Makrama DIY: co to jest? Wzory i sploty makramy krok po kroku

Doda wyjątkowego charakteru wnętrzom skandynawskim, klasycznym czy w stylu boho. To uniwersalny sposób na ozdobienie ścian, balustrad, oświetlenia, mebli. Ponadto może posłużyć do stworzenia oryginalnych dodatków – bransoletek czy torebek. Mowa o krzyku wnętrzarskiej mody, którym stała się makrama DIY – sztuka tworzenia ozdób ze sznurków. Zobacz, jak zrobić wzory i sploty makramy krok po kroku.

makrama diy

Makrama DIY – wnętrzarski hit

Makrama DIY to prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Zastanawiasz się, jakie dodatki w stylu skandynawskim wybrać? Postaw na makramę na ścianę czy makramę kwietnik.

  1. Tajemnicza makrama – krótka historia
  2. Makrama DIY – sposób na ozdobienie… wszystkiego
  3. Makrama – jaki sznurek wybrać?
  4. Makrama DIY – sploty krok po kroku
  5. Makrama – wzory, które możesz kupić

Tajemnicza makrama – krótka historia

Choć makrama stała się szalenie modna stosunkowo niedawno, warto wiedzieć, że jej korzenie sięgają odległych czasów antyku.

Sztuka tworzenia ozdobnych kompozycji ze sznurków pojawiła się w Babilonii i Asyrii. Wówczas stosowano ją m.in. do szycia królewskich szat. W późniejszym czasie, to jest w średniowieczu, makramę wykorzystywano do tworzenia nie tylko odzieży, ale i poszyć sof, łóżek i foteli.

Makrama DIY – sposób na ozdobienie… wszystkiego

Dziś nie musisz być królem lub królową, aby skorzystać z pięknej, efektownej makramy. Wraz z modą na styl rustykalny surowy sznurek powrócił z wielkim przytupem, a makrama na nowo zagościła we wnętrzarskich i odzieżowych trendach.

Jej największą zaletą jest uniwersalność – z odrobiną cierpliwości stworzysz dowolne ozdoby dla twojego mieszkania, a także modne elementy garderoby. Makrama firanka, makrama na kwiaty, makrama bransoletki, makrama na okno – jak widzisz, masz ogromne pole do popisu.

Makrama na ścianę

Makrama na ścianę to jedno z częstszych rozwiązań. Stosując odpowiedni splot, możesz stworzyć ciekawą ozdobę ścienną, m.in. modny łapacz snów.

Makrama DIY kwietnik

Chcesz ozdobić swój kwietnik? Makrama w tym celu sprawdzi się doskonale. Makrama na kwiaty jest jak elegancki „pokrowiec” na doniczkę. Sprawi, że zwykły i prosty przedmiot uzyska niepowtarzalny charakter. Makrama pomoże ci też wykonać kwietnik wiszący, który sprawdzi się znakomicie zarówno w mieszkaniu, jak i na balkonie czy tarasie.

Makrama bransoletka

Bransoletki, które pomoże stworzyć ci doskonale uzupełnią stylizacje w stylu boho. Makrama sprawdzi się także w tworzeniu naszyjników i kolczyków.

Makrama firanka

Makrama firanka to wyższa szkoła jazdy, jednak po odpowiednim treningu wykonywania splotów nie powinna być dla ciebie problemem. Jakie firany do salonu wybrać, aby wyróżnić wnętrze mieszkania? Firankę z makramą.

Makrama – jaki sznurek wybrać?

Ciekawostką jest, że tradycyjna makrama polega na tworzeniu ozdób nie tylko ze sznurków, ale i z drucików. Rozwiązaniem idealnym dla początkujących będzie wybór zwykłych bawełnianych sznurków w dowolnych kolorach. Sznurki powinny mieć grubość 3-5 mm.

Poza samymi sznurkami przyda ci się kijek (np. bambusowy). Makrama DIY nie zakłada używania szydełek i igieł, dlatego wszelkie sploty wykonuje się tylko za pomocą palców.

Makrama DIY – sploty krok po kroku

Liczba splotów, jakie oferuje makrama, jest naprawdę imponująca. Aby sprawnie je opanować, warto posiłkować się tutorialami dostępnymi w Internecie (chociażby na Youtube czy Instagramie). Prezentujemy trzy podstawowe sploty, od których powinieneś rozpocząć swoją naukę.

Makrama DIY – pętla mocująca z grzbietem

Każda praca z makramą zaczyna się od zrobienia pętli mocującej. Sznurek należy złożyć na pół, przerzucić jego zgięcie nad kijkiem, przewlec przez zgięcie dwa końce sznurka i mocno zaciągnąć pętelkę.

Makrama DIY – węzeł płaski

Węzły płaskie, zwane tkackim, są w makramie stosowane najczęściej. Tworzy je się z czterech sznurków wcześniej umieszczonych na kijku za pomocą pętli (punkt 1). Sznurki zewnętrzne nazywane są wtedy wiążącymi, wewnętrzne zaś – rdzeniami.

Aby wykonać węzeł płaski, zwiąż jeden raz sznurki zewnętrzne wokół sznurków środkowych, przekładając jeden ze sznurków oplatających nad wiodącym, drugi pod spodem. Wiążące sznurki pociągaj za końce i zaciskaj splot. W ten sposób tworzysz półwęzeł tkacki. Aby uzyskać „pełen węzeł”, powtórz czynność w odwrotnym kierunku.

Makrama DIY – wiązania żebrowe

Trzecim, podstawowym typem splotu makramy jest wiązanie żebrowe. Wykonuje się je na sznurku wiodącym, wokół którego dwukrotnie owija się sznur oplatający.

Najczęściej stosowanymi są węzły żebrowe poziome oraz skośne. Pierwsze można wiązać z lewej strony na prawą, a także z prawej na lewą. W ten sposób otrzymasz równy pas splotu.

Makrama – wzory, które możesz kupić

Jeśli chcesz wprowadzić makramę do swoich wnętrz lub stylizacji, a nie masz cierpliwości do robótek ręcznych, możesz zdecydować się na gotowe ozdoby, których w sieci nie brakuje. Jakie cuda wykonane z makramy znajdziesz w Internecie?

Makrama – kwietnik wiszący

Wiszące kwietniki ze sznurków pięknie będą prezentowały się w domu i na tarasie.

Bransoletki makrama

Znane od lat, docenione na nowo w ostatnich sezonach. Biżuteria z makramy przypomina sztukę soutache – na pewno nikt nie przejdzie obok niej obojętnie.

Makrama – łapacz snów

Modny dodatek ścienny, jakim jest łapacz snów, sprawi, że pomieszczenie nabierze niebanalnego charakteru. Nie wiemy, czy na pewno chroni przed koszmarami, ale pewne jest, że wygląda niesamowicie!

Ozdoby na meble z makramy

Dodaj wdzięku starym taboretom, sofom i fotelom dzięki sznurkowym narzutkom. Jak zaaranżować wnętrze w stylu boho? Makrama będzie doskonałym dodatkiem.

Sztuka rękodzieła, jaką jest makrama, pozwoli urozmaicić ci zarówno mieszkanie, jak i własną garderobę. Trzeba przyznać, że tworzenie sznurowanych ozdób wymaga nie tylko umiejętności, ale i sporo cierpliwości. Spróbujesz stworzyć swoją pierwszą sznurkową kompozycję?