Data publikacji:

Styl lat 20. Czym się charakteryzował? Propozycje stylizacji

Moda lat 20. bardzo intensywnie oddziałuje na wyobraźnię kobiet. Świat po I wojnie światowej zmienił się diametralnie, co miało swoje odzwierciedlenie w sposobie ubierania, który przeżył prawdziwą rewolucję. Ruchy emancypacyjne doprowadziły do uzyskania przez kobiety nowych praw, co sprawiło, że po raz pierwszy poczuły się one silne i niezależne. Potrzebowały też wygodnych strojów dopasowanych do nowoczesnego aktywnego stylu życia. Czym charakteryzuje się styl lat 20. i jakie jego elementy sprawdzą się dzisiaj?
styl lat 20

Niezwykły styl lat 20.

W trzeciej dekadzie XX wieku świat stanął na głowie, a razem z nim moda. Panie zapragnęły zerwać z popularnym na przełomie wieków wizerunkiem kobiety ściskającej talię gorsetem, noszącej bujną fryzurę i wymyślne, bogato zdobione kapelusze. Zamiast tego pojawił się charakterystyczny dla stylu lat 20. wygląd chłopczycy i luźne sukienki.
Długie włosy odeszły do lamusa, zamiast nich pojawiły się nowe, krótkie fryzury i popularna stała się grzywka. Codzienne stroje, chociaż pełne klasy, miały być wygodne i wyrażać bunt oraz niezależność. Istniała również oczywiście druga, elegancka i olśniewająca odsłona tej mody, z którą tak często kojarzą się lata międzywojenne. To właśnie wtedy, dzięki Coco Chanel, na salony wkroczyła mała czarna i perły.
Jaki naprawdę był styl lat 20.? Różnorodny, niezwykły, zachwycający i zupełnie odmienny od tego, co znane było wcześniej. Można było podziwiać oszałamiające stroje wieczorowe, zdobione piórami i cekinami, jednak strój codzienny stał się dużo prostszy i bardziej praktyczny niż wcześniej.

Styl elegancki z lat 20.

Gdy myślimy o wczesnym okresie międzywojennym, pojawiają się nam w głowie najczęściej obrazy wieczorowych stylizacji. Eleganckie sukienki na początku dekady sięgały jeszcze ziemi, z czasem stawały się jednak coraz krótsze, najpierw odkrywały kostki, by następnie osiągnąć długość midi. Ich krój był luźny i nie podkreślał charakterystycznych dla kobiecej budowy ciała krągłości ani wąskiej talii. Kreacje miały obniżony stan, odkryte ramiona i okrągły dekolt. Materiały, z których je szyto, były zwiewne, niekiedy błyszczące, popularny był zwłaszcza jedwab.
Powszechne były zdobienia inspirowane wschodnią kulturą, która fascynowała świat zachodni. Jakie elementy dekoracyjne sukienek w stylu eleganckim z lat 20. były popularne? Przede wszystkim pióra, frędzle, plisy, koraliki i hafty. Nieodłącznym elementem ubioru były także dopasowane do nich stylowe dodatki.

Styl lat 20. w modzie codziennej, czyli flapper style

Codzienny styl ubioru lat 20. odbiegał od jego wersji wieczorowej. Bardzo szybko popularność zdobył flapper style, czyli wygląd chłopczycy.Wbrew powszechnej opinii czasy międzywojenne nie były jeszcze momentem zaakceptowania spodni jako elementu stroju kobiecego. Chłopięcy wygląd przejawiał się w promowaniu sylwetki pozbawionej wcięcia w talii, spłaszczaniu klatki piersiowej ciasną bielizną i sięganiu po codzienne sukienki charakterystyczne dla stylu lat 20.
Kreacje charakteryzowały się luźnym, prostym krojem, który nie podkreślał atutów typowej kobiecej sylwetki. Musiały też być swobodne, pozbawione gorsetów i innych dodatków krępujących ruchy. Podobnie jak w przypadku eleganckich sukienek, stopniowo pozwalano sobie na odsłanianie nóg, ostatecznie stroje sięgały kolan. Modne były również spódnice, najlepiej plisowane, które można było łączyć z bluzkami, na przykład zdobionymi charakterystycznym dekoracyjnym kołnierzykiem, a także z prostymi żakietami i kardiganami.

Styl kobiet lat 20. – modne dodatki

Zarówno flapper, jak i styl elegancki lat 20. nie byłyby kompletne bez dopasowanych do stroju dodatków. To one ubarwiały wygląd i stworzyły niepowtarzalny i niezapomniany look, który wciąż odbija się echem w świecie mody.
Jakie dodatki są charakterystyczne dla stylu lat 20.?
  • Opaski proste lub zdobione piórami
  • Sznury pereł
  • Stylowe rękawiczki
  • Szale z futra
  • Cygaretki do palenia
  • Kapelusze cloche, czyli modele bez ronda, przypominające hełm, najczęściej wykonane z filcu
  • Czapki newsboy
  • Pończochy
  • Fryzury w stylu lat 20.

    W trzeciej dekadzie XX wieku kobiety odwróciły się od masywnych fryzur i długich włosów. Zamiast nich wkroczył cały arsenał krótkich cięć, które idealnie pasowały do stylu chłopczycy, podkreślając wewnętrzny bunt i pragnienie wolności.
    Jakie fryzury w stylu lat 20. są najbardziej charakterystyczne? Na początku dekady był to klasyczny bob z prostą grzywką, która nie sięgała dalej niż do linii brwi. Z czasem popularność zyskały również fryzury shingle bob oraz eton crop. To drugie cięcie było wyjątkowo krótkie, włosy były gładko zaczesane na bok z asymetrycznym przedziałkiem.

    Makijaż w latach 20.

    Subtelny do tej pory makijaż, w latach 20. stał się bardzo wyrazisty. Jego znakami rozpoznawczymi były czerwona szminka oraz czarna kredka, którą podkreślano oczy. Make-up uwzględniał również puder oraz róż do policzków. Mocny makijaż doskonale komponował się z eleganckim, pełnym zdobień strojem.

    Styl z lat 20. we współczesnej odsłonie – propozycje stylizacji

    Fascynuje cię styl ubioru lat 20.? Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś również dziś sięgnęła po elementy dla niego charakterystyczne. W twojej garderobie mogą znaleźć się sukienki o typowym, prostym kroju, które w połączeniu z krótką fryzurą i klasycznym sznurem pereł zrobią wrażenie na każdym przyjęciu. Do takiego zestawu dobierz buty zdobione paskiem, na niewielkim obcasie
    Planujesz szaloną imprezę w stylu lat 20. i nie wiesz, co na siebie założyć? Pozwól ponieść się wyobraźni! Postaw na połyskującą ciemną sukienkę midi o luźnym kroju, z odsłoniętymi plecami. Skup się na dodatkach – klimat retro wprowadzą ozdobne rękawiczki, opaska z piórami i szal imitujący futro.
    Lata 20. były fascynującą dekadą i możemy inspirować się nią również na co dzień. Proste sukienki, oksfordki na niskim obcasie i spódnice midi łączone z kardiganem, a do tego charakterystyczny makijaż oraz krótka fryzura z pewnością dodadzą ci niepowtarzalnego uroku.
    Zdjęcie: Masson-Simon/Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym