Data modyfikacji:

Jedwab – tkanina luksusowa – co musisz o nim wiedzieć?

Jedwab to wyjątkowa tkanina, która nie ma sobie równych – jest szalenie przyjemna w dotyku i prezentuje się znakomicie. Jednak nie ma róży bez kolców – jedwab wymaga specjalnego traktowania. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem jedwabnej bluzki, koszuli czy piżamy, przekonaj się, czym charakteryzuje się ten luksusowy materiał.

Jedwab - tkanina o wyjątkowym charakterze 

Naturalny jedwab to włókno znane od tysięcy lat, które uzyskuje się z kokonu motyla jedwabnika. Co ciekawe, tajemnica wytwarzania jedwabnej tkaniny była przez Chińczyków pilnie strzeżona i dopiero w XIII wieku technologia pozyskiwania tego szlachetnego materiału rozprzestrzeniła się również poza pracownie Państwa Środka. 

Jedwab charakteryzuje się delikatnym połyskiem, jest miękki i przyjemny w dotyku oraz bardzo gładki. Dodatkowo, zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dlatego jedwabna bluzka, koszula czy inne elementy garderoby są bardzo komfortowe w noszeniu.

Kolejną cechą, która wyróżnia jedwab na tle innych tkanin używanych w przemyśle odzieżowym, jest wysoka cena - zakup jedwabnej bluzki czy sukienki to spory wydatek. Wszystko to dlatego, że proces powstawania jedwabiu jest bardzo czasochłonny. Z jedwabnej przędzy powstaje kilka różnych rodzajów tkanin, jak np. adamaszek, muślin, organza czy woal.


Jedwab wymaga specjalnego traktowania

Tak szlachetna tkanina jak jedwab, zasługuje na nieco więcej uwagi, niż ubrania wykonane z bardziej pospolitych materiałów. Jeśli chcesz, aby twoja jedwabna bluzka czy koszula prezentowały się znakomicie przez długi czas, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów.

Jak przechowywać jedwabne ubrania?

To bardzo ważny element całej tej układanki, jaką jest dbanie o jedwabną odzież. Przede wszystkim wato zdać sobie sprawę, że jedwab jest wrażliwy na działanie intensywnych promieni słonecznych.

Dlatego przechowuj swoją odzież wykonaną z tego materiału w szczelnie zamkniętej szafie, aby kolor z czasem nie płowiał. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką jedwabnej pościeli czy piżamy, je również chroń przed słońcem. 

Wróćmy jednak jeszcze na moment do jedwabnych bluzek i sukienek – dobrym patentem jest przechowywanie ubrań tego typu na wieszakach w specjalnych pokrowcach. To dodatkowo zabezpieczy szlachetny materiał np. przed molami lub uszkodzeniami mechanicznymi.

Pamiętaj tylko, aby wybrać pokrowiec z naturalnego materiału np. bawełny, co zapewni cyrkulację powietrza. Do szafy powinna trafić jedynie czysta odzież, bo np. plamy z jedzenia mogą być dodatkowym wabikiem dla moli.

Środki chemiczne a jedwab

Musisz też wiedzieć, że jedwab jest bardzo wrażliwy na środki chemiczne i wcale nie chodzi tu jedynie o mocne środki czyszczące. Otóż takie preparaty, jak lakier do włosów czy antyperspiranty, mogą zostawić na materiale nieusuwalne ślady.

Podobnie może się dziać w przypadku perfum, w których skład wchodzi chociażby alkohol. Dlatego jeśli aplikujesz na siebie tego typu środki, zrób to, zanim wskoczysz w swoją jedwabną bluzkę czy sukienkę i poczekaj, aż lakier czy dezodorant wyschną na twoim ciele. To pozwoli ci uniknąć nieodwracalnego zniszczenia twoich luksusowych ubrań.

Prasowanie ubrań z jedwabiu

W tym przypadku jedwab również wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim prasuj na sucho – jeśli masz żelazko parowe, dokładnie opróżnij zbiornik na wodę i osusz sprzęt.

Wilgoć i wysoka temperatura to mieszanka wybuchowa, jeśli chodzi o zachowanie jedwabiu w dobrej kondycji. Staraj się również prasować swoje jedwabne bluzki czy sukienki na lewej stronie lub przez bawełnianą ściereczkę. Żelazko nastaw natomiast na najniższą temperaturę. 

Jedwab – zasady czyszczenia 

Jakby mało było atrakcji związanych ze specjalnym traktowaniem jedwabiu, trzeba też dodać, że jego czyszczenie nie jest wcale takie proste. Otóż zwyczajowo jedwab powinno się czyścić na sucho, co oznacza wyprawę do pralni chemicznej.

Zanim jednak zniechęci cię to do zakupu wymarzonej jedwabnej bluzki czy sukienki, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Jedwabna tkanina z domieszkami innych materiałów może być wytrzymalsza w styczności z wilgocią, a co za tym idzie, może się okazać, że jej czyszczenie będzie mniej kłopotliwe. 

Jeśli będziesz jedwab prać ręcznie, używaj bardzo delikatnego środka czyszczącego – istnieją nawet produkty, które są przeznaczone właśnie do czyszczenia jedwabiu.

Pamiętaj także, aby prać bardzo delikatnie – unikaj tarcia, wyżymania czy wykręcania materiału, ponieważ, gdy jest mokry, zwiększa się jego podatność na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli nie chcesz ryzykować utraty koloru, pierz swoje jedwabne bluzki i sukienki w letniej wodzie.
Jeśli będziesz prać jedwab własnoręcznie w domu, zwróć też uwagę na sposób jego suszenia. Jak już wiesz, materiału nie można wykręcać. Dobrym patentem na pozbycie się nadmiaru wody jest delikatne odsączenie jej ręcznikiem. Następnie jedwab warto suszyć na sucho, czyli rozłożyć bluzkę czy koszulę na płasko na suszarce.

Lepszym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie, już nieco wysuszonej bluzki czy sukienki, na wieszaku i suszenie w takiej pozycji. Dzięki temu unikniesz pojawiania się kłopotliwych zagięć materiału. 

Jak widzisz, jedwab – tkanina o szlachetnym charakterze – wymaga też szczególnego traktowania. Jednak te środki ostrożności z pewnością zrekompensują ci komfort i poczucie luksusu, jakie daje noszenie tego typu ubrań. Wystarczy zwrócić uwagę na sposób przechowywania, pranie i prasowanie, aby twoja jedwabna bluzka czy sukienka służyły ci w dobrym stanie przez długi czas.