Data publikacji:

Peeling przed czy po goleniu?

Wiele kobiet, chcąc ogolić wybraną część ciała, decyduje się również na peeling. O ile jego korzyści dla zdrowia i wyglądu skóry są zrozumiałe, to wątpliwości budzi czas wykonania zabiegu. Kiedy robić peeling – przed czy po goleniu? Jakie znaczenie ma robienie go przed usuwaniem zbędnego owłosienia, a jakie po depilacji? Dlaczego stosowanie peelingu jest ważne? Na te i inne pytania związane z czasem wykonywania peelingu odpowiemy w dalszej części artykułu.
Applying body scrub or peeling on legs

Dlaczego stosowanie peelingu jest ważne?

Peeling to zabieg kosmetyczny, którego głównym celem jest usunięcie martwego naskórka. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej miękka w dotyku. Regularnie stosowany sprawia, że skóra jest zdrowsza i wydaje się młodsza dzięki wygładzaniu drobnych zmarszczek i nierówności. Jednak to nie wszystkie korzyści płynące z jego stosowania. Usunięcie martwego naskórka umożliwia również lepsze wchłanianie kosmetyków i tym samym zwiększona jest ich skuteczność. W kontekście golenia peeling przed czy po goleniu ma również jeszcze jedną ważną zaletę: zapobiega wrastaniu włosków.
Czytaj również: Krem BB – co to?

Peeling skóry – na co uważać?

Jeśli chcesz z peelingu czerpać wyłącznie korzyści, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie stosuj peelingu zbyt często. Wystarczy raz na kilka dni (np. raz w tygodniu) przed lub po goleniu. Zbyt częsty peeling może bowiem prowadzić do podrażnienia skóry.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj peelingu i rodzaj skóry. Peelingi mechaniczne (z drobinkami) nie sprawdzą się przy skórze wrażliwej, suchej i skłonnej do podrażnień, ale mogą być dobrym pomysłem dla skóry tłustej. Z kolei peelingi chemiczne (z kwasami AHA/BHA) lepiej sprawdzą się w przypadku skór problematycznych i wrażliwych, pod warunkiem, że będą stosowane zgodnie z zaleceniami.

Jak poprawnie wykonać peeling?

Nałóż peeling na wilgotną skórę, a następnie kolistymi ruchami delikatnie rozprowadzaj go po skórze. Skoncentruj się przede wszystkim na miejscach, które zamierzasz golić lub już ogoliłaś. Masaż skóry wykonuj co najmniej 2–3 minuty lub stosuj się do instrukcji podanych na opakowaniu. Na koniec spłucz produkt ciepłą wodą i osusz skórę ręcznikiem.

Najpierw peeling czy golenie?

Zastanawiasz się, czy stosować peeling przed, czy po goleniu? Poznaj korzyści płynące z obu metod.

Peeling przed goleniem

Peeling stosowany przed goleniem usuwa martwe komórki naskórka, dzięki czemu ostrze maszynki do golenia ma lepszy kontakt z powierzchnią skóry, a to z kolei prowadzi do dokładniejszego i bardziej efektywnego golenia. Peeling zmniejsza również ryzyko wrastania włosków, a także lepiej przygotowuje skórę do usuwania zbędnego owłosienia.

Peeling po goleniu

Peeling po goleniu pomoże skutecznie usunąć resztki produktów do golenia, takich jak kremy, żele lub pianki, które pozostawione na skórze mogą zatykać pory. Zabieg ułatwi utrzymanie gładkiej skóry bez szorstkości, a także poprawi wchłanianie nawilżających i łagodzących produktów pielęgnacyjnych. Pamiętaj jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy: nie stosuj peelingu skóry bezpośrednio po goleniu. Odczekaj kilka godzin, aby dać skórze czas na regenerację. Golenie może wywołać mikrouszkodzenia, a peeling może je pogłębić

Peeling przed czy po goleniu – nasza rekomendacja

Chociaż stosowanie peelingu zarówno przed, jak i po goleniu to dobry pomysł, rekomendujemy jednak wykonanie go przed usuwaniem zbędnego owłosienia. Dzięki peelingowi przed goleniem łatwiej będzie usunąć również mniej widoczne na pierwszy rzut oka owłosienie. Unikniesz także dodatkowego uszkodzenia skóry wystarczająco podrażnionej samym goleniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus