Pamiętam, jak będąc nastolatką, wreszcie udało mi się uzbierać odpowiednią kwotę na wyczekaną i wymarzoną kurtkę bomber. Niestety moja radość nie trwała długo, ponieważ jak się okazało, kupiony przeze mnie model miał jedną wadę. Na metce widniał charakterystyczny znak, którego znaczenie zrozumiałam dopiero po internetowej konsultacji z wujkiem Google. Prawda okazała się brutalna: nie prać! Jak to? Kupiłam kurtkę i nie mogę jej wyprać? Niestety to właśnie ten paradoks sprawił, że model był wyjątkowo tani i rozchodził się jak ciepłe bułeczki. Dzisiaj nie popełniam już tego błędu i zawsze na zakupach sprawdzam metkę. Robię to także przed praniem, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, co oznaczają często dość skomplikowane symbole prania na metkach naszych ulubionych ciuchów. Ta wiedza pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się ulubionymi perełkami z Twojej garderoby.
Zacznijmy od samego początku i zupełnych podstaw, które powinna poznać każda z Was. Poniżej znajdziecie kilka symboli, które mogą pojawić się na metce. A czy Ty już wiesz, co one znaczą?
Symbol nr 1, czyli klasycznego wiaderka z wodą, oznacza po prostu klasyczne pranie. Kiedy na takim symbolu znajdujesz konkretną wartość liczbową, to jest to dla Ciebie podpowiedź w jak wysokiej temperaturze prać dany ciuch. Innym sposobem na oznaczenie temperatury prania mogą być także kropki na podstawowym symbolu. Jedna oznacza 30 stopni C, dwie 40, trzy 60, a cztery temperaturę 90 stopni.
Przejdźmy do kolejnego symbolu prania, czyli tego z numerem 1. Jedna kreska pod ikoną miski z wodą oznacza pranie z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przez to wyrażenie należy rozumieć pranie tekstyliów. To dość delikatny cykl, podczas którego ciuchy nie pogniotą się i zachowają swój kształt. Dwie linie pod ikoną prania zwykłego oznaczają cykl prania delikatnego. Pranie ręczne zostało oznaczone symbolem numer 2, a zakaz prania to ikona 3. Nie oznacza ona jednak, że mamy chodzić w zupełnie brudnym ciuchu. Taki symbol to znak, że można czyścić dany materiał i wyrób tj. zrobiłam to ja z moją ukochaną kurtką bomber.
Kolejny symbol prania z numerem 4 oznacza pranie chemiczne. Takiego czyszczenia nie można przeprowadzić samodzielnie w zaciszu domowym. Kupując więc ciuch z takim symbolem, należy liczyć się z częstym oddawaniem go do specjalistycznych pralni. Przekreślony okrąg analogicznie oznacza, że danego ubrania nie można czyścić chemicznie. Okręgi z literami oznaczają różne rodzaje produktów, których można używać podczas prania chemicznego:
A: czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników,
W: wyczyścić na mokro,
P i F: to czyszczenie na sucho w roztworze węglanu fluoru i benzynie.
Ta kategoria symboli przyda się każdej z Was. Dotyczy ona nie tylko suszenia w odpowiednio do tego przeznaczonej suszarce elektrycznej, ale także tego klasycznego, które preferuje większość z nas. Może Cię to zdziwić, ale niektóre ciuchy mają nawet oznaczenie mówiące o tym, jak rozwiesić je po praniu.
Ikona nr 1 oznacza, że danego ciuchu nie można suszyć. Taki sam tylko nie przekreślony symbol jest wskazówką, która mówi, że nie należy suszyć go w suszarce. Linie na kwadratach oznaczają sposób suszenia danych ubrań. Niektóre z nich suszymy starannie rozwieszone (symbol 2), inne z kolei w pozycji pionowej (ikona 3), w pozycji poziomej (4) lub w cieniu (5).
Niektóre z tkanin nadają się wyłącznie do suszenia w suszarce. Oznacza to symbol nr 6. Taka sama ikona z kropkami informuje nas o tym, w jakiej temperaturze należy wysuszyć dany ciuch. Jedna kropka oznacza suszenie w niskiej temperaturze, a dwie w normalnej.
Niektóre z symboli posiadają także linie. Jedna oznacza suszenie w cyklu przeznaczonym do tkanin tekstylnych, a dwie zalecają suszenie w programie dla materiałów delikatnych.
Ta kategoria symboli jest dla większości z nas najbardziej czytelna. Przekreślone żelazko oznacza, że danego ubrania nie można prasować. Kropki na ikonie żelazka to z kolei podpowiedź o temperaturze prasowania danego materiału. I tak, np. jedna kropka wskazuje prasowanie w temperaturze nie wyższej niż 110 stopni, dwie nie większej niż 150, a trzy 200.
A Ty zwracasz uwagę na symbole prania na metkach Twoich ubrań? Jeśli nie to warto przynajmniej raz sprawdzić, czy któregoś ciuchu nie pielęgnujemy i nie pierzemy źle. Pomoże Ci to na dłużej cieszyć się jego pięknym wyglądem.