Dobrze dobrany stanik jest w stanie nie tylko unieść biust, lecz także optycznie pomniejszyć go lub powiększyć i sprawić, że ubrania będą wyglądać znacznie atrakcyjniej. Jakie są rodzaje biustonoszy? Który z nich wybrać? Sprawdź w artykule!
Dobrze dobrany stanik potrafi zdziałać cuda – wie o tym każda kobieta. Odpowiedni biustonosz jest w stanie optycznie powiększyć lub pomniejszyć piersi, unieść je i nadać im kształt. Niektóre fasony nadają się do uprawiania sportu, inne będą świetnie pasować do głębokich dekoltów czy bluzek bez ramiączek.
Niestety źle dobrany model może doprowadzić do zniekształcenia biustu, a nawet powodować bóle pleców. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać fason idealny dla siebie. Poszczególne rodzaje staników spełniają wymagania kobiet o różnych potrzebach, typach sylwetki czy wielkości biustu.
Większość biustonoszy składa się z kilku części – miseczek, mostka (środkowego elementu łączącego miseczki), ramiączek, taśmy podtrzymującej oraz taśmy tylnej z zapięciem. Niektóre mogą być wyposażone również w fiszbiny czy koronki.
Dla kogo przeznaczone są poszczególne rodzaje biustonoszy? Poniżej opisujemy najpopularniejsze fasony z nazwami i podpowiedziami, kto powinien zwrócić na nie uwagę!
Biustonosz usztywniany ma sztywne miseczki zrobione ze specjalnej pianki. Nie zawiera za to wkładek powiększających, w przeciwieństwie do modelu push-up. Często ma także fiszbiny, które podtrzymują biust. Ten rodzaj stanika sprawdzi się zarówno u pań o małym, jak i bardzo dużym biuście.
Stanik półusztywniany zazwyczaj składa się z usztywnianego dołu z pianki lub fiszbin oraz miękkiej góry z koronki. Świetnie sprawdzi się u pań o małym i średnim biuście.
Push-up to jeden z najpopularniejszych rodzajów staników. Składa się zwykle z fiszbin oraz usztywnianych miseczek wypełnionych piankowym wkładem, który sprawia, że piersi wydają się większe. Z tego powodu stanik ten jest często wybierany przez panie o małym biuście.
Miękkie staniki nie mają sztywnej pianki ani powiększających biust wkładów. Są uszyte z delikatnego materiału, np. z koronki lub bawełny, który dopasowuje się do naturalnego rozmiaru piersi. Często biustonosze te są prześwitujące. Czasem mogą zawierać fiszbiny. Sprawdzą się u kobiet o małym i średnim biuście.
Biustonosze bezszwowe to idealny wybór pod obcisłe bluzki i sukienki. Są wykonane z elastycznej gąbki lub innej tkaniny i nie zawierają żadnych przeszyć ani koronek, które mogłyby być widoczne pod ubraniami.
Bardotka to rodzaj stanika z poziomą linią górną, który jest w stanie utrzymać się na ciele bez ramiączek. Z tego powodu ramiączka są zazwyczaj odpinane. Pięknie podkreśla i podtrzymuje biust. Fason ten doskonale nadaje się pod suknie ślubne i wieczorowe bez ramiączek i rękawów.
Balkonetka jest kolejnym bardzo popularnym rodzajem stanika. To fason średnio zabudowany, który nadaje się do głębszych dekoltów. Podtrzymuje i podkreśla piersi, świetnie sprawdzi się do wszelkich codziennych stylizacji.
Plunge to stanik z niskim mostkiem i bardzo wyciętymi, ukośnymi miseczkami. Doskonale nadaje się do wszelkich bluzek i sukienek z głębokim dekoltem w kształcie litery V.
Bandeau wyglądem przypomina szeroką opaskę. Miseczki nie są widoczne, gdyż są zrównane wysokością z mostkiem stanika. Ten typ biustonosza w wersji bez ramiączek doskonale sprawdzi się do bluzek i sukienek nie zawierających ramiączek. Poza tym latem może być noszony do spodni w formie crop topu.
Staniki sportowe mocno ściskają biust, a jednocześnie nie zawierają żadnych fiszbin, zapięć i poduszek, które mogłyby wpijać się w skórę podczas ruchu. Jak sama nazwa wskazuje, doskonale nadają się do uprawiania sportu – tańczenia, biegania, gier zespołowych itp.
Braletka to typ biustonosza nie zawierający fiszbin ani zapięcia – wkłada się go przez głowę, podobnie jak stanik bandeau. Zazwyczaj ma trójkątne, koronkowe miseczki. Prezentuje się seksownie i zmysłowo. Sprawdzi się idealnie u pań o małym biuście.
Półgorset to stanik o znacznie wydłużonej taśmie obwodu, dzięki czemu przypomina wyglądem klasyczny gorset. Może zawierać miseczki dowolnego typu (zarówno push-up, jak i np. miękkie). Wygląda zmysłowo i efektownie, zwłaszcza w zestawieniu z bluzką z głębokim dekoltem z tyłu.
Rodzaj biustonosza należy dobierać, uwzględniając indywidualne potrzeby, wielkość biustu czy typ sylwetki. Aby znaleźć model idealny, przeanalizuj, czego oczekujesz od wymarzonego stanika. Następnie zmierz obwód pod biustem, używając miarki krawieckiej. Delikatnie ściśnij miarkę i zapisz uzyskany wynik. Następnie od liczby odejmij 3 i zaokrąglij w dół do najbliższego rozmiaru. Przykładowo, gdy twój obwód pod biustem wynosi 79 cm, po odjęciu 3 uzyskujesz liczbę 76, a więc powinnaś szukać staników o rozmiarze 75.
Następnie załóż miękki stanik z cieniutkiego materiału i zmierz obwód biustu, trzymając miarkę jak najbardziej równolegle do podłogi. Od uzyskanego wyniku odejmij rozmiar pod biustem (a więc w naszym przypadku 75). Różnica obwodu biustu i rozmiaru pod biustem określa rozmiar miseczki – im większa jest różnica, tym większa powinna być miseczka. Zazwyczaj jest to:
Stosuj się do zasad zamieszczonych w artykule, a na pewno uda ci się odnaleźć stanik idealny!