Data publikacji:

Okrycie wierzchnie ślubne: jakie warto wybrać? Co pasuje do sukni ślubnej?

Dzień ślubu zbliża się wielkimi krokami, a ty wciąż szukasz idealnego okrycia wierzchniego? Bez względu na to, kiedy planujesz wesele, z pewnością przyda ci się narzutka, żakiet lub szal, które ochronią cię przed nieprzewidywalną pogodą. Będą też fantastyczną ozdobą, która doda strojowi jeszcze więcej uroku. Jak wybrać najlepsze okrycie wierzchnie ślubne? Powinno być dopasowane do sukni, pory roku i twoich upodobań. Możliwości jest bardzo wiele, pozostaje jedynie z nich skorzystać, żeby w dniu ślubu prezentować się zjawiskowo, bez względu na pogodę.
Okrycie wierzchnie ślubne

Okrycie wierzchnie ślubne – kiedy warto je mieć?

Żyjemy w kraju o zmiennej pogodzie, a ślub planuje się zwykle z bardzo dużym wyprzedzeniem. Te dwa fakty prowadzą do prostego wniosku – wraz z suknią koniecznie zaopatrz się w okrycie wierzchnie ślubne. Dzięki temu unikniesz poszukiwania na ostatnią chwilę dopasowanego do sytuacji płaszcza, bolerka czy żakietu. Żeby uroczystość i wesele przebiegły bez zakłóceń, muszą być dokładnie zaplanowane. Nie daj się zaskoczyć niespodziewanej zmianie temperatury. Mając dużo czasu przed wielkim dniem, z pewnością znajdziesz idealne okrycie, które pozwoli ci skupić się podczas ślubu i wesela na tym, co najważniejsze, nawet kiedy na dworze będzie chłodno.
Okrycie na ślub nie musi oznaczać grubego płaszcza. Jeżeli wychodzisz za mąż latem, wystarczy ci lekkie bolerko, chusta lub narzutka. Oprócz swojej podstawowej funkcji będą one również bardzo estetycznym dodatkiem do stroju, który doda ślubnej stylizacji wdzięku i lekkości.

Jak wybrać okrycie na ślub?

Decydując o tym, jakie okrycie wierzchnie ślubne wybrać, musisz zastanowić się, jak dokładnie będzie wyglądał ten ważny dzień i jakiego typu wesele planujecie. Zanim przystąpisz do poszukiwania konkretnego płaszcza lub bolerka, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:
  • Jaka będzie pora roku? To z oczywistych względów podstawowa kwestia, zupełnie inny typ okrycia sprawdzi się zimą i latem.
  • Czy planujesz ślub kościelny? W grubych murach kościołów bywa chłodno nawet latem, w urzędzie okrycie zostawisz w szatni.
  • Czy wesele odbędzie się w plenerze? Impreza w ogrodzie, na plaży lub przy ognisku rządzi się zupełnie innymi prawami niż odbywająca się na sali. Wieczorem prawdopodobnie konieczne będzie otulenie się, choćby lekkim okryciem wierzchnim ślubnym.
  • W jakim stylu planujesz się ubrać na ślub? Niezwykle popularny jest styl romantyczny, ale być może chcesz wyglądać formalnie lub wyjątkowo skromnie.
  • Czy zamierzasz nosić wybrany płaszcz lub szal również po ślubie, czy też ma to być zakup na ten jeden wyjątkowy dzień?

Szale i chusty jako okrycie na ślub

Jeżeli planujesz ślub latem, jako okrycie na suknię ślubną możesz wykorzystać zwiewne szale i chusty. To bardzo praktyczne rozwiązanie oferuje dużą dowolność, umożliwi ci osłanianie się przed powiewami wiatru lub palącym słońcem. Subtelny charakter tych prostych dodatków doda stylizacji dziewczęcego, eterycznego uroku.
Jaki szal sprawdzi się jako okrycie na ślub do tradycyjnej sukni? Przede wszystkim klasyczny biały lub écru. Te kolory nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą dobrym wyborem. Możesz również sięgnąć po inne stonowane barwy, sprawdzą się zwłaszcza odcienie beżu oraz pudrowy róż. Nie mniej istotny jest materiał chusty. Pięknie będzie prezentowała się zarówno cienka, lejąca się tkanina, jak i koronka lub sztuczne futerko. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać, oraz od stylu sukni ślubnej.

Bolerko lub narzutka – lekkie okrycie na suknię ślubną

Szal jest praktycznym okryciem wierzchnim ślubnym, jednak nie sprawdzi się u każdej panny młodej. Z pewnością wymaga pewnej zręczności, trzeba go umiejętnie zawiązać i kontrolować jego ułożenie, żeby prezentował się nienagannie przez cały czas. W obliczu stresu związanego z uroczystością może to być trudne. Z tego punktu widzenia lepiej wybrać rozwiązanie, które po założeniu nie będzie wymagało więcej uwagi. Czy bolerko jest dobrym okryciem na suknię ślubną? Tak – jest ponadczasowe, eleganckie i pięknie prezentuje się zarówno na bogato zdobionej, jak i prostej kreacji. Dzięki niemu możesz zasłonić w kościele plecy i ramiona, a także uczynić swoją stylizację jeszcze bardziej elegancką.

Okrycie wierzchnie na ślub zimą i jesienią

W okresie jesienno-zimowym problem okrycia wierzchniego na ślub nabiera dużej wagi, ponieważ można mieć całkowitą pewność, że będzie ono niezbędne. Najlepiej sprawdzi się elegancki płaszcz. Wybór odpowiedniego fasonu nie jest taki prosty, mowa bowiem o ubraniu, które bez wątpienia będzie zwracało na siebie uwagę, powinno więc być wybrane z równą starannością co suknia.
Płaszcz, który ma być okryciem wierzchnim ślubnym, powinien być dopasowany do kroju sukienki. Jeśli zdecydujesz się na fason maxi, najlepiej, jeśli będzie on podkreślał talię, na przykład wiązaniem. Dzięki temu zyskasz zgrabniejszy wygląd, bez względu na figurę. Zbyt luźny fason długiego płaszcza założony do obszernej sukni w stylu księżniczki z pewnością doda ci kilogramów.
Częstym wyborem na zimowy ślub są krótkie płaszcze lub kurteczki, na przykład wykonane ze sztucznego futra. Pasują one doskonale do eleganckich sukni, nie zakrywają ich całkowicie i zapewniają komfort cieplny. Jeżeli wychodzisz za mąż wczesną jesienią, zamiast kurtki czy płaszcza możesz również zdecydować się na klasyczne marynarki i żakiety z nieco grubszego materiału.
Najczęściej wybieranymi kolorami są oczywiście biel oraz écru. Ważne, żeby zarówno okrycie wierzchnie, jak i suknia ślubna były dobrane kolorystycznie do twojej cery i typu urody. Wbrew pozorom, biel może mieć ciepły lub chłodny odcień, a dobry wybór sprawi, że cera będzie wyglądała promiennie i zdrowo.
Zdjęcie: wolfhound9111/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym