Data modyfikacji:

Jak usunąć wosk z ubrania?

Miły wieczór przy blasku świec może zostawić za sobą przykrą pamiątkę w postaci plam z wosku. Na szczęście istnieje kilka szybkich i skutecznych sposobów na pokonanie problemu. Przeczytaj, jak usunąć wosk z ubrania i dalej cieszyć się ulubioną bluzką, sukienką czy spodniami.

Polecamy: Żółte plamy pod pachami

jak usunąć wosk z ubrania

Wosk na ubraniu? To da się naprawić!

Istnieją różne sytuacje, które mogą doprowadzić do wybrudzenia ubrania woskiem. Czasem jest to nieostrożne trzymanie świecy do chrztu (wówczas najczęściej pada pytanie, jak usunąć wosk z garnituru), czasem przenoszenie świecy podczas romantycznej kolacji, a czasami wyrzucanie wypalonego znicza.

Najczęstszą reakcją na wosk na ubraniu jest zawód i zniechęcenie – tego typu zabrudzenia wydają się trudne, jeśli nie niemożliwe do usunięcia. Na szczęście jest to nieprawdziwe przekonanie. Z naszymi wskazówkami szybko usuniesz wosk i jeszcze długo będziesz cieszyć się ulubionymi ubraniami.

Jak usunąć wosk z ubrania, gdy plama jest świeża?

Jeśli dopiero co doszło do wylania się wosku, to postaraj się go jak najszybciej usunąć – jeszcze zanim wystygnie i stwardnieje. W tym celu najlepiej jest użyć zwykłej łyżki. Przyłóż ją do tkaniny, a następnie, starając się nie rozmazać substancji, zbierz jej jak najwięcej. Kolejne etapy to usuwanie resztek na gorąco lub na zimno. 

Jak usunąć wosk z ubrania? Sposoby „na zimno”

Aby usunąć wosk z tkaniny, możesz zastosować którąś z metod „na zimno” lub „na gorąco”. Wśród tych pierwszych wyróżnia się:

Zamrożenie wosku

Jak zapewne wiesz, świeca pod wpływem zimna robi się twarda. Jak usunąć wosk z ubrania w związku z tym? To proste – musisz tylko włożyć pobrudzoną bluzkę, sweter czy spodnie do foliowego woreczka, a następnie do zamrażalnika. Po kilku godzinach wyjmij ciuch i zacznij wykruszać wosk z ubrania. To, co zostanie, zdrap tępą końcówką noża.

Czym zmyć wosk, jeśli nie ma możliwości zdjęcia ubrania (bo np. jesteś w pracy)? Inna metoda – mniej skuteczna, ale bardziej doraźna i szybsza, to przyłożenie do plamy wosku kilku kostek lodu (najlepiej umieścić te kostki w bawełnianej chusteczce). Pod wpływem chłodu wosk zacznie twardnieć, dzięki czemu będziesz mogła go wykruszyć.

Użycie wody utlenionej

Jeśli zadręcza cię pytanie, jak usunąć wosk z ubrań z poliestru, to i na to jest metoda. Wystarczy, że przygotujesz miseczkę, wodę utlenioną oraz czystą, bawełnianą ściereczkę. Ściereczkę zanurz w wodzie utlenionej, a następnie zacznij przemywać wybrudzone miejsce.

Po kilku minutach plama powinna zniknąć, wówczas możesz już włożyć ubranie do pralki. Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem tego sposobu upewnić się w niewidocznym miejscu tkaniny, czy woda utleniona nie spowoduje jej przebarwień.

Uwaga! Pamiętaj, żeby nie prać ubrania w pralce, dopóki nie usuniesz większości wosku. Pranie w pralce może tylko pogorszyć sprawę, a nawet zupełnie zniszczyć twój ciuch.

Wosk na ubraniu – usuwanie „na gorąco”

Jeśli po zastosowaniu wyżej opisanych metod wosk na ubraniu wciąż jest trochę widoczny albo jeśli w ogóle nie chce ci się „bawić” w zamrażanie czy chłodzenie plam, możesz od razu zastosować metodę „na gorąco”.

Najpierw przygotuj deskę do prasowania oraz spory kawałek bibuły lub papieru pakowego. Połóż wybrudzone ubranie na deskę, a pod plamę wosku wsuń kawałek bibuły. Następnie zacznij ostrożnie przyciskać gorące żelazko do plamy. Rób to do momentu, w którym przestanie być ona widoczna (za to na bibule powinna znaleźć się tłusta plama).

Ważna wskazówka! Jeżeli w trakcie prasowania plama na bibule zacznie być już bardzo duża, a wosk na ubraniu wciąż będzie widoczny, wsuń pod plamę nowy kawałek bibuły.

Autor: Robert Wojtaś