Data publikacji:

Stylizacje z glanami, czyli jak nosić glany

Glany to kultowe obuwie. Kojarzone z buntem, bezkompromisowością, noszone przez różne subkultury, towarzyszą nam przez kolejne dekady i nic nie zapowiada ich odejścia w cień. W czym zatem tkwi fenomen glanów? Jakie stylizacje z glanami podbijają ulice? Sprawdźmy!
stylizacje z glanami

Historia glanów

Mało kto zdaje sobie sprawę, że glany stworzone zostały na potrzeby ortopedyczne – ich twórca, Klaus Märtens, zaprojektował ten typ obuwia po niefortunnym wypadku, do którego doszło w 1945 roku podczas jazdy na nartach w Alpach Bawarskich. W wyniku upadku lekarz skręcił kostkę. Wówczas zauważył, że na rynku nie ma butów, które zabezpieczałyby kostkę w odpowiedni sposób. Wkrótce zaprojektował glany – odpowiednio usztywnione, sznurowane obuwie z miękką podeszwą.
Początkowo glany kupowane były przez robotników. Następnie fenomen glanów rozszerzył się i obuwie to przyjęło się wśród różnych subkultur. Stały się symbolem nonkonformistycznej postawy młodzieży. Glany również kojarzyły się z subkulturą punków oraz skinheadów. Jak to jednak bywa, grupy przenikały się oraz tworzyły się nowe. Ci, którzy nie utożsamiali się ani z punkami, ani ze skinheadami, również nosili glany na znak braku przynależności do znanych grup społecznych.
Wkrótce noszenie glanów zostało spopularyzowane przez artystów. Zaczęło się od grup rockowych i metalowych. Następnie temat glanów podchwyciły gwiazdy alternatywne, po czym weszły one do mainstreamu.
Nadal glany są rzadkością na czerwonych dywanach, jednak są one zdecydowanie częściej widziane w nurcie high fashion. Osoby interesujące się modą chętnie włączają je do swoich stylizacji. Nie bez powodu – jest to klasyczne obuwie z niebanalną historią. Zręcznie wystylizowane dodają stylizacji charakteru i stanowią silny akcent.

Stylizacje z glanami – mnogość opcji

Obecnie glany możemy zauważyć w wielu modowych konfiguracjach. Możemy zdecydować się na pójście w konkretną estetykę danego stylu bądź zdecydować się na połączenia według własnej inwencji. Dobrze jest móc się inspirować, a inspiracje te przepuszczać przez filtr własnego gustu. Wówczas stylizacja wychodzi modna i na czasie, jednak z nutką indywidualizmu. Przedstawiamy główne style, w których charakterystycznym elementem jest noszenie glanów.

Glany w stylu punk i rock

Glany obecne są w stylu punk i rock od dawna. Noszone z jeansami, czarnymi spodniami, rockowymi koszulkami. W stylu punk znajdziemy więcej kolorów (także neonowych), podczas gdy fani estetyki rock noszą głównie czerń. W tych stylach ważne są również dodatki – ćwieki, kolce, elementy skórzane. Glany możemy wzbogacać o różne kolory sznurówek.
Z estetyki punk oraz rock niedaleko jest również do goth – „goci” noszą zdecydowanie wyższe glany (na przykład do kolan). Grube platformy to również element charakterystyczny dla tego stylu.

Glany jako element stylu utility

Styl utility nawiązuje do początków glanów, gdy używane były (obok przeznaczenia medycznego) jako obuwie robotnicze. Elementy charakterystyczne dla tego stylu to duże kieszenie, kombinezony, płaszcze z kieszeniami i guzikami, zatrzaski. W nurt ten dobrze wpisują się glany, które odpowiadają tematyce utility. Styl ten można zmieszać ze stylem grunge (luźne koszule, przetarte spodnie) bądź pójść w inną stronę i połączyć go z minimalizmem. Minimalistyczne koszulki, a także wykorzystanie jednolitych kolorów, nadają stylowi utility świeżości. Połączenie utility i minimalizmu zyskuje fanów na całym świecie.

Glany jako przeciwwaga delikatności

Glany możemy z powodzeniem nosić również do sukienek i spódniczek. Są przeciwwagą dla subtelnej delikatności, mocnym punktem zwrotnym całej stylizacji. Jeśli zatem chcesz zrównoważyć zwiewność swojej sukienki, załóż do niej glany. Całość zyska zupełnie inny charakter. Fajne stylizacje z glanami charakteryzują się również zwracaniem uwagi na proporcje całej sylwetki. Glany zawsze optycznie „powiększają” dół, nadając stopom ciężkości. Dla równowagi możemy zatem założyć sukienkę mini, na górę zakładając kurtkę oversize. Wówczas góra i dół stylizacji zrównoważą się. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, zwracamy uwagę na elementy, które chcemy dodać bądź uprościć.
Stylizacje z glanami pojawiają się również w nurcie casual. Możemy zatem założyć proste jeansy, płaszcz o prostym kroju i właśnie glany. Jest to połączenie, które pasuje na codzienne wyjście. Jesienne i wiosenne stylizacje z glanami są bardzo wygodne, ponieważ czas ten sprzyja zmiennej pogodzie. Glany natomiast są idealne jeśli chodzi o deszcz i wiatr – są to buty, które rewelacyjnie chronią stopy podczas niepogody.

Glany high fashion

High fashion nie jest określonym stylem. To sztuka umiejętnego łączenia różnych elementów, okraszona własnym gustem. Glany w nurcie high fashion są noszone w wielu zaskakujących konfiguracjach. Osoby „bawią się” modą, zestawiając ze sobą cekiny, minimalistyczne płaszcze, prześwitujące tkaniny, glany, obcasy… Nurt high fashion charakteryzuje się przykładaniem ogromnej wagi do faktur i form. Jest to traktowanie ubrania jak sztuki eksperymentalnej. Glany zdecydowanie są elementem, który jest wykorzystywany do tworzenia niebanalnych stylizacji. Obuwie to zostało zaakceptowane jako klasyk, który jest dobrym elementem do stworzenia ciekawego stroju.
Glany to obuwie, które noszone jest przez wiele subkultur. Ich obecność jednak znacznie wykracza poza utarte ramy konkretnego stylu. Noszone są przez wielu indywidualistów, ale również przez osoby szukające solidnego obuwia, które posłuży na lata. Dla innych osób są natomiast świetną bazą do stworzenia ciekawego stroju. To właśnie z powodu wielu zastosowań oraz tak charakterystycznego, kultowego kształtu, stylizacje z glanami zyskały tak liczną rzeszę fanów.
Zdjęcie: Envato Elements