Data publikacji:

Jak pozbyć się łupieżu?

Borykasz się z uporczywym łupieżem? Dolegliwość ta może być spowodowana chorobami skóry, problemami hormonalnymi czy też używaniem niewłaściwych kosmetyków. Nieleczona może nawet prowadzić do łysienia. Jak pozbyć się łupieżu? Sprawdź nasze skuteczne sposoby!

jak pozbyć się łupieżu

Łupież – objawy i przyczyny

Łupież to powszechnie występująca choroba skóry głowy. Jej głównym objawem jest intensywne złuszczanie się naskórka tej części ciała. Suche, białe łuski często wręcz osypują się z włosów. Łupieżowi zwykle towarzyszy łojotok, a także świąd skóry głowy. Nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do przedwczesnego łysienia, dlatego tak ważne jest, aby poznać skuteczne sposoby, jak pozbyć się łupieżu.

Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu – suchy oraz tłusty. Pierwszy typ występuje znacznie częściej. Łupież tłusty natomiast objawia się występowaniem grubych, żółtawych łusek oraz strupów, a także silnym świądem.

Istnieje wiele przyczyn łupieżu. Może mieć podłoże genetyczne, być wynikiem nieprawidłowej diety lub stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Oto niektóre popularne czynniki, które mogą przyczynić się do powstania lub nasilenia dolegliwości:

  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • alergie,
  • egzema,
  • grzybica skóry głowy,
  • problemy hormonalne,
  • długotrwały stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • nieodpowiednia higiena,
  • używanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • niska wilgotność w mieszkaniu,
  • przesuszanie skóry głowy,
  • nadużywanie alkoholu.

Aby pozbyć się łupieżu, najpierw należy zidentyfikować jego przyczynę. Jeśli to możliwe, wyeliminuj czynnik, który wywołał dolegliwość. Następnie koniecznie przystąp do odpowiedniego leczenia i zapobiegania nawrotom, tak aby łupież nie uprzykrzał ci więcej życia.

Sprawdź również, jakie oleje do włosów wybrać.

Co na łupież? Dobry szampon to podstawa

Dobry szampon to najważniejszy element terapii łupieżu oraz zapobiegania nawrotom. Jaki produkt wybrać? Jeżeli dolegliwość jest spowodowana zakażeniem grzybiczym, koniecznie sięgnij po kosmetyk zawierający składniki aktywne o działaniu przeciwgrzybiczym, np. ketokonazol, klimbazol, cyklopiroksolaminę, pirytionian cynku czy siarczek selenu.

Substancje te hamują rozwój grzybów i zabijają ich komórki, ponadto likwidują łojotok i niwelują swędzenie skóry. Do takich szamponów należą m.in. Pirolam, Zoxin-Med czy Selsun Blue.

Inną grupą składników aktywnych na łupież są naturalne substancje o działaniu odkażającym, przeciwzapalnym, oczyszczającym i przeciwgrzybiczym. Można do nich zaliczyć np. olejek z drzewa herbacianego, biosiarkę czy ekstrakt z brzozy.

Jak pozbyć się łupieżu? W szamponach warto szukać również tak zwanych substancji cytostatycznych, które zmniejszają tempo odnawiania się komórek naskórka. Dzięki temu wolniej się namnażają i mniej intensywnie łuszczą. Najpopularniejszym składnikiem tego typu jest dziegieć brzozowy, ichtiol oraz inne dziegcie.

Składniki keratolityczne natomiast zmiękczają zrogowaciały naskórek i przyspieszają jego usuwanie. Należą do nich np. kwas salicylowy, mocznik, siarka. Ponadto w szamponach przeciwłupieżowych szukaj składników nawilżających i pielęgnujących skórę. Sięgnij po produkt zawierający witaminy A i E, d-panthenol, alantoinę oraz naturalne oleje.

Co na łupież? Odpowiednia dieta

Walkę z łupieżem warto wspomóc odpowiednią dietą. Przede wszystkim ogranicz spożycie alkoholu. Nie od dziś wiadomo, że negatywnie wpływa on na stan skóry. Mocno ją wysusza, przez co wzmaga się produkcja łoju. Zrezygnuj również z częstego spożywania słodyczy oraz fast foodów. Na pewno nie przyniosą nic dobrego twojej skórze.

Dieta na łupież powinna obfitować w produkty zawierające witaminy A, E oraz z grupy B. Postaw na świeże warzywa i owoce. Nie zapominaj o zdrowych tłuszczach, które znajdują się np. w orzechach i pestkach. Spożywaj również produkty bogate w makro i mikroelementy, takie jak wapń, cynk, magnez, potas czy żelazo.

Możesz jeść sery (o ile nie masz alergii na mleko), białe mięso, ryby i pełnoziarniste produkty. Zdrowa, zbilansowana dieta pomoże ci zniwelować łupież i zapobiec jego nawrotom.

Co na łupież tłusty?

Co stosować na łupież tłusty? Dolegliwość ta często spowodowana jest grzybicą skóry głowy, która wywołuje łojotokowe zapalenie skóry. Do jej wystąpienia mogą przyczyniać się również zmiany hormonalne oraz niewłaściwa higiena.

Jeśli podejrzewasz u siebie łupież tłusty, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, który określi prawdopodobną etiologię choroby i przepisze odpowiednie leki. W przypadku zakażenia grzybiczego, lekarz może zalecić preparaty doustne oraz specjalny szampon zawierający w składzie ketokonazol lub inne substancje czynne działające przeciwgrzybiczo.

Leczenie łupieżu tłustego wspomóc może stosowanie olejku z drzewa herbacianego czy też szamponu z kwasem salicylowym.

Domowe sposoby na łupież

Jakie są domowe sposoby na łupież? Klasyczne, babcine metody może nie zastąpią profesjonalnego szamponu, ale mogą wspomóc kurację i zapobiec nawrotom dolegliwości. Świetnym sposobem są regularne masaże skóry głowy z dodatkiem naturalnego oleju, np. kokosowego, rycynowego lub oliwy.

Dobrze sprawdzą się również naturalne napary, np. z pokrzywy lub tymianku. Wystarczy, że zaparzysz wybrane zioła i wystudzoną miksturą polejesz umyte włosy. Naparu nie trzeba spłukiwać. Powtarzaj zabieg regularnie, a na pewno szybko zobaczysz efekty.

Zdecydowanie warto wzbogacić swój szampon do włosów olejkiem z drzewa herbacianego. Możesz także wykonać domową maseczkę na włosy z zielonej glinki, soku z cytryny oraz żółtka. Sposób ten sprawdzi się, jeżeli zmagasz się z łupieżem suchym.

Podczas codziennej pielęgnacji włosów z łupieżem, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Nie używaj gorącej wody oraz gorącego nawiewu z suszarki. Zrezygnuj ze stosowania zapychających odżywek. Pamiętaj również o regularnym myciu szczotki lub grzebienia. Odpowiednia higiena to podstawa walki z dolegliwością.

Autorka: Olga Wacholc