Data publikacji:

Skarpety do butów trekkingowych: jakie wybrać?

skarpety trekkingowe
Źle dobrane skarpety do butów górskich potrafią skutecznie uprzykrzyć wędrówkę po najpiękniejszych terenach, jakie kiedykolwiek widziałeś. Skarpety do butów trekkingowych często traktowane są po macoszemu. Wiele osób twierdzi, że solidne buty górskie to podstawa, a skarpetki to rzecz wtórna, więc można założyć przetarte, mocno wychodzone i… jakoś to będzie. Będzie dobrze, gdy noga ci się nie zapoci, kropla deszczu z nieba nie spadnie, a górskie ścieżki zmienią się w równiusieńkie autostrady. Pytanie: czy tego właśnie szukasz w górach? Wybierz dobre skarpety na górskie wycieczki, a dadzą ci komfort nawet podczas długotrwałego trekkingu. 
Skarpety bawełniane zabierz na wieczorny biwak w górach albo… zostaw w domu 
Bawełna świetnie chłonie wilgoć. Szkopuł w tym, że jak noga ci się spoci, to skarpeta w górskim obuwiu pozostanie mokra przez wiele godzin. Latem będzie ci po prostu niewygodnie, a zimą prędko się wychłodzisz. Komfort podczas wycieczki żaden, a zapach spoconej stopy… no cóż – pewnie znajdą się koneserzy :) Bawełniane skarpetki w góry = murowane obtarcia, pęcherze i krew. Zostaw je w domu albo weź na wieczory spędzane w schronisku, na kwaterze albo przy ognisku. Teraz opowiemy ci o tym, dlaczego warto wybrać profesjonalne skarpety do butów trekkingowych, a stare „skary” bawełniane zostawić w zaciszu domowym na czas górskiego trekkingu. 

Dlaczego warto pokusić się o zakup skarpet do butów górskich? 

Przemawia za tym szereg funkcji, jakie pełnią skarpety na górskie wycieczki: 
  • wspierają stabilizację stawu skokowego, 
  • odpowiednio rozkładają obciążenie, 
  • poprawiają amortyzację kroku, 
  • zapobiegają obtarciom, 
  • redukują zmęczenie nóg i stóp, 
  • odprowadzają zbędnie nagromadzoną przy stopie wilgoć, 
  • hamują powstawanie nieprzyjemnych zapachów, 
  • zapewniają komfort termiczny stopie w zależności od pory roku i materiału, z jakiego są wykonane.  

Skarpety do butów trekkingowych – dlaczego to takie ważne? 

Specyficzna budowa, dostosowana do kształtu stopy przy uwzględnieniu wykonywanych przez nią ruchów podczas chodzenia w górach, oraz użyte materiały – to współgra i wpływa na komfort wędrowcy w górskim terenie.  
Jakie cechy mają dobre skarpety do butów górskich? 
  1. Nieuciskające ściągacze – nie blokują przepływu krwi, dzięki czemu noga i stopa mogą dłużej pracować w terenie górskim. Utrzymują przy tym skarpetkę na porządnym miejscu. Zadbaj o to, by skarpety miały odpowiednią wysokość – dopasowaną do stopy oraz obuwia.  
  1. Płaskie szwy – minimalizują ryzyko pojawienia się obtarć i pęcherzy w okolicach palców. 
  1. Zróżnicowana grubość materiału na powierzchni skarpety – grubszy spód, a cieńszy wierzch podnoszą komfort pracy stopy w bucie.  
  1. Oddychająca tkanina – utrzymuje ciepło zimą oraz zachowuje świeżość latem. 
  1. Dopasowana do stopy, a nie do buta. 

Wełniane skarpety do butów trekkingowych – passe czy najlepsze rozwiązanie? 

Jeszcze około dziesięć lat temu popularnym widokiem na szlaku górskim był piechur w klasycznych wełnianych skarpetach, które dziergały podhalańskie babcie. Technologia idzie do przodu, trendy się zmieniają, ludzie szukają wygody i rozwiązań niezawodnych, które idą w zgodzie z naturą.  
Skarpety w góry z wełny merynosów to wisienka na torcie. Na wycieczki górskie najlepsze o każdej porze roku. Latem też? Tak! Producenci odzieży outdoorowej szyją cienkie skarpety górskie z wełny merynosów oraz doskonałe na zimę, grube skarpety na górskie wycieczki z merino wool.  

Skarpety z wełny merino do butów górskich – fenomenalne właściwości na cztery pory roku 

Skarpety do butów trekkingowych z wełny merynosów środowisko górskie przyjęło bardzo przychylnie, a popularność rozwiązania stale rośnie w kręgach górskich zapaleńców. Co sprawia, że wełna merynosów doskonale sprawdza się w skarpetach?  
  • Świetnie reguluje termikę – chłodzi, gdy jest za gorąco, nie dopuszczając do przegrzania, a ociepla w czas chłodu. 
  • Sprawnie odprowadzają wilgoć od stopy i transportują ją za zewnątrz. 
  • Są delikatne dla skóry. 
  • Posiadają właściwości bakteriostatyczne – dzięki nim skarpetki dłużej zachowują świeżość. Nie musisz ich prać po każdym dniu trekkingowym – wystarczy je porządnie wywietrzyć i na drugi dzień są jak nowe. Wełna merino samooczyszcza się. Jest biodegradowalna, nadaje się do recyklingu oraz upcyklingu. 
Producenci stosują domieszkę włókien nylonowych lub elastanu do wełny merynosów celem uzyskania mocniejszej konstrukcji skarpet oraz zwiększenia ich rozciągliwości. 

Wybierz odpowiednią wysokość skarpet do butów górskich 

Dobór wysokości skarpet górskich do butów trekkingowych to szalenie istotna sprawa. Skarpety o średniej długości, czyli takie, które sięgają tuż za kostkę, sprawdzają się do butów podejściowych. Skarpety na górskie wycieczki, sięgające do połowy łydki, to niezastąpiony kompan, gdy wkładasz wysokie buty trekkingowe

Jak dobrać rozmiar skarpety do butów trekkingowych? 

Spora część producentów proponuje skarpety górskie wytwarzane w przedziałach do trzech numerów. To znacznie ułatwia dopasowanie skarpet do rozmiaru stóp. Jeśli jednak nie jesteś pewien, na który model się zdecydować, lepiej postawić na mniejszy. Zbędny luz spowoduje, że korzystanie ze skarpet będzie niekomfortowe. Produkty wysokiej jakości nie kurczą się w praniu ani nie rozciągają w trakcie noszenia.  

Jak poprawnie zmierzyć długość stopy, gdy planujesz zakup skarpet do butów górskich? 

Trzy kroki zaprowadzą cię do prawidłowego zmierzenia stopy. Pamiętaj – skarpetę dobierz do stopy, a nie do butów. 
  1. Postaw stopę na kartce papieru na płaskim podłożu. 
  1. Zaznacz prostopadłe do siebie linie przy pięcie oraz przy najdłuższym palcu. 
  1. Zmierz odległość między tymi liniami.  
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.