Data modyfikacji:

Lata 70. Moda PRL wraca w sukienkach i innych strojach

Moda PRL wraca do łask! Oryginalne, niepowtarzalne ubrania z tamtej dekady są znów modne w obecnym sezonie. Czym charakteryzowała się moda z okresu PRL-u oraz inne style królujące w latach 70. – disco, hippie oraz punk? Sprawdź w artykule!
moda lata 70

Lata 70. Moda i trendy

Lata 70. ubiegłego wieku nie bez przyczyny nazywa się szalonymi. W dekadzie tej nastąpiła prawdziwa rewolucja w modzie. Kobiety i mężczyźni mogli zacząć wyrażać siebie poprzez ubiór. Królowała oryginalność oraz wolność. Błyszczące materiały, luźne spodnie, kwieciste koszule i nietypowe fasony – w latach 70. można było pozwolić sobie na zdecydowanie więcej, nie stosując się do sztywnej etykiety. Trend ten widać było również w Polsce. Moda z PRL-u różniła się nieco od trendów zachodnich, jednak również cechowały ją rewolucyjność i swoboda.

Moda z lat 70. powraca do trendów sukcesywnie co jakiś czas, wciąż stanowiąc źródło inspiracji dla wielu osób na całym świecie i w naszym kraju. W tym okresie królowało kilka różnych stylów, które opisujemy szczegółowo w artykule:
  • moda PRL,
  • styl disco,
  • styl hippisowski,
  • styl glam rock i punk.
Zobacz także: Moda lata 60.

Sprawdź je wszystkie i zainspiruj się!

Moda PRL – lata 70. w Polsce

Lata 70. w Polsce były czasem modowych rewolucji. Choć nie wszystkie trendy z Zachodu miały szansę przeniknąć do komunistycznego państwa, Polki starały się, jak mogły. Przede wszystkim powszechną rzeczą stało się noszenie spodni przez kobiety, co we wcześniejszych dekadach nie było tak mile widziane. Modne ubrania można było kupić w Pewexach oraz miejskich sklepach i na bazarach.

Obowiązkowym elementem stylu lat 70. w Polsce był jeans. Jeansowe spodnie i kurtki w przeróżnych fasonach królowały na ulicach. Kobiety nosiły również kombinezony przypominające nieco ubrania robocze. Mówiąc o spodniach w szalonych latach 70., nie można zapomnieć o dzwonach. Ich cechą charakterystyczną jest nogawka mocno rozszerzająca się ku dołowi. Wszystkie wymienione fasony spodni spotkać można obecnie w sklepach odzieżowych. Przeżywają prawdziwy renesans!
Stroje z lat 70. były często zrobione z luźnych, wygodnych materiałów. Jeśli chodzi o wzory, królowały kwiaty, motywy roślinne oraz ludowe. Była to zasługa stylu hippisowskiego. Ubrania miały często rozcięcia, falbanki czy też bufiaste rękawy.

Modne były również tuniki oraz chusty na głowy. W modzie z PRL-u królowały także ubrania z włóczki. Chusty, bluzki czy kamizelki wykonane z tego materiału prezentowały się wyjątkowo i oryginalnie. Ponadto pod koniec dekady w pubach i klubach zaczął królować styl disco. Opisujemy go szerzej w dalszej części artykułu.
Jeśli chodzi o buty, w latach 70. w Polsce modne były trampki, chodaki, sandały na korku lub drewnianej podeszwie, a także koturny i nieco kontrowersyjne platformy. Kobiety lubiły mocny makijaż, często decydowały się na trwałą ondulację lub fantazyjne upięcia włosów.

Moda PRL – stroje DIY

W czasach PRL-u dość trudno było dostać w sklepach modne ubrania. Kobiety, które nie miały np. rodziny za granicą lub nie były zbyt zamożne, musiały same sobie radzić, aby wyglądać stylowo – a szło im to znakomicie. Wiele osób szyło sobie ubrania lub przerabiało metodą DIY. Panie, które nie miały krawieckich umiejętności, często oddawały materiały lub stare ciuchy do krawcowej, aby stworzyła dla nich oryginalne i niepowtarzalne sztuki.
Chcesz zainspirować się modą z PRL-u? Uszyj sobie wymarzone ubranie na maszynie lub przerób starą koszulkę czy sukienkę na zupełnie nowy model. Jedno jest pewne – będziesz mieć rzeczy jedyne w swoim rodzaju.

Moda PRL – spódnice i sukienki z lat 70.

Jakie spódnice i sukienki były modne w PRL-u? Przede wszystkim królowały rozkloszowane, luźne fasony. Trend ten pochodził ze stylu hippie. Najmodniejszym wzorem były kolorowe kwiaty, jednak spotkać można było również groszki, kratkę czy po prostu ubrania z gładkiego materiału. Sukienka w latach 70. musiała być wygodna, nie mogła krępować ruchów i przeszkadzać w zabawie czy wykonywaniu codziennych czynności.

Jeśli chodzi o długość, najmodniejsze były spódnice i sukienki maxi oraz midi. Kreacje mini zyskały szczególną popularność wśród fanów stylu disco, jednak wielu konserwatywnych członków społeczeństwa krzywo patrzało na tak odważne kreacje.

Moda z lat 70. – styl disco

Styl disco często utożsamiany jest z szalonymi latami 70. Trend ten został doskonale zobrazowany w kultowym filmie „Gorączka sobotniej nocy”. Niezwykle modne były spódniczki mini, błyszczące koszule oraz zdobione sukienki. Na imprezy kobiety ubierały często buty na koturnie i cekinowe suknie. Panował szał nie tylko na cekiny, lecz także na plisy, falbanki i połyskujące materiały.
Kobiety i mężczyźni wybierali szałowe ubrania głównie na dyskoteki. Panie stawiały na spódniczki mini lub błyszczące spodnie, a do tego często dobierały krótkie bluzeczki – tzw. crop topy. Bluzki te stały się znowu modne kilka lat temu. Wybierasz się na imprezę? Spraw sobie koniecznie krótką koszulkę lub sukienkę w cekiny. Ubrania te nieustannie robią wrażenie!

Moda z lat 70. – styl hippie

W latach 70. ludzie coraz chętniej zwracali się ku naturze i przyrodzie, czego wyrazem był styl hippisowski. Pojęcie „hippie” nie odnosiło się jednak tylko do ubrań, ale przede wszystkim do konkretnego stylu życia. Hippisi byli pacyfistami miłującymi wolność i naturę, nie znoszącymi schematów i sztywnych zasad.
Styl hippie w modzie wyróżniał się stosowaniem naturalnych materiałów i luźnych, wygodnych fasonów. Najpopularniejszym wzorem były kwiaty oraz inne motywy roślinne, królowały żywe kolory i motywy etniczne. Często ubrania zdobiły frędzle, koronki czy sznureczki. Ze stylu hippisowskiego wziął się bardzo modny obecnie styl boho. Stroje w tym klimacie znajdziesz praktycznie w każdej sieciówce!
Autor: Olga Wacholc