Data publikacji:

Jak długo żyje świerzb w ubraniach? Jak się go pozbyć?

Szukasz informacji na temat tego, czym jest świerzb oraz czy świerzb jest zaraźliwy? Niniejszy artykuł odpowiada na te i wiele innych pytań związanych z chorobą. Jak długo żyje świerzb w ubraniach? Czy da się zarazić świerzbem od psa? Co robić, gdy pojawiły się objawy zakażenia, jakie produkty stosować? Sprawdź.

świerzb na ubraniach

Czym jest świerzb?

Świerzb to choroba zakaźna wywołana pasożytem – świerzbowcem ludzkim (Sarcoptes scabiei). Świerzbowiec ludzki zagnieżdża się w naskórku, tworzy tam kanaliki i składa jaja, z których po 2-3 tygodniach wylęgają się kolejne pasożyty. Zakażenie świerzbowcem objawia się poprzez trudny do zniesienia świąd, a także charakterystyczne wykwity skórne. Pasożyt rozwija się najlepiej w miejscach ciepłych, takich jak narządy rodne, zgięcia stawowe, okolice brodawek sutkowych czy też pępek.

Skąd bierze się świerzb?

Skąd bierze się świerzb? Zakażeniu sprzyja niski poziom higieny osobistej, a także czynniki, takie jak:

  • migracje dużych grup ludności;
  • wojny;
  • złe warunki mieszkaniowe.
  • Świerzb występuje często u osób, które pracują w dużych skupiskach ludzi, jest także częstą chorobą u dzieci w wieku przedszkolnym/szkolnym. Jeśli jeden z domowników zakaził się świerzbowcem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cała rodzina złapie chorobę zakaźną.

    Czy świerzb jest zaraźliwy?

    Tak, świerzb jest zaraźliwy. Do zakażenia dochodzi najczęściej wskutek bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą, np. podczas spania w jednym łóżku lub po podaniu ręki, której skóra jest zainfekowana. Do zakażenia może prowadzić także pożyczanie ubrań lub ręczników od chorego oraz korzystanie z tych samych naczyń.

    Czy świerzb u psa jest zaraźliwy dla ludzi?

    Świerzbowiec może się przenosić nie tylko pomiędzy ludźmi, ale także z psów na ludzi. Do zakażenia może dojść podczas głaskania i przytulania czworonoga, a także poprzez dotykanie jego zabawek czy też posłania.

    Jak długo żyje świerzb w ubraniach?

    Świerzbowiec ludzki, jeśli przebywa poza organizmem człowieka, ginie zazwyczaj w ciągu 2-4 dni. Jest to spowodowane niedostateczną wilgotnością otoczenia. Aby pozbyć się pasożyta z ubrań, można je wyprać w temperaturze powyżej 60°C lub zamrozić. Poza wypraniem ubrań należy zdezynfekować także inne przedmioty, które mogą powodować powtórne zachorowanie – ręczniki, pościel, dywany itd.

    Oto skuteczne sposoby na pozbycie się świerzba

    Objawy zakażenia świerzbowcem pojawiają się zazwyczaj po czterech tygodniach od zarażenia, świąd nasila się w czasie snu oraz po kąpieli. Zmiany skórne należy pokazać lekarzowi dermatologowi – specjalista dobierze odpowiednią metodę leczenia choroby. Leczeniu należy poddać wszystkich domowników.

    Świerzb – polecane produkty

    W walce ze świerzbem mogą pomóc leki dermatologiczne o działaniu przeciwświądowym. Stosuje się je bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsca na skórze.

    Zarówno u zwierząt domowych, jak i u zakażonych ludzi można zastosować szampon antypasożytniczy.

    Warto dodać także do prania specjalne koncentraty, które usuwają alergeny i pasożyty.

    Przy zakażeniu świerzbem lekarz może zalecić również suplementację, np. przyjmowanie preparatów, które wspomagają naturalną odporność organizmu oraz charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. Do tej grupy zaliczamy produkty, które posiadają w swoim składzie oregano lub zioło zwane kocim pazurem.

    Świerzb – domowe sposoby

    Leczenie świerzbu warto wspomóc domowymi sposobami – zmiany chorobowe można przemywać naparami ziołowymi, np. z tymianku, kminku lub babki wąskolistnej. Świąd można załagodzić także poprzez dodanie do kąpieli olejku lawendowego.

    Autor: Alicja Hudzik