Data publikacji:

Jak prać poliester? Poradnik

Poliester to włókno syntetyczne, które jest chętnie wykorzystywane w branży odzieżowo-tekstylnej. Masz w swojej szafie ubrania wykonane z tego materiału? A może twoja kołdra i poduszka są ze sztucznej tkaniny? W takim razie sprawdź, jak prać poliester, aby go nie zniszczyć!
jak prac poliester

Poliester – najważniejsze informacje

Poliester, jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu, jest włóknem sztucznym. Oznacza to, że jest on wytwarzany w laboratorium i nie występuje naturalnie w przyrodzie. Do jego produkcji wykorzystuje się mieszankę kwasów, estrów i alkoholi. To od ich proporcji zależy, z jakim rodzajem poliestru mamy do czynienia.

Choć poliester budzi kontrowersje (zwłaszcza w branży odzieżowej), to nie można odmówić mu licznych zalet. Przede wszystkim jest materiałem odpornym na plamy – jego zabrudzenie jest sporym wyzwaniem, dzięki czemu sprawdza się znakomicie do tapicerowania mebli. Oprócz tego poliester jest bezproblemowy w pielęgnacji i czyszczeniu oraz może pochwalić się wszechstronnym zastosowaniem.

Na tym zalety poliestru się nie kończą. Syntetyczna tkanina jest również wytrzymała oraz odporna na zadrapania i zniszczenia. Nie kurczy się, nie rozciąga, nie odbarwia i nie blaknie na słońcu, a do tego sprawdza się rewelacyjnie w świecie odzieży sportowej. Dodatkowo producenci chętnie wykorzystują ten materiał w celu produkcji ekoskóry, czyli zamiennika prawdziwej skóry, który jest wytwarzany bez udziału zwierząt.

Jak prać poliester? Najważniejsze wskazówki

Zacznijmy od najważniejszego pytania – czy można w ogóle prać poliester w domu? Oczywiście, że tak. Ubrania i tekstylia wykonane z tego materiału nie wymagają korzystania z usług pralni chemicznej.

Jak w takim razie prać poliester? Wiesz już, że jest on raczej bezproblemowym materiałem, który nie jest wymagający pod względem czyszczenia i pielęgnacji. Jego wysoka wytrzymałość dodatkowo utrudnia zniszczenie tkaniny podczas prania. Nie oznacza to jednak, że masz wrzucać poliester do pralki i nastawiać ją na obojętnie jaki program.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest sprawdzenie metki przed pierwszym czyszczeniem. Bez względu na to, czy nie wiesz, jak prać płaszcz, kurtkę, kołdrę czy nawet obrus z poliestru – zapoznanie się z instrukcjami producenta jest podstawą. Stosując się do nich, masz pewność, że każda rzecz wyjdzie z prania jak nowa.

Jak prać poliester w pralce? Przed wrzuceniem do bębna (bo możesz robić to i ręcznie, i w urządzeniu) przygotuj odpowiednio rzeczy. Ubrania odwróć na lewą stronę, zapnij guziki i zamki oraz opróżnij kieszenie. Odczep wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne – paski, zawieszki i inne dodatki, które mogą haczyć tkaninę podczas prania. W przypadku kołder i poduszek strzep je dokładnie i sprawdź, czy nie ma dziur, przez które może uciekać wypełnienie.

Co istotne, wytrzymałość poliestru sprawia, że możesz bez obaw nastawić rzeczy wykonane z tego materiału na program z wirowaniem. Włókna syntetyczne są na tyle trwałe, że nawet mocne obroty nie powinny pozostawić na nich śladu – dziur czy zaciągnięć.

W jakiej temperaturze prać poliester?

W jakiej temperaturze prać poliester, aby nie uszkodzić ubrań i tekstyliów domowych? Ponownie – najlepszym źródłem informacji jest metka. Jeśli przez przypadek została odcięta, to najbezpieczniejszym wyborem jest nastawienie pralki na 30-40 stopni. Pamiętaj, że przekraczając temperaturę prania, ryzykujesz zniszczeniem cieńszych włókien.

Warto mieć jednak na uwadze, że temperatura prania różni się w zależności od rodzaju rzeczy. O ile bluzki, sukienki czy spódnice najlepiej czyścić w 30-40 stopniach, tak kołdry i poduszki warto nastawić na wyższą temperaturę, sięgającą najlepiej 60 stopni. Dzięki temu usuniesz z nich nie tylko zabrudzenia, ale także zarazki i bakterie.

Podobnie jak pranie, tak i płukanie powinno odbywać się w niskiej temperaturze. Dobrze, aby liczba obrotów wynosiła maksymalnie 800-1000. Powód jest prosty – dzięki temu unikniesz dużych zagnieceń na materiale.

Jak prać kurtkę i płaszcz z poliestru?

Masz w swojej szafie okrycie wierzchnie wykonane z syntetycznego włókna i nie wiesz, jak prać kurtkę albo płaszcz z poliestru? Tak naprawdę wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z instrukcjami producenta i wskazówkami z tego artykułu. Dla bezpieczeństwa ustaw pralkę na program do tkanin delikatnych (30 stopni) i zmniejsz liczbę obrotów do 400. W ten sposób okrycia wierzchnie nie stracą swojego pierwotnego kształtu.

Jak prać poduszki, kołdrę i koc z poliestru?

A co z tekstyliami domowymi i jak prać poduszki i kołdrę z poliestru? Przede wszystkim rób to przynajmniej 2 razy w roku. W zależności od wypełnienia producent może rekomendować albo pranie ręczne, albo w pralce. Ustaw urządzenie na 40-60 stopni oraz wyłącz wirowanie. Dzięki temu unikniesz problemu ze zbijaniem się wypełnienia w kulki, których rozbicie często jest niemożliwe. W przypadku koca nie musisz się o to martwić – ustaw obroty na 800, aby dokładnie go odwirować i przyspieszyć schnięcie materiału.

Jak suszyć i prasować poliester?

Wiesz już, jak prać poliester. A jak suszyć i prasować ubrania oraz tekstylia wykonane z syntetycznego materiału? Mamy dobrą wiadomość – tkanina nie tylko nie wymaga specjalnych warunków, ale także bardzo szybko schnie. Bez obaw możesz suszyć ją tradycyjnie lub w suszarce bębnowej.

W przypadku prasowania warto zachować ostrożność, ponieważ poliester jest materiałem łatwopalnym. Właśnie dlatego warto unikać zbyt wysokich temperatur i nigdy nie przekraczać tej rekomendowanej przez producenta. Dobrym pomysłem jest prasowanie na lewej stronie i przez ściereczkę, na przykład bawełnianą. Dzięki temu unikniesz problemu z wybłyszczaniem materiału.

Autor: Katarzyna Wendzonka