Data publikacji:

Jak usunąć zmechacenia ze swetra?

Nic tak nie psuje wyglądu wełnianego swetra jak zmechacenia i drobne kuleczki utworzone z włosia. Wbrew pozorom, dotyczy to także swetrów wykonanych z dobrej jakości wełny, która jest w gruncie rzeczy jeszcze delikatniejsza. Jakimi domowymi sposobami pozbędziesz się zmechaceń oraz zalegających na swetrze włosków?

zmechacony sweter

Maszynka do golenia

Popularnym domowym sposobem jest zgolenie zmechaceń ze swetra za pomocą zwykłej maszynki do golenia. Co ciekawe, powinna być zużyta i lekko tępa. Taka ostrość wystarczy do zgolenia zbitych kuleczek wełny, a zapobiegnie uszkodzeniu samej dzianiny. Przed przyłożeniem maszynki do swetra usuń żelowy pasek nawilżający znajdujący się pod ostrzami — mógłby się rozpuścić i ubrudzić sweter. Jest to dość ryzykowna metoda, więc pamiętaj o całkowitym unieruchomieniu swetra i naciągnięciu go. Wykonuj delikatne ruchy, a gdy maszynka się zatrzyma na swetrze, nie przykładaj do niej dużej siły.

Pumeks

Większe zmechacenia i kulki możesz też „zdrapać” za pomocą pumeksu włożonego w jednorazową, prześwitującą nylonową skarpetę przypominającą pończochę. W ten sposób zgrubnie oczyścisz sweter lub płaszcz z większych zmechaceń. Jest to stosunkowo bezpieczne, gdyż nie istnieje ryzyko zacięcia swetra, jednak skuteczność metody pozostawia wiele do życzenia. Jeśli zależy ci na dużej dokładności, dokończ dzieło maszynką do golenia lub golarką do odzieży.

Wałek z taśmą klejącą

Bez względu na to, której metody użyjesz, na koniec i tak musisz jeszcze zebrać ścięte włókna. Najlepiej sprawdzi się do tego rolka do ubrań z przylepcami. Dokładnie taka sama, jakiej używa się do oczyszczania odzieży ze zwierzęcej sierści. W sklepach dostaniesz zarówno rolkę z odlepianymi plastrami kleju, jak i wielorazową rolkę sylikonową, którą można umyć pod bieżącą wodą.

Jak uchronić wełniane swetry przed zmechaceniem?

Wiele osób stosuje się do zaleceń producenta i pierze sweter ręcznie w delikatnych detergentach. To dobre podejście, ale czasem może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Nieumiejętne pranie ręczne wyrządzi swetrowi więcej szkód niż wrzucenie go do pralki.

Aby wyprać wełniany sweter, pamiętaj przede wszystkim o nalaniu letniej, a nie gorącej wody. Gorąca woda z boilera, piecyka gazowego lub instalacji może mieć nawet powyżej 50 stopni C. Druga, równie istotna sprawa, to sposób prania ręcznego. Wełnianego swetra nie należy szorować ani pocierać o siebie. Pranie polega na delikatnym ugniataniu go rękami i polewaniu wodą. 
Po wszystkim należy wypłukać sweter w wodzie o takiej samej temperaturze, jak woda do mycia. Dzięki temu się nie skurczy, jak mogłoby to mieć miejsce, gdyby zanurzyć go w zimnej wodzie. Pamiętaj, że wełniane swetry należy suszyć poziomo, tj. rozkładając je płasko na suszarce lub ręczniku.

Zmechacenia na swetrach z pewnością nie dodają im uroku, więc zrób przegląd swojej garderoby i przywróć wełnianej odzieży drugą młodość. To zaledwie chwila, a efekt może cię zaskoczyć.
Autor: Szymon Sonik