Data modyfikacji:

Jak dobrać kapelusz przeciwsłoneczny?

Latem trzeba chronić głowę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Możesz więc zasłaniać ją czapką, chustką albo wygodnym kapeluszem. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak dobrać kapelusz przeciwsłoneczny. Skupimy się na wyborze odpowiedniego rozmiaru, a także na doborze kapelusza do kształtu twarzy. Zapraszamy do lektury!
kapelusz przeciwsłoneczny

Jak dobrać kapelusz przeciwsłoneczny? Dobierz rodzaj kapelusza do kształtu twarzy

Zastanawiasz się, jak dobrać kapelusz przeciwsłoneczny? Kupując takie nakrycie głowy, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza to dobór kapelusza do kształtu twarzy. Oczywiście podczas wyboru kapelusza możesz pominąć ten krok i skupić się wyłącznie na doborze odpowiedniego rozmiaru. Jeśli jednak kupujesz kapelusz online i nie masz możliwości przymierzenia go, to wiedza dotycząca tego, jak dobrać kapelusz do twarzy, z pewnością ci się przyda.
Dobierając kapelusz do kształtu twarzy, najpierw musisz określić jej kształt. Jak to zrobić? Zwiąż włosy z tyłu i podejdź do lustra. Teraz pomadką obrysuj na lustrze kształt swojej twarzy, a następnie go przeanalizuj. Określ, które partie twarzy są najszersze. Następnie popatrz na rysunki kształtów twarzy – znajdziesz je w sieci. Kolejny krok to dobranie kształtu najbardziej pasującego do tego, co widzisz na lustrze.

Jakie kapelusze pasują do jakiego kształtu twarzy?

Twarz okrągła

Dobierając kapelusz do twarzy okrągłej, będziemy chcieli ją wyszczuplić i wydłużyć. Dlatego też warto stawiać na kapelusze, które są wysokie. Jednocześnie ich główka powinna być dość płaska. Zwracaj też uwagę na rondo kapelusza – to powinno być szersze niż twarz. Taki trik optycznie ją pomniejszy. Dla okrągłej twarzy dobrym wyborem będą też kapelusze nieoczywiste – kanciaste, lekko trójkątne. Taki nietypowy model sprawi, że okrągła twarz nabierze nieco wyrazu i charakteru. Wyraźnie zaznaczy jej linie.

Twarz kwadratowa

Twarz kwadratowa to całkowite przeciwieństwo twarzy okrągłej. W takiej twarzy rysy są wyraźnie widoczne, a więc kapelusz powinien delikatnie je złagodzić. Stawiaj na kapelusze okrągłe. Przy twarzy kwadratowej istotne jest również to, jak nosisz kapelusz. Nie zasłaniaj nim mocno czoła aż po same brwi. Noś kapelusz wysoko. Możesz delikatnie odgiąć go do tyłu.
Masz twarz owalną? Twój kształt twarzy będzie wyglądał korzystnie w każdym rodzaju kapelusza. Jeśli z kolei twoja twarz jest trójkątna, to dobieraj takie kapelusze jak do twarzy kwadratowej.
Dobierając kapelusz, istotny jest również twój wzrost. Osoby niskie będą korzystniej wyglądać w kapeluszach o nieco wyższej główce. Jeśli z kolei jesteś dość wysoka, to możesz śmiało nosić nawet płaskie kapelusze.

Jak dobrać kapelusz przeciwsłoneczny? Wybieramy odpowiedni rozmiar

Jak dobrać kapelusz damski? Oprócz doboru kapelusza do kształtu twarzy bardzo istotne jest to, aby wybrać odpowiedni rozmiar kapelusza. Kupując kapelusz w sieciówce, najczęściej spotkasz rozmiary uniwersalne, np. wyłącznie M. Możesz też spotkać kapelusze o pewnym przedziale, np. S–M, L–XL. W takiej sytuacji nie kieruj się wyłącznie literką. To, że na co dzień nosisz L, nie oznacza, że będziesz musiała wybrać taki kapelusz. W końcu wielkość głowy to zupełnie odrębna sprawa. Tutaj polecamy więc dokładne wymierzenie.
Weź centymetr krawiecki i zmierz obwód głowy w jej najszerszym miejscu. Jeśli obwód twojej głowy waha się w granicach około 54 cm, to wówczas będzie pasować na ciebie kapelusz w rozmiarze S. Jeśli obwód to 55–56 cm wówczas stawiaj na rozmiar M. Masz głowę o obwodzie 57–58 cm? Kup kapelusz w rozmiarze L.
Pamiętaj też, że każdy sklep może mieć swoje własne oznaczenia rozmiarów. Najlepiej więc znaleźć tabelę rozmiarów i dokładnie porównać ją z obwodem własnej głowy. Wtedy będziesz mieć pewność, że twój kapelusz ma odpowiedni rozmiar.
Jak powinien leżeć kapelusz, który jest dobrze dobrany? Przede wszystkim nie powinien spadać ci z głowy. Nie powinien też jej upijać. Po kilku godzinach spędzonych w takim kapeluszu pojawi się ból i nieprzyjemny ucisk. Nie możesz znaleźć rozmiaru dla siebie? W niektórych sklepach znajdziesz regulowany kapelusz z gumką. To idealne rozwiązanie takiego problemu.

Jak dobrać kapelusz przeciwsłoneczny? Kieruj się najnowszymi trendami – poznaj modne kapelusze

Jeśli masz już wybrany odpowiedni rozmiar kapelusza i wiesz, jaki model pasuje do twojego kształtu twarzy, to teraz możesz skupić się na modzie, czyli na tym, jakie kapelusze są aktualnie na czasie. Poniżej opisujemy kilka najmodniejszych modeli kapeluszy przeciwsłonecznych, których warto szukać w sklepach.

Kapelusz z bardzo dużym rondem

Kapelusze w rozmiarze XXL pojawiły się w modzie damskiej już kilka lat temu i wciąż są na czasie. Niegdyś takie modele można było spotkać wyłącznie na wybiegach światowej sławy projektantów, np. u Jacquemus, a teraz coraz częściej pojawiają się w sklepach czy popularnych sieciówkach. Kapelusz XXL to modele typowo plażowe. Niektóre modele mają bardzo elastyczne wręcz opadające na twarz rondo, a inne są fantazyjnie ułożone i trzymają swój fason. Jedno jest pewne – taki kapelusz to modowy HIT!

Kapelusz z płaskim rondem

Kapelusz, który ma spore rondo i płaską, niską główkę. To dość nietypowe nakrycie głowy, ale pięknie prezentuje się zarówno z letnimi sukienkami, jak i w stylizacjach ze spodniami czy szortami.

Kapelusz z wiązaniem pod szyją

Wpisuje się w trend cottagecore. Takie kapelusze pięknie wyglądają z romantycznymi sukienkami, a także w stylizacjach z lnianymi ubraniami.

Bucket hat

Takie nakrycie głowy też sprawdzi się jako kapelusz przeciwsłoneczny. Bucket hat jest dostępny w różnych kolorach czy materiałach. Sama możesz dobrać taki, który najbardziej podoba się tobie i pasuje do twojego stylu.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.