

Bardzo dobrym pomysłem jest również założenie ubrania, na którym paski przebiegają w poprzek – taki fason od razu „odchudza” całą sylwetkę.
  • Dla spłaszczenia brzucha i zwężenia bioder
Jeśli twoim pragnieniem jest spłaszczenie brzucha i zwężenie bioder, możesz wybrać poziome i pionowe paski, czyli mieszankę deseni na spódnicy czy sukience. Taki miszmasz od razu odwraca uwagę od wypukłości i dodaje lekkości całej sylwetce.
  • Dla wydłużenia sylwetki
Pionowe paski nie sprawią, że będziesz wyglądała szczuplej, jednak z całą pewnością mogą wydłużyć sylwetkę. Krótko mówiąc, jeżeli jesteś niska i chcesz dodać sobie wzrostu, to jak najbardziej możesz sięgnąć po taki właśnie deseń.
  • Dla zwężenia ramion
Deseń w poziome paski może zarówno zaszkodzić, jak i przysłużyć się zbyt szerokim ramionom. Aby osiągnąć to drugie, unikaj szerokich pasów. Możesz natomiast wybrać sukienkę albo bluzkę w cieniutkie paseczki, o kroju odsłaniającym jedno ramię (asymetrycznym).

Co poza paskami?

Zastanawiając się, czy paski pogrubiają, nie zapominaj o innych sposobach na optyczne wysmuklenie sylwetki. Są to:
  • Noszenie ciemnych ubrań
Nie musisz być „okuta” w czerń od stóp do głów. Pamiętaj jedynie, żeby nie ubierać w jasne ubrania tych części ciała, które wydają ci się za duże. Dla przykładu stylizacja marynarska: wybierz granatowe, maskujące i wyszczuplające spodnie, a do tego czerwoną koszulkę i marynarkę w jasne, niebieskie prążki. Będzie idealnie!
  • Noszenie wąskich spodni
Spodnie rurki wysmuklają łydki i dodają lekkości całej sylwetce. Nie rezygnuj z nich tylko dlatego, że masz obfite biodra.
  • Kobiece kroje
Rozkloszowane spódnice, dekolt w kształcie serca, wiązane w talii płaszcze i sukienki – wszystko to optycznie odejmie ci kilogramów. Paski – poziome czy pionowe, mogą się schować przy wyszczuplającej stylizacji o takim retro kroju.