Data publikacji:

Jak się ubrać na wesele w czasie żałoby?

Wesele powinno być dla narzeczonych jednym z najszczęśliwszych dni w życiu, a dla ich gości świetną okazją do swobodnej zabawy. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy radość zostanie przesłonięta przykrą okolicznością śmierci bliskiej osoby? Takie wydarzenie staje się powodem dylematów i rozterek moralnych, w końcu ślub planuje się ze sporym wyprzedzeniem i nie sposób przewidzieć wszystkiego, co może się do tego czasu wydarzyć. Z tego względu wiele osób decyduje się mimo wszystko przyjść na przyjęcie. Wtedy pojawia się kolejny problem – jak się ubrać na wesele w czasie żałoby?

Żałoba a wesele – iść czy nie iść?

Gdy umiera bliska osoba, staje się to tragedią całej rodziny, bez względu na to, czy śmierć była nagła, czy nastąpiła w wyniku długiej choroby. Co zrobić w sytuacji, gdy jesteśmy od wielu miesięcy zaproszeni na wesele i okazuje się, że tuż przed dniem ślubu zmarło któreś z rodziców, najlepszy przyjaciel czy babcia? Trudno komukolwiek doradzać w tak delikatnej sprawie. Każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie, kierując się osobistymi odczuciami gościa, którego spotkała strata. Również dylemat, jak się ubrać na wesele w czasie żałoby, każdy musi rozwiązać samodzielnie.
Każdy, kto zastanawia się, czy wybrać się na wesele po śmierci kogoś bliskiego, musi zastanowić się przede wszystkim, jak będzie się z tym czuł. Jeśli ktoś jest w bardzo złym stanie psychicznym, prawdopodobnie będzie potrzebował w tym czasie samotności. Warto jednak uświadomić sobie, że nikogo nie skrzywdzimy,[JF1]  pojawiając się na uroczystości zaślubin i późniejszej zabawie, w której nikt nie musi brać czynnego udziału.

Dyspensa od żałoby

Osoby religijne mogą przeżywać dylematy związane z czasem żałoby jeszcze intensywniej. Co ciekawe, nigdzie nie jest określone, jak długo powinien trwać okres zadumy po śmierci bliskiej osoby, jest on umowny i wpływa na niego wyłącznie zwyczaj. Co w sytuacji, gdy żałoba po mamie lub ojcu trwa stosunkowo długo, a wesele zbliża się wielkimi krokami? Można wtedy mówić o pewnej dyspensie od żałoby, zakładając, że stan psychiczny gościa pozwala na uczestnictwo w weselu.
Kto może udzielić dyspensy od żałoby? Ponieważ wynika ona jedynie z tradycji, nie zaś z prawa kościelnego, kapłan może jedynie przeprowadzić rozmowę, która uspokoi sumienie osoby, która chciałaby wziąć udział w zaplanowanym weselu.

Jak się ubrać na wesele w czasie żałoby?

Czarny jest kolorem, kojarzącym się w naszej kulturze z okresem następującym po śmierci bliskich. Jak wiadomo, nie jest on mile widziany na weselu, przede wszystkim ze względu na przesądy, które w okolicy ślubu nabierają dla niektórych większego znaczenia. Nikt nie chce obrazić młodych małżonków ani sprawiać, że poczują się niekomfortowo. W takim razie, jak się ubrać na wesele w czasie żałoby? Można zdecydować się na inny ciemny kolor, idealny będzie elegancki granat czy klasyczne ciemne szarości.
Taki strój wcale nie musi być przesadnie ponury czy poważny, jeśli umiejętnie wykorzystamy dodatki. Do szlachetnego granatu pięknie będą pasowały elementy złote lub czerwone, jednak muszą one być użyte z umiarem. Z kolei do szarości można dopasować dodatki w kolorze srebra, szczególnie jeśli nosić je będzie osoba o chłodnej urodzie, na przykład pani zima.
Podejmując decyzję, jak się ubrać na wesele w czasie żałoby, można również wziąć pod uwagę inne kolory – fiolet i brąz, a dokładniej ich stonowane, ciemne odcienie, w których wygląda się elegancko i stylowo. Wybrane sukienki powinny być gładkie, rzucające się w oczy wzory zdecydowanie warto zachować na inną okazję.

A może jednak czerń?

Niektórzy goście obawiają się reakcji narzeczonych na czarny strój, a jednocześnie w głębi serca chcą uszanować tradycję. Wciąż biją się z myślami, gdy żałoba po babci odciska w nich piętno, a wesele zbliża się wielkimi krokami. Prostym i skutecznym rozwiązaniem może być szczera rozmowa z parą, która bierz ślub, i zapytanie wprost, jak się ubrać na wesele w czasie swojej żałoby, żeby czuć się komfortowo i nikogo nie urazić. Każdy doceni taki gest, który pozwoli zrozumieć, dlaczego założenie czarnej sukienki jest dla nas istotne.
Jeśli zatem decyzja padnie na czerń, można sięgnąć po klasyczną sukienkę i dobrać do niej kilka kolorowych elementów. Świetnie sprawdzi się na przykład marynarka o kontrastującej barwie, oczywiście niezbyt krzykliwa. Pięknie będzie wyglądał zwłaszcza beż lub popiel. Jeśli natomiast kolor ma być nieco weselszy, sprawdzi się również różowy. Nie musi to być intensywny kolor, dobry będzie na przykład brudny lub pudrowy róż. Dobrym wyborem będą również buty w kolorze nude.
Elementem, który nieco rozświetli czerń, będzie również delikatna srebrna lub złota biżuteria w postaci niewielkich kolczyków, wisiorka czy bransoletki. Połyskujące, skromne ozdoby dodadzą klasy i podkreślą odświętność chwili, nawet w tak przykrych dla nas okolicznościach.

Jak się ubrać na wesele w czasie żałoby? Fasony sukienek

Żeby oddać szacunek zmarłej osobie, warto na wesele wybierać skromne, proste sukienki. Będą one prezentowały się doskonale w stonowanych kolorach. Warto unikać dużych dekoltów, sukienek zbyt krótkich czy prześwitujących, bogatych zdobień czy rzucających się w oczy wzorów. Można wybierać zarówno wśród długich, wieczorowych sukien, jak i wśród klasycznych sukienek koktajlowych. Jak powinny się ubrać na wesele w czasie żałoby panie w starszym wieku? Mogą założyć tradycyjną, prostą garsonkę, która będzie prezentowała się niezwykle szykowanie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by zakładały sukienki do połowy łydki lub dłuższe. Niewskazane są jedynie kreacje przed kolano.
Zdjęcie: stokkete/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym