Zdarza ci się spotkać nieznajomą osobę ubraną w T-shirt, który właśnie masz na sobie? Nie przepadasz za takimi spotkaniami? Zaprojektuj więc oryginalny T-shirt! Jak zrobić własną koszulkę? Zebraliśmy kilka pomysłów.
Do zrobienia tej wyjątkowej koszulki będą ci potrzebne jedynie nożyczki, a w wersji bogatszej także koraliki. Nożyczkami trzeba po prostu nadać nowy kształt zwykłej koszulce. Pomysłów na cięcie jest nieskończenie wiele. Możesz odciąć rękawy, skrócić długość koszulki. Ciekawie będzie wyglądał nowy dekolt – wytnij cały ściągacz i nadaj jej kształt, który lubisz – trójkątny, okrągły lub podłużną łódeczkę. Kiedyś modne były koszulki z frędzlami, wykończonymi koralikami – zaryzykujesz? By stworzyć taką koszulkę, trzeba ponacinać jej dół w kilkucentymetrowe paseczki i porozciągać je, a następnie nawlec na każdy z pasków koralik, zaś na końcu zawiązać supełek.
Koraliki możesz też przyszyć na przód lub rękawy – stwórz własny wzór, może to być kwiat, czaszka albo napis. Tak ozdobione koszulki spokojnie sprawdzą się w stylizacjach codziennych i do pracy. Łącz z jeansami, balerinami i marynarkami.
Ten sposób jest słynny i znany od lat, sprawdza się także w przypadku koszulek. Wybierz naszywki lub naprasowanki – te pierwsze będą nieco trwalsze, odporne na pranie w pralce, ale trzeba je przyszyć – ręcznie lub na maszynie. Naprasowanki łatwiej aplikować na tkaninę, wystarczy gorące żelazko, istnieje jednak ryzyko, że odkleją się podczas prania w pralce.
Możesz też ozdobić T-shirt za pomocą specjalnych pisaków do tkanin. Są trwałe, niezmywalne i jednocześnie bezpieczne dla skóry. Mają żywe kolory, a do niektórych zestawów dołączone są również szablony. Masz pełną dowolność w tworzeniu aplikacji – nie ogranicza cię kształt, tak jak w przypadku naszywek lub naprasowanek.
Bluzy i koszulki wykonane techniką tie-dye to ciągle hit – noszą je młodzieżowe gwiazdy, a influencerki na Instagramie pokazują, jak samodzielnie zrobić koszulkę tie-dye, np. lubiany przez nastolatków Dominik Rupiński. Koszulki te nosimy jako główny element stylizacji, który wyróżnia z tłumu i przykuwa wzrok. Barwne i nieregularne wzory, które powstają w wyniku barwienia tkaniny techniką tie-dye, są niepowtarzalne i artystyczne. Lubią je nie tylko topowi projektanci, ale też popularne sieciówki młodzieżowe, np. Pull&Bear i Bershka. Wzory tie-dye powszechne były w latach 60. i 70., w czasach rewolucji obyczajowej w Stanach Zjednoczonych – uwielbiali je szczególnie hipisi, dla których wolność wyboru, swoboda i oryginalność przejawiały się także w samodzielnym tworzeniu ubrań.
W sklepach nie brakuje ubrań z tkanin barwionych tą metodą, ale warto spróbować samodzielnie zrobić taką koszulkę. Potrzebny będzie T-shirt, najlepiej biały, oraz barwniki i rękawice (barwniki mogą trwale brudzić). Zmocz koszulkę, żeby lepiej wchłaniała farbę. Wilgotną koszulkę zwiąż sznurkami lub gumkami, tworząc wybrany wzór. Jest ich kilka:
Po naniesieniu barwnika odłóż zwiniętą koszulkę w suche miejsce i poczekaj kilka godzin. Zanim założysz tak zafarbowane ubrania, musisz je najpierw wyprać oddzielnie co najmniej dwa razy, bo barwniki mogą jeszcze farbować.
Zamiast barwników można też użyć domestosa. Ta metoda sprawdzi się lepiej w przypadku koszulek kolorowych, ponieważ preparat zawiera środki wybielające i na koszulce pojawią się białe zdobienia. Dlatego też potrzebne będą też rękawiczki i maseczka na twarz – domestos działa bardzo silnie żrąco. Jak zrobić własną koszulkę tie-die domestosem? Polej środkiem związany wcześniej T-shirt. Odczekaj godzinę, a następnie upierz ją w pralce z dodatkiem proszku do prania.
Chcesz mieć koszulkę jak z wybiegu światowych projektantów? W bogato zdobionych T-shirtach gustują m.in. Włosi – Dolce&Gabbana, czy Prada uwielbia dekorować ubrania cekinami, koralikami i błyszczącymi kamieniami. Możesz więc połączyć wszystkie opisane wyżej techniki zdobienia i stworzyć niepowtarzalne, modowe dzieło – twój własny T-shirt. Wykorzystaj koszulkę, która ma już jakiś napis lub ilustrację i wkomponuj swoje ozdoby tak, by współgrały z istniejącymi. Możesz też doszyć fragmenty innych tkanin, np. koronki, tasiemki, futerko – rób to, co podpowiada ci wyobraźnia.