Data publikacji:

Jak sprać krew miesiączkową z ubrań? Praktyczny poradnik

Ulubione jasne spodnie, „te dni” i … przykry wypadek. Ta niekomfortowa sytuacja choć raz spotkała większość kobiet. Plamy z krwi należą do jednych z najtrudniejszych zabrudzeń. Czy można skutecznie się ich pozbyć? To możliwe, pod warunkiem, że znasz kilka praktycznych trików. Podpowiadamy, jak sprać krew miesiączkową z ubrań i pościeli.
jak sprać krew miesiączkową

Jak usunąć plamy z krwi menstruacyjnej?

Przeciekający tampon czy nierówno założona podpaska to problem znany niejednej kobiecie. Jego konsekwencje mogą być bardzo kłopotliwe: zabrudzenia z krwi na bieliźnie lub odzieży, które wyjątkowo trudno usunąć. Zdarza się, że krew menstruacyjna zabrudzi także pościel, a nawet materac.
Gdy zauważysz czerwone plamy, nie wpadaj w panikę: nie musisz żegnać się ze swoimi ulubionymi ubraniami. Prawdą jest natomiast, że krew należy do substancji bardzo trudnych w usuwaniu. Nie jest to jednak niemożliwe.

Zanim przejdziesz do walki z trudnymi plamami z krwi, zapamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 • Krew miesiączkową najlepiej usuwać, gdy jest jeszcze świeża. Zaschnięte plamy z ciemnej krwi są bardzo trudne do wywabienia i zwykle wymagają specjalistycznych środków.
 • Nigdy nie polewaj plam z krwi ciepłą wodą. Krew to specyficzna substancja, która pod wpływem ciepła utrwala swój barwnik. Ubrania zabrudzone krwią traktuj wyłącznie zimną, a najlepiej lodowatą wodą.
 • Sprawdzone sposoby na spranie plamy z krwi miesiączkowej

  Plama z krwi miesiączkowej to nie koniec świata. Istnieją domowe, delikatne sposoby, dzięki którym usuniesz ją bez niszczenia ulubionych ubrań.

  Zimna woda z mydłem

  Świeże plamy z krwi menstruacyjnej najlepiej usunąć jak najszybciej, zanim wniknie ona głęboko w materiał. W tym celu sięgnij po zimną (nigdy nie ciepłą) wodę oraz mydło lub płyn do prania. Odzież należy dobrze namoczyć, a plamy z krwi pokryć detergentem. Po kilku minutach możesz zacząć delikatnie pocierać materiał, by wytworzyła się piana, która wniknie w jego głąb.
  Czynność tę należy powtarzać tak długo, aż plama z krwi zniknie. Czasem wystarczy tylko jednorazowe przepranie odzieży, zaś w przypadku rozległych zabrudzeń, trzeba zrobić to nawet kilkukrotnie.

  Sól kuchenna na plamy z krwi menstruacyjnej

  Innym sposobem na wywabienie plam z krwi jest posypanie plamy obficie zwykłą solą kuchenną. Należy pozostawić ją na materiale na około godzinę, a następnie zmyć zimną wodą. Stare plamy z krwi powinny zejść po namoczeniu ubrania w 1 litrze zimnej wody z dodatkiem 3 łyżek stołowych soli.

  Woda utleniona – skuteczna metoda usuwania krwi

  Z pewnością zauważyłaś, że gdy polewasz wodą utlenioną ranę, krew praktycznie znika. Wykorzystaj tę właściwość i polej wodą utlenioną ubrania, które zostały zabrudzone krwią menstruacyjną. Następnie intensywnie potrzyj plamę i zmyj ją zimną wodą. Pamiętaj, że ta metoda najlepiej sprawdzi się na świeżych plamach.

  Wybielające kapsułki do protez

  Kapsułki przeznaczone do czyszczenia protez zębowych działają silnie wybielająco. Dzięki tym właściwościom bez problemu powinny poradzić sobie z plamami z krwi menstruacyjnej na białych ubraniach. Wystarczy, że rozpuścisz jedną kapsułkę w odrobinie wody i tak przygotowany roztwór rozlejesz na uporczywą plamę. Pamiętaj jednak, że tabletki do protez nie nadają się do usuwania krwi z ubrań ciemnych i kolorowych – mogą pozostawić  po sobie przebarwienia.

  Sok z cytryny na plamy z krwi

  Sok z cytryny wykazuje właściwości wybielające, dlatego polanie nim plamy z krwi menstruacyjnej powinno znacznie ją rozjaśnić. Dla poprawy skuteczności tej metody sok cytrynowy możesz wymieszać z odrobiną wody utlenionej.

  Pasta do zębów – usuwanie plam z krwi

  To dość niekonwencjonalny sposób usuwania krwi, jednak cieszy się dużym powodzeniem. Wybielająca pasta do zębów zawiera składniki, które dobrze radzą sobie z ciemnymi pigmentami, w tym z tymi zawartymi w krwi. Nałóż odrobinę pasty na plamę, odczekaj 30 minut, a następnie obficie spłucz zimną wodą. Uwaga: pasta do zębów nie powinna być kolorowa.

  Radykalne sposoby – odplamiacz i wybielacz

  Jeśli żaden z powyższych sposobów usuwania krwi menstruacyjnej nie pomógł, ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie środka odplamiającego. W sklepach internetowych znajdziesz wiele detergentów na trudne plamy, przeznaczonych nawet do delikatnych tkanin. Pamiętaj jednak, że należy stosować je ściśle ze wskazówkami producenta. W przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia odzieży.

  Jak usunąć plamę z krwi miesiączkowej z pościeli?

  Jeśli po nocnym wypoczynku zauważysz, że krew miesiączkowa zabrudziła pościel, wykorzystaj dokładnie te same sposoby, które sprawdzają się w oczyszczaniu odzieży. Woda utleniona, sól lub sok cytrynowy powinny wystarczyć, by usunąć plamy. Utrwalone zabrudzenia usuń wodą z mydłem lub specjalnym detergentem.

  Jak zapobiegać plamom z krwi miesiączkowej?

  Wydaje się, że każda z kobiet doskonale wie, jak unikać przeciekania tamponów i podpasek. Warto jednak przypomnieć sobie kilka reguł, dzięki którym usuwanie krwi miesiączkowej z ubrań nie będzie konieczne.
 • Jeśli używasz podpasek, wybieraj modele ze skrzydełkami, które ograniczają ryzyko przeciekania.
 • Stosując tampony, zabezpieczaj bieliznę dodatkowo cienką wkładką.
 • Nocą używaj podpasek w wersji night, które są dłuższe i lepiej chronią przed przeciekaniem. Jeśli wolisz stosować tampony, na noc wybieraj te o podwyższonej chłonności.
 • Zmieniaj środki higieniczne często (nie rzadziej niż co 3-4 godziny).
 • Zdjęcie: stopabox/Envato Elements