Data publikacji:

Żółte plamy pod pachami – jak się ich pozbyć?

Na ulubionej jasnej bluzce zauważyłaś nieestetyczne przebarwienia? To bardzo częsty problem, który dotyczy nie tylko osób ze skłonnością do nadmiernego pocenia. Na szczęście żółte plamy pod pachami można usunąć w łatwy sposób, bez niszczenia ubrań. Poznaj najlepsze domowe sposoby i przywróć ubraniom świeży wygląd.

żółte plamy pod pachami

Czym usunąć żółte plamy pod pachami?

  1. Skąd biorą się żółte plamy pod pachami?
  2. Jak usunąć żółte plamy pod pachami?
  3. Żółte plamy na białych ubraniach – jak im zapobiegać?

Skąd biorą się żółte plamy pod pachami?

Zazwyczaj przyczyną powstawania żółtych plam pod pachami są sole fizjologiczne zawarte w ludzkim pocie. O ile na ciemnych ubraniach łatwo przeoczyć ich obecność, to ubierając się w jasne barwy, po całym dniu łatwo dostrzec żółte plamy na koszuli.

Warto jednak wiedzieć, że żółte plamy na białych ubraniach mogą być nie tylko wynikiem potu. Często pojawiają się na skutek stosowania antyperspirantów zawierających sole aluminium. Związki te mogą wchodzić w reakcje z detergentami, w których pierzesz ubrania i powodować brzydkie plamy.

Jak usunąć żółte plamy pod pachami?

Przebarwienia pod pachami odbierają ubraniom estetyczny wygląd i są przyczyną skrępowania w towarzystwie. Trudno usunąć je za pomocą zwykłych środków piorących – tu potrzebne są specjalne działania. Zapomnij jednak o wybielaczu – to najprostszy sposób, by zniszczyć ulubione ubrania! W takim razie, jak usunąć żółte plamy z potu skutecznie i bezpiecznie?
  • Żółte plamy pod pachami – pasta do zębów
Sięgnij po pastę o właściwościach wybielających i wetrzyj ją we wcześniej zwilżony materiał. Po upływie 15 minut wypierz bluzkę jak zwykle.
  • Jak sprać żółte plamy pod pachami? Użyj cytryny
Sok z cytryny to najbardziej naturalny środek rozjaśniający. Przygotuj roztwór wody z sokiem w równych proporcjach, a następnie wetrzyj go w żółte plamy pod pachami. Po 30 minutach wypierz odzież.
  • Woda utleniona plus soda. Sposób na żółte plamy z potu
W równych proporcjach wymieszaj wodę utlenioną oraz sodę oczyszczoną. Papkę nałóż na materiał. Wypierz ubrane w zimnej wodzie po 30 minutach.
  • Aspiryna na żółte plamy
Kolejnym naturalnym sposobem usuwania plam z jasnych ubrań jest zastosowanie aspiryny. 2-3 tabletki rozkrusz i wymieszaj z odrobiną ciepłej wody tak, aby powstała jednolita masa. Wmasuj ją w plamy, a po 20 minutach wypierz ubranie.
  • Pranie z tabletkami do protez
Niewiele osób wie, że tabletki do czyszczenia protez działają silnie wybielająco. Wystarczy, że wypierzesz zaplamioną odzież ręcznie, używając właśnie tych pastylek.
  • Usuwanie żółtych plam octem
Świeże plamy pod pachami usuniesz, stosując ocet spirytusowy. Wystarczy polać nim zabrudzenia i pozostawić go na materiale na 15 minut. Po upływie tego czasu wypierz odzież jak zwykle.

Żółte plamy na białych ubraniach – jak im zapobiegać?

Jeśli żółte plamy na koszulach są dla ciebie stale powracającym problemem, możesz spróbować im zapobiegać. Warto zamienić dotychczas stosowane detergenty piorące na bardziej naturalne, cechujące się łagodniejszym składem. Możesz wypróbować proszki i płyny dedykowane alergikom oraz niemowlętom.
Przestudiuj również skład swojego antyperspirantu. Aby żółte plamy pod pachami przestały się pojawiać, powinnaś zamienić go na inny, nieposiadający soli aluminium. Rozejrzyj się za bezpiecznym, naturalnym antyperspirantem – twoja skóra i ubrania będą ci wdzięczne.
Osoby, u których plamy pod pachami pojawiają się na skutek silnego pocenia, mogą wypróbować specjalne wkładki pod pachy pochłaniające wilgoć. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza podczas upałów, gwarantując komfort oraz spokój o stan ulubionych ubrań.