Data publikacji:

Jak wybielić buty? Sprawdzone sposoby

Białe buty po prostu trzeba mieć, ale pod warunkiem, że będą właśnie białe. Niestety kolor ten szybko traci świeżość, a kolejne prania powodują, że biel nieco żółknie. Jak wybielić buty, by wróciły do swojej świetności? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
jak wybielić buty
Kochamy białe buty za ich świeżość i lekkość. Są niezastąpione wiosną i latem, bo właśnie dzięki nim w prosty sposób możemy zmienić stylizację. Zamień szpilki, które nosisz do sukienki w kwiaty na białe tenisówki lub krótkie Converse'y, a elegancki zestaw szybko stanie się codzienny i miejski, zwłaszcza jeśli dobierzesz jeszcze np. jeansową kurteczkę i dużą shopperkę.

Warto oczywiście pamiętać, że o buty należy dbać na co dzień i na bieżąco usuwać zabrudzenia. Jeśli się ubłocą, poczekać aż piasek zaschnie, wtedy łatwiej da się go po prostu skruszyć. Gdy buty poplamią się np. napojem lub trawą, trzeba działać szybko – namydlić plamę, namoczyć chwilę, potrzeć, a następnie wyczyścić całe buty, korzystając z jednego z poniższych sposobów.

Namaczanie w wodzie z mydłem

To sposób stary niemal jak świat. Zanim wrzucisz buty do pralki, namocz je na noc w wodzie z dodatkiem mydła, najlepiej szarego Możesz namydlić bezpośrednio szmaciane cholewki lub dodać rozpuszczone mydło do wody. Pamiętaj, by odwirować pranie, wówczas na materiałowych cholewkach nie będzie zacieków. Po wypraniu butów w pralce, susz je stawiając pionowo, np. opierając o ścianę – unikniesz w ten sposób ewentualnych zacieków, powstających na skutek spływania resztek wody.

Jak wybielić trampki? Soda oczyszczona i cytryna

Soda to przyjaciel osób sprzątających kuchnię, łazienkę, a także czyszczących urządzenia z osadów kamienia, takie jak np. pralka. Soda usuwa zabrudzenia, odświeża i rozjaśnia. Przygotuj więc pastę z sody i wody – musi być gęsta jak krem. By wzmocnić efekt działania sody, dodaj soku z cytryny. Nałóż pastę na buty i poszoruj szczoteczką. Zostaw na pół godziny, a następnie zmyj mieszankę z tkaniny butów i dokładnie spłucz resztki pasty.

Jak wybielić tenisówki? Ocet

 Jak wyczyścić białe buty ze skóry? Skórzane cholewy, także zamszowe, łatwo da się oczyścić za pomocą szmatki nasączonej roztworem octu z wodą. Potrzyj mocno wierzchy i podeszwy, a następnie przetrzyj je szmatką zmoczoną w czystej wodzie.

Jak wybielić zżółknięte trampki? Proszek do pieczenia i woda utleniona

Mieszamy 3 łyżki proszku od pieczenia z łyżeczką wody oraz kilkoma łyżkami wody utlenionej. Powstały roztwór nakładamy szczoteczką na buty, wcieramy, a następnie wystawiamy na słońce na kilka godzin. Gdy buty wyschną, strzepujemy proszek do pieczenia i czyścimy suchą szczotką – gotowe!

Mleczko do czyszczenia do wybielenia butów

Sięganie po chemiczne preparaty do czyszczenia powinno być ostatecznością z uwagi na ich częstą szkodliwość dla środowiska. Jednak jeśli soda, ocet i cytryna zawiodą, możesz użyć mleczka do czyszczenia. Trzeba nim natrzeć materiałowe części butów, ale nie tylko – mleczko świetnie poradzi sobie też z gumowymi podeszwami.

Czym wybielić obuwie? Wybielacz

Wybielacz to już prawdziwa ostateczność, zwłaszcza ten używany do czyszczenia toalet – to bardzo mocny preparat, silnie rozjaśniający. Polej nim buty, wetrzyj w tkaninę i zostaw na kilka minut. Spłucz dokładnie ciepłą wodą z mydłem lub proszkiem do prania.
Zdjęcie: unsplash