Data publikacji:

Jak wyczyścić biżuterię? Skuteczne metody

Twoja biżuteria z czasem traci blask i nie prezentuje się już tak dobrze, jak zaraz po zakupie? Są na to sposoby. Przede wszystkim powinnaś zadbać o właściwe czyszczenie swoich błyskotek. Zobacz, jak wyczyścić biżuterię, aby jej nie uszkodzić i żeby twoje pierścionki, łańcuszki i inne świecidełka wyglądały znów świetnie.

Jak wyczyścić biżuterię?

Biżuteria od lat jest klasycznym dodatkiem w modzie damskiej, a od pewnego czasu nie stronią od niej również panowie. Niestety błyskotki z czasem tracą swój blask – kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, niewłaściwe przechowywanie czy wreszcie kąpiel w biżuterii – to wszystko może sprawiać, że na twoich świecidełkach pojawią się plamy i nieestetyczny nalot.

Jak wyczyścić biżuterię pokrytą czarnym nalotem? W naszym artykule podpowiemy, jak wyczyścić biżuterię złotą, srebrną czy sztuczną.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię?

Na srebrnej biżuterii z czasem pojawia się nieestetyczny ciemny nalot. Jest to wynik kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem. Na szczęście bez trudu możesz przywrócić blask swoim srebrnym błyskotkom i istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

W sprzedaży znajdziesz szereg gotowych produktów, które możesz wykorzystać w tym celu. Są to przede wszystkim miękkie ściereczki nasączone środkami czyszczącymi. To wygodne i higieniczne rozwiązanie i pozwala łatwo rozprawić się nieestetycznym nalotem, jaki pojawił się na twoich ozdobach.

Innym sposobem, jak wyczyścić srebrną biżuterię, są gotowe roztwory, w których urządzisz błyskotkom czyszczące kąpiele. Pamiętaj, aby po użyciu detergentu tego typu dodatkowo opłukać biżuterię w wodzie z mydłem.

Domowe sposoby na czyszczenie srebrnej biżuterii

A jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić srebrną biżuterię bardziej ekologicznymi metodami, możesz sięgnąć po to, co masz w domu. Przykładowo do pozbycia się nalotu ze srebra świetnie sprawdzi się pasta do zębów. Zadbaj jednak o to, aby nie był to preparat wybielający, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia i odbarwienia błyskotek.

Jak wyczyścić srebrną biżuterię w domu innymi metodami? Możesz też skorzystać z kąpieli w roztworze wody z solą.

  1. Ceramiczną miseczkę należy na dnie wyłożyć folią aluminiową.
  2. Na tak przygotowane podłoże wyłóż biżuterię i zalej ją szklanką ciepłej wody z rozpuszczoną łyżeczką soli.
  3. Biżuterię pozostaw w roztworze na kilka godzin.

Podobny efekt uzyskasz, jeśli zanurzysz błyskotki w kolorowych napojach gazowanych czy w spirytusie.

Czyszczenie złotej biżuterii – jak to zrobić?

Złota biżuteria jest równie narażona na utratę blasku. Odpowiadają za to podobne procesy jak w przypadku srebra. Zanieczyszczenie powietrza i kontakt z wilgocią sprawiają, że złoto coraz bardziej ciemnieje.

Jak wyczyścić złotą biżuterię i przywrócić jej dawny blask? Najłatwiejszą metodą jest kąpiel w wodzie z odrobiną sody oczyszczonej i płynem do zmywania naczyń. Spieniona woda z dodatkiem sody sprawi, że środek czyszczący łatwo dotrze do niewielkich zakamarków.

Podczas czyszczenia pierścionków czy bransoletek używaj delikatnych szczotek wykonanych z miękkiego włosia lub bawełnianych ściereczek – w przeciwnym razie na powierzchni biżuterii mogłyby powstać nieestetyczne rysy, co zniweczyłoby cały trud włożony w czyszczenie biżuterii. Dodatkowo jeśli szukasz sposobu, jak wyczyścić złotą biżuterię domowymi sposobami, możesz zdać się na opisaną wcześniej metodę kąpieli w roztworze wody z solą.

Jak zapobiegać czernieniu złotej biżuterii?

A jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy pytaniami, jak wyczyścić złotą biżuterię, gdy będzie się ona prezentowała już naprawdę źle, lepiej zapobiegać jej czernieniu. Zdaj się na regularne zabiegi pielęgnacyjne.

Dobrym zwyczajem jest polerowanie obrączek, bransoletek czy kolczyków wykonanych ze złota przy użyciu specjalnych chusteczek do czyszczenia złota lub za pomocą ściereczki nasączonej spirytusem. Dzięki temu twoje złoto nie ściemnieje, a ty unikniesz konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod do jego wyczyszczenia.

Musisz jednak wiedzieć, że inaczej należy się obchodzić z biżuterią zdobioną kamieniami. W tym przypadku długotrwała kąpiel w roztworze wody z solą mogłaby uszkodzić twoje ulubione błyskotki. Czyszczenie biżuterii tego typu będzie nieco bardziej czasochłonne, ponieważ należy ją po prostu polerować za pomocą miękkiej ściereczki nasączonej środkiem czyszczącym.

Jak wyczyścić sztuczną biżuterię?

Wiesz już, jak wyczyścić złotą biżuterię i przywrócić blask błyskotkom ze srebra. Warto zastanowić się, co z ich sztucznymi odpowiednikami. Jak wyczyścić sztuczną biżuterię?

W tym przypadku najlepiej zdać się na delikatne metody, aby nie uszkodzić warstwy dekoracyjnej pokrywającej błyskotki. Najlepiej postawić na ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń lub delikatną ściereczkę nasączoną środkiem czyszczącym. Cały zabieg powinien polegać na delikatnym płukaniu lub polerowaniu. Do wyczyszczenia niewielkich zakamarków najlepiej jest zastosować miękką szczoteczkę wykonaną z delikatnego włosia.

Jak przechowywać biżuterię?

Na koniec warto też zwrócić uwagę na sposób przechowywania biżuterii, ponieważ ma on ogromny wpływ na kondycję twoich błyskotek. Pamiętaj, aby nie spać w biżuterii – to może doprowadzić do jej odkształcania i uszkodzenia. Przed snem schowaj błyskotki do szkatułki lub umieść w specjalnym pokrowcu. Dzięki temu spowolnisz proces utleniania, który właśnie wywołuje nieestetyczny ciemny nalot.

Przechowuj biżuterie w suchym pomieszczeniu – łazienka zdecydowanie nie jest ku temu najlepszym miejscem, ponieważ zwiększona wilgotność powietrza również ma niekorzystny wpływ na stan biżuterii. Zdając się na te metody oraz wiedząc, jak wyczyścić biżuterię, sprawisz, że twoja kolekcja będzie wyglądać świetnie przez długi czas.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny