Data publikacji:

​Poliester – co to za materiał? Zalety i wady poliestru

Poliester to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w branży odzieżowej. Z jego pomocą produkowane są wszystkie elementy garderoby, a także dodatki oraz domowe tekstylia. Jednocześnie, poliester to bez wątpienia tkanina najbardziej demonizowana. Czy rzeczywiście na jego temat nie można powiedzieć nic dobrego?
Poliester – co to

​Poliester – jaki to materiał?

Poliester to włókno syntetyczne pozyskiwane na drodze procesów chemicznych. Nie występuje w przyrodzie, a do jego produkcji wykorzystywane są m.in. pochodne ropy naftowej. Cechuje się śliską, gładką powierzchnią, lekkim połyskiem i dużą elastycznością.
Poliester pierwszy raz pojawił się na początku lat 40., kiedy to był reklamowany jako materiał odporny na zagniecenia. Jego wynalezienie wywołało na rynku odzieżowym rewolucję; konsumenci bardzo docenili ubrania, które nie wymagały starannego prasowania czy troskliwych zabiegów pielęgnacyjnych. Szybko okazało się, że poliester ma swoje ciemne strony.

​Czy poliester to dobry materiał?

W ostatnim czasie poliester przedstawiany jest niemal wyłącznie w złym świetle. Przemawiają za tym zarówno jego właściwości, jak i sposób pozyskiwania.
  • Poliester to materiał, który nie zapewnia skórze termoregulacji, dlatego nie jest komfortowy w noszeniu podczas wysokich temperatur. Wzmaga pocenie i przykleja się do skóry, co wygląda nieestetycznie.
  • Poliester, jako włókno syntetyczne, intensywnie się elektryzuje.
  • Niektórzy sądzą, że poliestrowe ubrania wyglądają tanio i tandetnie.
  • Produkcja poliestru nie pozostaje bez wpływu na środowisko: podczas tworzenia włókna zużywane są duże ilości energii oraz emituje się mnóstwo szkodliwych gazów.
  • ​Czy poliester ma jakiekolwiek zalety?

    Mówiąc o tym, jakim materiałem jest poliester, niesprawiedliwie byłoby pominąć jego pozytywy. Zgadza się – demonizowana tkanina ma także zalety.

    ​Poliester jest szybkoschnący

    Poliester cechuje się niską chłonnością, dlatego ubrania z niego wykonane schną naprawdę szybko. Z tego powodu włókna poliestrowe spotkamy w większości ubrań sportowych.

    ​Jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji

    Ubrania z poliestru są elastyczne, odporne na mechacenie i blaknięcie. Łatwo usunąć z nich zabrudzenia i nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Plamy z poliestru można usunąć nawet w chłodnej wodzie. Ponadto ubrań poliestrowych nie trzeba prasować.

    ​Niska cena

    Ubrania poliestrowe często prezentują się równie efektownie, co te wykonane z naturalnych włókien. Poliester często świetnie imituje satynę lub jedwab, przy czym pozostaje o wiele łatwiejszy w pielęgnacji. Jest również znacznie tańszy.

    ​Podlega recyklingowi

    Odzież z poliestru może być przetwarzana wielokrotnie, co jest wykorzystywane przez wiele marek odzieżowych.

    ​Poliester kontra włókna naturalne

    Wielu osobom wydaje się, że ubrania z materiałów naturalnych z góry deklasują poliester. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak się to wydaje. Owszem – poliester ma swoje wady i nie pozostaje bez szkodliwego wpływu na środowisko. Trzeba mieć jednak świadomość, że nawet bawełna czy szlachetny jedwab mogą szkodzić środowisku.
    Pamiętajmy, że produkcja ubrań jedwabnych, lnianych czy bawełnianych wymaga zastosowania szkodliwych dla natury substancji. Mowa oczywiście o środkach ochrony roślin, pestycydach czy nawozach. Rośliny będące źródłem włókien wymagają również ogromnych ilości wody. Sama produkcja odzieży wiąże się z zastosowaniem wielkich ilości prądu. Można więc powiedzieć, że stuprocentowo ekologicznym rozwiązaniem byłoby jedynie ręczne szycie ubrań z tkanin, które powstały z roślin hodowanych całkowicie ekologicznie.
    Jeśli chodzi o funkcjonalność naturalnych tkanin, z poliestrem wygrywają przede wszystkim pod względem komfortu noszenia. Bawełna, len czy jedwab pozostają delikatne dla skóry i przewiewne. Są jednak trudniejsze w konserwacji, ponieważ wymagają konkretnych detergentów, temperatury prania i technik suszenia. Zawsze trzeba je również prasować.

    ​Złoty środek – odzież z włókien mieszanych

    Konsensusem mogą okazać się ubrania, do których produkcji zastosowano zarówno włókna syntetyczne, jak i naturalne. Przykładowo, poliester w połączeniu z bawełną stworzy materiał o dobrej przewiewności i wytrzymałości, niewymagający starannego prasowania. Sztuczne włókna są obecnie łączone z różnymi naturalnymi tkaninami, czego efektem jest przyjemna w noszeniu, funkcjonalna odzież.
    Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, że zawartość poliestru w ubraniu powinna być mniejsza od zawartości włókien naturalnych.

    ​Ekologiczna szafa – jak ją zbudować?

  • Zminimalizuj odzieżowe zakupy – kupuj mniej ubrań, a zamiast na ilość, postaw na jakość.
  • Zwracaj uwagę na metki ze składem – nie muszą go stanowić wyłącznie naturalne włókna, jednak powinny występować w przewadze.
  • Zainteresuj się pojęciem szafy kapsułowej i wybieraj ponadczasowe ubrania, które nie wyjdą z mody za kilka miesięcy.
  • Nie obawiaj się ubrań z drugiej ręki – w second handach często można znaleźć prawdziwe perełki w świetnych cenach. To tanie i bardzo ekologiczne.
  • ​Poliester – podsumowanie

    Choć poliester przedstawiany jest głównie w negatywnym kontekście, warto pamiętać o tym, że w rzeczywistości produkcja wszystkich tkanin jest szkodliwa dla środowiska. Aby je wesprzeć, warto kupować odzież rozważnie, z myślą o noszeniu jej przez więcej niż jeden sezon. Kupuj mniej ubrań, cechujących się za to wysoką jakością.
    Zdjęcie: Evanto Elements