Data publikacji:

Biżuteria w stylu vintage. Komu pasuje?

Biżuteria vintage, a może po prostu biżuteria w stylu vintage? Podpowiadamy, na czym polegają różnice, z jakich materiałów wykonana jest taka biżuteria, a także jak ją nosić i na co zwracać uwagę, kiedy chcesz ją kupić. A może sama masz taki rodzaj biżuterii od dawna, ale o tym nie wiesz?
biżuteria vintage

Biżuteria vintage – co to za rodzaj biżuterii?

Biżuteria w stylu vintage to biżuteria nawiązująca do stylu i estetyki z minionych czasów. Może to być zarówno biżuteria inspirowana czasami starożytnymi, jak i biżuteria nawiązująca estetyką do epoki wiktoriańskiej z XIX wieku, a także biżuteria nieco bardziej współczesna obejmująca wyłącznie XX wiek. W takim przypadku możemy wyróżnić 3 epoki: art deco (1915–1935), retro (1935–1950) oraz epokę współczesną, która trwała pomiędzy latami 50. Żeby zatem mówić o biżuterii vintage, musi ona nawiązywać stylem do tej produkowanej co najmniej 40 lat temu.
Można też mówić stricte o biżuterii vintage, wówczas taka biżuteria musiała być wyprodukowana w danej epoce historycznej, a nie tylko do niej nawiązywać. Taka biżuteria będzie nieporównywalnie droższa i może osiągać astronomiczne kwoty na aukcjach. Znaczniej tańszą alternatywą jest szukanie takiej biżuterii na internetowych aukcjach, w second handach czy w szkatułce naszej babci. Jeżeli poświęcisz trochę czasu, to na pewno znajdziesz prawdziwe perełki.

Materiały oraz motywy wykorzystywane w biżuterii w stylu vintage

Materiały będą się różnić w zależności od epoki. Przykładowo w epoce art deco popularne było białe złoto, które było alternatywą dla platyny wykorzystywanej w przemyśle zbrojeniowym. Podobnie było w przypadku kamieni szlachetnych – trudności w dostawach zapoczątkowały popularność kamieni sztucznych, takich jak np. cyrkonie. W epoce retro popularne było złoto, ale jego wysoka cena sprawiała, że powszechne stawało się pokrywanie cieńszą bądź grubszą warstwą złota tańszych materiałów, takich jak srebro czy mosiądz. Z kolei w latach 50. wróciły inspiracje klasyczne, w tym m.in. pierścionki z dużymi klejnotami oraz komplety biżuterii o jednakowym wzornictwie, stylu i materiałach, tworzące razem spójny zestaw.
Pojawiały się również motywy kwiatowe inspirowane stylem wiktoriańskim. W latach 20. i później 50. bardzo popularne były perły. Od naszyjników po kolczyki i bransoletki z pereł. Można pokusić się o stwierdzenie, że kupując dowolną biżuterię wykonaną z pereł, masz biżuterię w stylu vintage. W latach 50. popularna zaczęła być biżuteria plastikowa, wykonana np. z żywicy akrylowej. W latach 60. biżuteria zaczęła pełnić rolę bardziej ekspresyjną i zaczęły się pojawiać eksperymentalne kształty i materiały, w tym np. glina polimerowa oraz naturalne drewno. Pojawił się wówczas również trend większej ekspresji kolorystycznej i noszenia biżuterii robionej z koralików – ten trendy został zapoczątkowany przez hippisów.

Biżuteria vintage – jak ją wybierać i gdzie jej szukać?

Najprostszym sposobem jest przejrzenie nieużywanej biżuterii należącej do babć lub mam. Można w ten sposób znaleźć niepowtarzalne i unikalne perełki. Innym sposobem jest przeszukiwanie aukcji internetowych, na których dosłownie za grosze można znaleźć biżuterię pochodzącą z różnych epok. Jeżeli dla odmiany chcesz wydać więcej pieniędzy na markową biżuterię pochodzącą z konkretnego okresu, należy zwracać uwagę na dołączone certyfikaty potwierdzające jakość i źródło pochodzenia. Warto również samodzielnie ocenić stan techniczny poprzez sprawdzenie ubytku kamieni, zarysowań czy innych uszkodzeń. A także spytać, czy biżuteria była wcześniej naprawiana. Pamiętaj, że biżuteria wykonana z materiałów szlachetnych zawsze będzie droższa niż w przypadku sztucznej biżuterii.

Biżuteria vintage – komu pasuje taka biżuteria i jak ją nosić?

Kolczyki vintage

Wybór jest naprawdę ogromny. Najbardziej klasyczną opcją będą kolczyki z perłami, które sprawdzą się doskonale do casualowych, ale i tych bardziej eleganckich stylizacji. Można też postawić na klasyczne koła, ale w bardziej masywnej wersji, wykonane ze srebra lub pozłacane. Nawiązując do lat 60., można założyć kolczyki o geometrycznych kształtach (owale, romby czy kwadraty), modele we wzór panterki czy szachownicy. Dobry wyborem będzie tutaj materiał syntetyczny, który nawet przy kolczykach o dużym rozmiarze będzie lekki i nie obciąży uszu.

Pierścionek vintage

Przykładem takiej biżuterii jest klasyczny pierścionek koktajlowy z dużym, przyciągającym uwagę klejnotem lub cyrkonią, które są osadzone w centrum. Może posiadać dodatkowe zdobienia wokół głównego kamienia, może przybierać różny kształt – od okrągławych, kwadratowych po bardziej nietypowe. Taki pierścionek nosi się zazwyczaj na prawej ręce. Do pierścionków w stylu vintage zaliczane są również sygnety, które pierwotnie nosili monarchowie i kupcy. Dodadzą one stylizacji klasy i oryginalnego charakteru.

Bransoletka vintage

Przykładem może być biżuteria z koralików. Jak wcześniej wspomnieliśmy, biżuteria wykonana z koralików (najczęściej z naturalnych materiałów, takich jak kamienie, skóra czy nawet drewno) stała się popularna za sprawą hipisów w latach 60. i 70. Z kolei delikatna srebrna bransoletka z perłami i cyrkonami będzie nawiązywać do klasycznej biżuterii popularnej w latach 50. Ciekawym wyborem mogą być również bransoletki inspirowane stylem retro, które charakteryzują się dużymi i kolorowymi kamieniami szlachetnymi, w tym m.in. topazami i granatami. Takie kamienie często są osadzone w bransoletce wykonanej z różowego złota.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.